Go back to news list

Jak bylo na InstallFestu?

5. března 2018

conference

Jako každý rok bylo na letošním InstallFestu mimo jiné k vidění množství zajímavých přednášek, které si můžete pustit ze záznamu na YouTube. Z Turris teamu přednášel Patrick Zandl o našem projektu a o tom, co jsme dokázali v roce 2017 a  kam se s ním  budeme ubírat v roce 2018. Nakonec ještě prozradil, že na duben opět chystáme něco nového. Nechte se překvapit! Karel Kočí, také z Turris Teamu, měl přednášku o tom jak si pomocí OpenWRT vytvořit domácí síť, takže pokud se k nějakému takovému počinu chystáte, můžeme vám jeho přednášku jedině doporučit. Zuzana Lena Ansorgová, také z CZ.NICu, přednášela o tom jak začít dokumentovat pomocí open-source nástrojů a Martin Vicián vyprávěl o tom jak používat Linux na desktopu aneb jak máme v CZ.NICu skoro všichni na svých strojích Linux a vůbec z toho nejsme frustrovaní. 

Router Turris Omnia byl mimo jiné vidět na stánku bastlířské skupiny MacGyver

MacGyveři předvedli ukázku komunikace přes protokol MQTT a řadu dalších technologií, které se v takové inteligentní bastlířské domácnosti běžně objevují. Ve svém sestavení MacGyveři zkombinovali své vlastní inteligentní bezdrátové displeje a router Turris Omnia. Na routeru byl nainstalovaný MQTT broker Mosquitto, ke kterému se displej připojoval. K programování byl použit Node-RED a jako zdroj dat byla využita Suricata. Na displejích se pak vypisovaly třeba překlady DNS připojených zařízení, upozornění na možné viry nebo dokonce na koncové uzly sítě Tor. S bastlíři z projektu MacGyver byla radost spolupracovat a těšíme se, že Turris Omnia poslouží jako uzel pro jejich inteligentní zařízení i na dalších akcích. 

Pokud jste i vy na vašem routeru vytvořili něco zajímavého a chtěli byste se o to s námi podělit nebo dokonce prezentovat na InstallFestu podobné akci, ozvěte se nám na info@turris.cz! Máme radost z každého nadšeného uživatele a budeme se vás snažit podpořit jakkoli to bude v našich silách. 

Stejně jako minulý rok celá akce proběhla v přátelské atmosféře, pořád bylo s kým mluvit a na co se dívat, snad je to konec konců patrné i z našich fotek.  Už teď se těšíme na další rok. 

Za Tým Turris vás zdraví, 

Nora Kořánová

hrdý TurrisPatrick Zandl - Open source router Turris v roce 2017 a výhledy na rok 2018Karel Kočí - Domáci Wifi síť s OpenWRTKarel a MacGiverBastlíři MacGiveři feat Turris Omniazaujatí návštěvníci