Turris Hackathon 2017

Chcete se ponořit do hlubin routerů Turris či Turris Omnia a vyřešit problém, který zaujal vás nebo vaše kamarády? Zůčastněte se našeho červnového hackathonu, 24 hodin školení a programování.


Záměr hackathonu


Na jeden den (ano, na 24 hodin) se zavřít s komunitou uživatelů-vývojářů, vybrat několik projektů pro routery Turris, které nás všechny zaujmou a jsou v krátké době realizovatelné. Ty se pak v malých - maximálně pětičlenných - vývojářských týmech pokusíme společně dotáhnout do zdárného konce. U toho se něco naučíme a dobře pobavíme...

Termín: 16.-17.6.2017, tedy od pátečního odpoledne do sobotního odpoledne (přesné časy ještě upřesníme)

Kde: v Praze, v Akademii CZ.NIC poblíž Jiřího z Poděbrad (doporučujeme dopravu MHD z důvodu rezidentních parkovacích zón)

Jazyk: čeština

Pro koho: 30 Turrisích nadšenců se znalostí některého z jazyků: Python, C, Lua, Perl, shell a další. Dovednosti v síťování pod Linuxem se budou také velmi hodit, stejně tak ochota psát dokumentaci.

Co s sebou: vlastní počítač, dobrou náladu a věci, na které jste zvyklí.


Průběh hackathonu


  • páteční odpoledne: seznámení s účastníky hackathonu, s CZ.NICem a průběhem setkání.
  • páteční večer: úvodní zaškolení do programování pro Turris (frontend i backend routeru), sestavování balíčků, testování a dokumentace. 
  • páteční noc a sobota: nepřetržité programování (jídlo a nealkoholické, mírně alkoholické i kofeinové nápoje zajištěny), pokud si chcete schrupnout, vezměte si spacák a pro jistotu karimatku (podlaha není přehnaně měkká)
  • páteční noc kolem druhé hodiny: fakultativních 10 km běhu s Vilémem a Patrickem, běh pro drsné spící Prahou na občerstvení mozkových závitků. Zájemci si vezmou boty a oblečení na běh :)
  • Sobotní odpoledne: prezentace výsledků práce a společné zhodnocení zakončené společným pivem.

Nejde o soutěž. Nebudeme tedy vyhlašovat vítěze, drobné odměny máme připravené pro všechny. Chceme seznámit další lidi s tím, jak se pro Turris programuje, jaké jsou bezpečnostní koncepty a také s tím, jak funguje týmová práce u menších projektů - a s Vaší pomocí vytvořit něco nového, užitečného. Chceme se společně něco naučit, pobavit, seznámit, inspirovat a něco udělat pro open-source svět. Drsnou konkurenční soutěž necháme na jindy a asi i na jiné. 

Účastí na hackathonu souhlasíte s tím, že vaše práce bude publikována pod stejnou open-source licencí, jako práce, na kterou budete navazovat (zachování stejné licence pro celé dílo) nebo pod licencí GPL3.


Témata hackathonu


Můžete navrhnout vlastní a konkrétní body do registračního formuláře. Náš tým bude vámi navržené úkoly, témata a projekty revidovat s ohledem na to, jestli je možné v krátkém čase dosáhnout významného posunu. Ani se skvělými lidmi nelze za 24 hodin stihnout vše :)  

Pro vaši inspiraci:

  • vytvoření vlastních balíčků: jak dostat již existující Linux software do Turrisu
  • naprogramování vlastního pluginu do Forisu: přidání nové funkce do rozhraní routeru
  • dokumentace: zdokumentování funkce či postupu pro Turris

Typický konkrétní příklad: vypínání WiFi při zhasnutí LED stiskem HW tlačítka na předním panelu nebo v nastavený čas


Jak se přihlásit


Vyplňte formulář pro zájemce. V úterý 13. 6. Vám přijde potvrzující e-mail s detailními informacemi, na který budeme očekávat odpověď v podobě Vašeho potvrzení účasti.

Omlouváme se, tentokrát není možné přijít jen na “čumendu” či školení - na to není kapacita naší Akademie dostatečná. Máme zájem o účastníky, kteří zvládnou čtyřiadvacetihodinovku od začátku do konce (chillout zóna tu bude a ve dvě ráno s námi můžete jít běhat podle hesla: jde na vás spaní? Pojďte běhat!). Nebojte, uspořádáme i další hackathony a školící materiály z tohoto budou k dispozici na internetu.