Turris na Linux Days 2018, Praha

4. října 2018

Milí turristé,

zveme vás 6.-7.10.2018 na FIT ČVUT v Dejvicích, kde nás o víkendu můžete navštívit na společném stánku Turris a Akademie CZ.NIC.

Každý rok se tým Turrisu účastní největší open source konference v Praze. LinuxDays se stal synonymem pro sdílení zkušeností, představení novinek a navázání spolupráce mezi vývojáři.

Michal Hrušecký ve své přednášce „Jak vyvíjíme Turris OS 4.0“ představí práci celého týmu.

Další přednášky „Jak nepsat software“ a „PGP všude“ od Michala doplní bohatý program dvoudenní konference. Na téma „Jak se píše doplňování v shellu“ bude hovořit Karel Kočí a naváže tak volně na přednášku z minulého LinuxDays „Tipy a triky v shellu“.

Moc se na vás těšíme a stavte se za námi na stánku.

Váš Turris team

Jak se píše doplňování v shellu (Karel Kočí)

NE 7.10.2018 od 16:00 do 16:50 v č. 155

Napíšeme jen pár počátečních písmen a zmáčkneme tabulátor a máme zbytek, nebo když nevíme jak dál tak znovu a vybereme z nabídky. Pro lidi od příkazové řádky zcela přirozený a bezmyšlenkový úkon. Ale co dělat když místo volby dostaneme v nabídce soubory z aktuálního adresáře? Přesně o tomto bude tato přednáška. Dozvíte se jak napsat jednoduchou doplňovací funkci pro bash a zsh. Nepůjdeme hluboko do niter doplňování, nýbrž si raději ukážeme jak zajistit doplňování jednotlivých typů obsahu. Jde o volné pokračování nestihnuté přednášky z minulého LinuxDays, která se jmenovala: Tipy a triky v shellu. Výrazná část zbytku přednášky se totiž zabývala doplňováním. Přednáška bude v češtině.

Jak vyvíjíme Turris OS 4.0 (Michal Hrušecký)

SO 6.10.2018 od 16:00 do 16:20 v č. 111

Turris OS je Linuxová distribuce pro routery Turris. Máme OpenWRT, které integrujeme, ale zároveň máme také naše vlastní vylepšení, která občas jdou proti filozofii OpenWRT. S příchodem Turris OS 4.0 měníme styl práce, abychom jednodušeji a rychleji integrovali změny z upstreamu. Zajímá vás jakým výzvám čelíme a jak vyvíjíme naší distribuci? Přijďte na přednášku v angličtině.

Jak nepsat software (Michal Hrušecký)

SO 6.10.2018 od 16:30 do 16:50 v č.111

Býval jsem dříve správcem balíčků. Dnes jsem již starší a nevrlý. Ale moc rád bych s vámi sdílel část mých zkušeností, dobrých i špatných, a řekl vám o nejznámějších chybách, které každý z nás stále dokola opakuje. Možná se stanete lepším vývojářem. Nebo objevíte novou kreativní cestu jak psát nepoužitelný software a dělat lidem život těžší. Je to na vás. Přednáška bude v angličtině.

PGP všude (Michal Hrušecký)

SO 6.10.2018 od 17:00 do 17:20 v č. 107

PGP a jeho implementace opensource GPG je převážně známý svým použitím k podepsání archivu TAR nebo šifrování e-mailů. K čemu jinému je možné jej použít? A pokud jej užíváme na „všechno“, jak si zajistíme bezpečný způsob využití klíče? Přednáška v angličtině.