Jaké projekty řešíme

Příklady projektů v týmu Turris a CZ.NIC Labs


Jaké projekty momentálně řešíme, abyste si uměli udělat představu:


Bezpečnostní datová analytika - sběr dat o útocích a bezpečnostních hrozbách, se kterými se naše routery setkávají, jejich vyhodnocování, vyhledávání vzorů v datech (už jsou to téměř bigdata, ale ještě pořád ne). Návrh algoritmů, které budou automaticky notifikovat uživatele o nebezpečí či přikročí k nějaké akci. Tento projekt běží, ale stále se rozvíjí, rozšiřuje a zpřesňuje. Důraz na analýzu dat, rozhraní bigdata a AI. 


Systém sestavování release Turris OS - podpora vývoje a release našeho kódu společně s balíčky OpenWRT tak, aby bylo možné dosáhnout co nejkratší doby od vyvinutí kódu po jeho distribuci uživatelům se zachováním všech pravidel a předpokladů kontinuální integrace (CI). Jde o rozsáhlé přepracování stávajícího systému na základě tříletých zkušeností i nových požadavků. 


Interní monitorovací a dohledový systém - interní systém sloužící pro monitoring chodu platforem projektu Turris a kontinuálního sledování bezpečnostních hrozeb na internetu. Projekt je momentálně v začátcích a jeho výsledkem by mělo být vylepšené řídící centrum Turrisu. 


Roaming AP - systém řízení komunikace mezi centrálním routerem a AP tak, aby byla poskytována plná mobilita v rámci sítě WiFi při přechodech mezi jednotlivými AP. Ve stádiu zpracování


Vzdálená správa routerů a hromadná administrace - vyhledávání a implementace vzdálené správy a administrace routerů vhodné pro jednotlivé ISP, implementace požadavků zákazníků. Typově technologie jako OpenWISP atd. 


Mobilní aplikace - redesign a rozvoj mobilní aplikace pro Android / iOS


Dokumentace - další rozvoj dokumentace projektu do podoby knowledge-base nabízející anglické kompendium informací o Turrisu, jeho službách a nastavení. 


Další projekty CZ.NIC v Plzni


Ne všechno, co děláme, je Turris. V plzeňské pobočce rádi přivítáme i nové kolegy na následující projekty:

Knot DNS - Autoritativní a rekurzivní DNS servery. Používané na kořenových DNS serverech i na Turrisu Omnia. Napsané v C s důrazem na efektivní algoritmy, datové struktury, atp. Obsluhující velkou část DNS provozu na celosvětovém internetu.

BIRD - Routovací démon, který používá přes 2/3 největších světových peeringových uzlů. Programování v C, velký důraz na datové struktury, algoritmy, atp.


Alan - projekt na zpracovávání velkého množství dat z provozu autoritativních DNS serverů. Staví na technologiích pro big-data, jako je Hadoop. Pro tento projekt hledáme datové analytiky a webové programátory pro chystatný uživatelský frontend.


Kam dál: Jaké používáme technologieZpět na přehled