Majordomo sunset period

26. března 2018

Balíček Majordomo byl jedním z raných přístupů k zajištění přehledu o vaší vnitřní síti prostřednictvím routerů Turris. Postupem doby ale přestal stačit jak výkonově, tak šířkou poskytovaných dat a interně jej nahradil projekt Pakon. Ten pro sběr dat používá Surikatu a představuje zobrazovací a analytickou nadstavbu nad sesbíranými daty.

Z tohoto důvodu neplánujeme další práce nad Majordomem a zvažujeme jeho postupné vyřazení z podporovaných balíčků a to v době, kdy bude funkčně nahrazen Pakoněm. Pro uživatele, kteří Majordomo používají pouze k monitoringu, se tak mnoho nezmění, pouze budou využívat webové či CLI rozhraní Pakoně. Uživatelé, kteří chtějí mít přístup k archivním datům, připravíme statickou, klikatelnou verzi jejich dat a modul Majordoma bude postupně z Turris OS odebrán, aby jeho zastarávání nevedlo k potenciálním bezpečnostním problémům.

Webová verze Pakoně bude zveřejněna v Release 3.10 a k vyřazení Majordoma by v tom případě došlo v létě.Pokud máte k nahrazení Majordoma nějaké komnetáře, napište nám je prosím na naše forum.