infografika

Projekt Turris je služba, která pomáhá uživatelům s ochranou domácí sítě pomocí speciálního routeru. Jedná se o neziskový výzkumný projekt sdružení CZ.NIC, z. s. p. o., správce české národní domény .CZ.

Turris v1.1 zeshora

O projektu

Název projektu Turris je odvozen z latinského slova pro věž - budovu, která často sloužila k včasnému varování před blížícím se nebezpečím.

Každý uživatel služby obdrží router Turris, který kromě funkcí běžného domácího routeru umí také analyzovat provoz mezi internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. Při jejich detekci pak, podobně jako strážní věž, upozorní centrálu Turris na možný útok. Centrála systému umožňuje porovnat data z mnoha připojených routerů Turris a vyhodnotit nebezpečnost detekovaného provozu.

V případě, že je odhalen útok, jsou vytvořeny aktualizace, které jsou distribuovány do celé sítě Turris a pomáhají tak chránit všechny její uživatele.

Vzhledem k výzkumné povaze projektu zařízení nabízíme formou dlouhodobého pronájmu za symbolickou cenu 1 Kč. Podmínkou pro účast v projektu pak je závazek využívání routeru Turris po předem stanovenou dobu ve funkci hlavního bodu připojení sítě k internetu a nezasahování do provozovaného sběru dat.

Výzkumu se můžete účastnit také s naším novým routerem Turris Omnia. Turris Omnia je postaven na zkušenostech, které jsme získali s předchozími routery a celým projektem Turris. Má modernější hardware, ale používá stejný operační systém s automatickými updaty a dalšími funkcemi. Pro předobjednání a více informací navštivte omnia.turris.cz.

Vlastnosti

Hardware

Aby analýza síťového provozu nebrzdila váš přístup na internet, vyvinuli jsme pro router Turris vlastní výkonný hardware. Ten umožňuje ochránit domácí síť bez negativního dopadu na přenosové rychlosti.

Software

Router Turris je vybavený moderním operačním systémem se schopností vzdálených aktualizací a inovativními nástroji pro bezpečnostní analýzu síťového provozu.

Bezpečnost

Zvýšení bezpečnosti vaší sítě je hlavní cíl našeho projektu. Kromě pasivní ochrany, kterou nabízí bezpečný operační systém, nabízíme jako hlavní výhodu distribuovaný adaptivní firewall.

Soukromí

Velká pozornost byla v rámci projektu věnována ochraně soukromí a citlivých údajů. O konkrétních opatřeních se dočtete na odkazované stránce.

Licencování

Otevřenost je pro nás důležitá. Proto je veškerý software, který provozujeme na routeru Turris, vydávaný pod svobodnou licencí. Otevřený je dokonce i návrh našeho hardware.

O CZ.NIC

CZ.NIC, z. s. p. o. je neziskové sdružení spravující českou národní doménu nejvyšší úrovně .CZ. Kromě správy domén se zabývá také obecně prospěšnými projekty, zejména v oblasti síťových technologií.

Chci se zapojit. Jak mohu získat router Turris?

1.

Předregistrujte se pomocí e-mailu nebo mojeID

Vzhledem k vysoké poptávce používáme k výběru účastníků systém pozvánek. Nejprve je třeba se předregistrovat, což je krátký proces, ve kterém ověříte Vaši emailovou adresu a vyplníte krátký dotazník o svém internetovém připojení. Nemělo by to trvat déle než 2 minuty.

Předregistrace není závazná. Registrovanou e-mailovou adresu využijeme pouze k zaslání pozvánky a nebo pro informování o důležitých novinkách v projektu Turris.

nebo použijte
Máte validovaný účet mojeID? Výborně, budete moci podepsat smlouvu online.
2.

Pošleme Vám pozvánku

V případě, že Vás vybereme, zašleme Vám pozvánku. Vzhledem k tomu, že je zájem větší než množství routerů, může se stát, že Vás nevybereme. V okamžiku, kdy budou rozeslány všechny routery, budeme zbývající předregistrované informovat.

3.

Obdržíte svůj router, zapojíte jej a začnete používat

Budeme připraveni vám pomoci.

Chcete se zapojit do projektu?

Přihlaste se!