Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Zaseknutá zásuvka ve stavu zapnuto (uzamčeno)
- - Od Eskymák (>) Dne 2016-06-01 06:22
Dneska se mi stala taková nehezká věc, že se mi jedna ze zásuvek zasekla ve stavu zapnuto, nesvítila ledka indikující zapnutý stav a ani nereagovala na stisknutí tlačítka. Zasekl se firmware? Pomohlo pochopitelně vytažení zásuvky z elektriky. Stalo se to taky někomu?

Tato zásuvka aktuálně ovládá ledničku (odešel termostat), takže jsem si chybového stavu všiml podle běhu ledničky v neplánovaný čas. Nevím jak dlouho lednička běžela, ale po vypnutí, při pokusu o opětovné zapnutí, již zareagovala teplotní ochrana a musel sem motor nechat vychladnout.

Jeden by něco podobného nečekal, takže buďte opatrní, pokud zásuvkama ovládáte něco důležitého
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-04 22:37
Mno, takže u této zásuvky se stále situace nepravidelně opakuje. :-/
Nadřazený - - Od saky (>) Dne 2016-07-06 10:21
A zásuvka odpovídá, nebo prostě "zamrzne"? Toho se celkem bojím, pokud zásuvka totiž neodpoví, systém to vyhodnotí jako chybu, pokud ale potvrdí vypnutí, ale relátko zůstane přilepené, není moc šance to detekovat... Na druhou stranu by výměnu relátka v tomto případě neměla být náročná, nemyslím že tam bude nějaká speciálka na 8,2V :yell:
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-06 17:38
No, v logu domoticzu žádnou chybu nevidím. Záskuvka možná ani neodpoví. Zatím jsem neměl čas laborovat s tím a podívat se, co vypíše "ovládací skript".

Ono to vypadá, že zásuvka zkutečně vytuhne, protože kdyby třeba zůstaly jen přilepené kontakty v relé, měla by zásuvka signalizovat žádoucí stav LEDkou a stav LEDky by se měl stisknutím tlačítka změnit. Jenže LEDka nesvítí, tlačítko nereaguje a výstup zůstává zapnutý.

Problémová zásuvka zapíná asi poslední dva měsíce ledničku, co hodinu to na 15 minut. Někdy však nevypne. Druhá zásuvka zapíná bojler na vodu, každý den jednou asi na půl hodiny (ráno než skončí nízký tarif). Tu žádný problém nepozoruju.
V obou případech zásuvka spíná je opravdu malý příkon mobilní nabíječky, která dále spíná odpovídající relé.
Nadřazený - - Od CIJOML (>) Dne 2016-07-07 08:50
A neni na nizky tarif lepsi pouzivat primo udelatko k tomu urcene? http://www.mikrovlny.cz/cz/produkt/15 nebo samo primo variantu na DIN listu
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-07 20:29 Upraveno 2016-07-07 20:36
Ono to udělátko ve výsledku stojí víc, než co se ušetří na elektrice. DIN lištu nemáme... :yell:
Nadřazený - - Od CIJOML (>) Dne 2016-07-13 07:50
to si nemyslim, kdyz na to mas napojene cokoliv topiveho jako treba podlahovku, pracku, boiler tak se ti investice velmi rychle vrati
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-13 19:36
Ve vlastním bytě/domě nepochybně. Já třeba v zimě netopím, pračka se mi zapojením do elektriky stejně nezapne a ten bojler si zapínám zásuvkou obden na půl hodiny. Ono cokoliv co se vrazí přímo do rozvaděče je fajn, ale je třeba k tomu mít rozvody. V bytě mám všechny zásuvky a světla na jednom jističi, zvlášť je jen koupelna, bojler a sporák. :-)
Nadřazený - - Od CIJOML (>) Dne 2016-07-15 08:16
nj eskymak. to ja si rad zatopim proc mrznout, ze :D
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-15 21:56
Není to zas taková hrůza. :-)
Nadřazený - - Od CIJOML (>) Dne 2016-07-16 06:31
nj moje krbovy kamna mi udrzuji krasnych 26C i kdyz jsou teploty minus dvacet :D
Nadřazený - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-16 09:06
Jo, tak to závidím :-)
Nadřazený - - Od Michal Dne 2016-07-07 09:01 Upraveno 2016-07-07 09:03
přepínání tarifu by měl umět elektroměr a zapínat i vypínat spotřebiče
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-07 20:36
Což o to, elektroměr počítá nízký tarif jako nízký tarif, ale tím to asi končí. Do bytu mi žádný drát signalizující nízký tarif nevede.

Nízky tarif mám v létě od 00:00 do 08:00, takže vodu ohřívám od 07:30 do 08:00, a mám horkou vodu na ráno i na večer. Aktuálně jsem ještě změnil nastavení na zapínání obden, protože to stačí.

V zimě mám nízký tarif od 02:00 do 08:00 a od 15:00 do 17:00, takže vodu ohřívám od 07:30 do 08:00 a od 16:30 do 17:00, takže mám horkou vodu opět na ráno i na večer.
Nadřazený - - Od Elty (>) Dne 2016-07-08 06:45
Přepínání řeší HDO a ne elektroměr.
Nadřazený - - Od Michal Dne 2016-07-08 07:02
HDO je součásti elektroměru, pokud má více tarifu
Nadřazený - - Od Elty (>) Dne 2016-07-08 07:12
HDO je nezávislá krabička za elektroměrem.
Nadřazený - - Od Michal Dne 2016-07-08 07:42
https://www.zpa.cz/produkty-a-reseni/elektromery:c1/ze-311:p3.htm
Václav 3:
Elektroměry s vestavěným HDO montuje dnes již výhradně PRE a dokonce upravuje starší rozvaděče při výměně elměru na tento nový systém, což je jedna z mála věcí, za kterou je lze pochválit. Zákazník ušetří místo, zařízení je jednodušší a podle mých zkušeností také spolehlivější.

http://diskuse.elektrika.cz/index.php?topic=11461.0;wap2
Nadřazený - - Od Elty (>) Dne 2016-07-08 08:15
A kolik má klientů PRE, kolik je takových elměrů namontováno? Kolik má klientů ČEZ a E.ON?
Nadřazený - - Od Michal Dne 2016-07-08 08:30
Myslím že počet klientu je nepodstatný, jestli je HDO samostatná krabička, nebo je obsaženo v elektroměru, tak vždy umí přepínat tarif a ovládat relé, stykač, zapínat a vypínat spotřebiče. Jedna z těch možnosti tam je vždy, když elektroměr má dva, nebo víc tarifu
Našel jsem i počty odběratelů.
Počet odběratelů (v tisících)
ČEZ 3 500 
E.ON  1 200 
PRE 688
Nadřazený - Od Eskymák (>) Dne 2016-07-13 19:41
Jop, HDO krabičku mám ve sklepě, do bytu je to ještě kus a extra drát není. Beztak ale nemám přes HDO podle tarifu co spínat, protože u ničeho nepotřebuju aby to běželo celých 8 hodin (=celou noc) v nízkém tarifu. Voda se ohřeje poslední půl hodinu nad ránem (obden) a to stačí. :-)
Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Zaseknutá zásuvka ve stavu zapnuto (uzamčeno)

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill