Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / update - vypadek WiFi
- Od fojtp Dne 2014-06-23 14:14
zrejme po dnesnim update prestala fungovat WiFi - bohuzel na analyzu nebyl cas, proveden reboot a WiFi opet jede..
uptime byl:
15:09:06 up 59 days,  5:57,  load average: 1.26, 1.22, 1.14
- - Od fojtp Dne 2014-06-23 14:58
+ podle grafu pred restartem i po restartu bere proces " ucollect /tmp/ucollect" 50% CPU..
od cca 14:40
Nadřazený - Od Jerry Dne 2014-06-23 15:08
pravděpodobně k tomu došlo po "doinstalování balíku "ucollect-bandwith" o jehož instalaci mi došel mail ve 14:51. Podle grafu v collectd v cca 15:05 začal narůstat load až na 4 ! V cca 15:55 jsem ukončil z konzole proces ucollect /tmp/ucollect, který vytěžoval na 100% jedno jádro CPU ( podle výpisu htop ) - předtím jsem zkoušel restart služby ucollect v LuCi - beze změny. Od té doby co jsem proces ukončil je vše ( snad - nejsem doma ) OK. Podle výpisu htop běží jiný proces ucollect /tmp/ucollect, který ostatně běžel i předtím souběžně se stejným procesem, který zůstal pravděpodobně "zaseknut" a přetěžoval systém ....
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-06-23 15:08
Divného chování ucollectu už jsem si stihl všimnout, jeden nový plugin se zbláznil a vypadá to na nekonečnou smyčku. Během následující hodiny by se měl odinstalovat. Jen mám takový dojem, že ten starý proces nějak nechce umřít, jdu zjistit, co s tím.
Nadřazený - - Od Jerry Dne 2014-06-23 15:10
kill -9 (PID) funguje :-)
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-06-23 15:39
Jo, to samozřejmě. Jen je potřeba najít to správné místo, kam to umístit a zajistit, že se zjistí správné PID, když už ty ucollecty budou běžet třeba dva (jeden správný a jeden starý, co odmítnul umřít). A pak taky počkat, až to celé proleze kompilační mašinerií :-|.

No, internet by to uživatelům vypnout nemělo a my si asi zasloužíme být přes noc bez dat.
Nadřazený - - Od Jerry Dne 2014-06-23 15:43 Upraveno 2014-06-23 15:59
Tak - další "pokrok" - aktuálně opět ucollect vytěžuje jedno jádro na 100% ..... load se drží na 1+ i když byl chvilkově ( cca v 16:27 ) cca 5 ! ..... nechám to být a uvidím večer doma co se z toho vyklube :cool:

EDIT - opět změna ( 16:57 ) - již 2 procesy ucollect - každý drží 1 jádro na 100% ..... uvidím jestli bude turris večer ještě reagovat .....
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-06-23 16:08 Hlasů 1
Jo, no, on je tam mechanizmus, který se snaží ucollect oživit, pokud tam není. A ještě se to potkalo se zradou od opkg, kdy z nějakého důvodu při odinstalaci balíčku sice smaže informaci o tom, že je balíček nainstalovaný, ale soubory nechá na místě. Bohužel, z mé strany teď neexistuje nic rychlejšího, než počkat, než mi všechno probublá kompilacemi a to jsou hodiny :-|. Takže oprava bude asi vážně až ráno.

Pokud Vám tato situace komplikuje život, tak se za to velmi omlouvám. Před nasazením testujeme skoro všechno, ale nový plugin do ucollectu se zatím testovat neumí, protože to dělá nepořádek na serveru. Každopádně, jde to vyřešit ručně:

rm -f /usr/share/ucollect/configs/99-bandwidth.cfg
killall -9 ucollect

On se za nějakou tu chvíli obnoví sám a ten plugin už tam mít nebude.
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-06-23 17:42
no ja bych to rad killnul, ale turris odpovida zhruba na 10% pingu a prihlasit se pres putty se ni za hodinu zatim nepodarilo ...
a jak uz nekdo napsal v jinem vlakne, s rychlosti internetu jsem se dostal nekde do roku 1995 se 14kbps modemem :)
Nadřazený - - Od milanroubal (>) Dne 2014-06-23 18:24
tak u me se to chova jinak.
13002     1 root     R    43124   2%  52% ucollect /tmp/ucollect
3376     1 root     R    46508   2%  48% ucollect /tmp/ucollect
a na rychlosti internetu to neni skoro vubec poznat. Speed test ukazuje stale 100Mbit download. Drobne zpomaleni vykazuje pouze openvpn tunel. Spise je to dobry teplotni test, zatim neni problem udrzet na hornim krytu polozenou ruku. :)
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-06-23 18:36 Upraveno 2014-06-23 18:40
Jsem na tom podobně - dva procesy ucollectu sžírají skoro všechnu paměť - rychlost Internetu ani teplotu celé té modré bedny to nijak zvlášť neovlivňuje.

Jen se mi tak zvolna vybavila přednáška Bedřicha Košaty z letošní konference IT14 o způsobu testování updatů před jejich nasazením do produkce a pak - hnedka vedle - takový ten typický vtípek pana Renčína o košatém to stromu života :twisted:

Tedy navrhuji název příští přednášky o Turrisu na podzimní části konference IT14 - "Bedřich Košata - Turris => šedá teorie a KOŠATÝ strom života"
Nadřazený - Od jro Dne 2014-06-23 20:51 Upraveno 2014-06-23 20:53
fakt, ze nemuzu bezpecne rict, ze problemy nema muj ISP ... ale i reakce Turrisu v mistni siti jsou extremne pomale (pres wifi, kabel te nevyzkousim)
Nadřazený - - Od milanroubal (>) Dne 2014-06-24 12:22
tak nainstalovany nove balicky ucollect, procesy se 100% jsou pryc.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-06-24 15:30
Ale očekávejte ještě pár instalací. Sice už nežerou 100% CPU, ale ještě stále tam je nějaký problém :-|. Už aspoň neobtěžují.
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-24 17:34
Dobrý den, je možné že moje "krabička" se vytěžovala pouze do 0.6? Tzn. nezaznamenal jsem žádné vytížení po včerejší "smršti" problémů s vytěžováním CPU.
Ptám se proto, zda u mě nenastal problém s instalací aktualizací. Až včera jsem reaktivoval zasílání upozornění o aktualizacích prostřednictvím smtp. Dnešní tři várky instalace proběhli v pořádku.
Díky za info.
Nadřazený - Od Drx001 Dne 2014-06-23 18:35 Upraveno 2014-06-23 18:59
Taky jsem nepozoroval žádné zpomalení sítě ani problémy s připojením přes SSH. Ucollect vytížil obě jádra na 100%, teplota procesoru se zvýšila přesně o 10 stupňů - z 84 na 94°C. Smazal jsem plugin, sestřelil a znovu nastartoval ucollect a zatím se to jeví v pořádku.
Nadřazený - Od Jerry Dne 2014-06-23 20:07
Super - smazáno, odstřeleno a opět zapnuto - vše OK ..... jinak jen pro info - po příchodu domů stále obě jádra na 100%, cpu 90°C, load 2+,  ale žádný jiný problém - Internet OK, reakce turrisu OK, kdybych to nesledoval tak asi nic nepoznám ....
Nadřazený - Od druzicka Dne 2014-06-24 10:03
Taky 2 procesy po 100% cpu. Smazano, zabito pres init.d spusteno znovu. Teplota klesa :)
- - Od Eskymák (>) Dne 2014-06-25 20:55
Rovněž eviduju za poslední dny, co bylo teď několik updatů výpadky Wifi - Turris je jako klient, takže to odrovná konektivitu.

V měření na webu se mě dokonce ukázalo, že:
23.6. nejel 9 hodin server Statistiky a Anomálie
24.6. nejeli oba servery  Statistiky a Anomálie dokonce 17 hodin a rovněž očividně nešlo wifi připojení. Tudíš je celý den pravděpodobně veden jako výpadek.
Uvidíme co přijde za report po dnešku.

Bylo by fajn, pokud když přijímací server zaznamená výpadek v odesílání dat z Turrisu nějak upozornit uživatele (mailem). Osobně nemám žádnou šanci zjistit, zda nějaká z měřících služeb v Turrisu nespadla nebo se nerozbila a poznám to až když se podívám do statistiky na webu.
Nadřazený - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-06-27 07:23
Šedivé sloupečky jsou chyba na serveru, ne výpadek. To jsme měli problém my.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / update - vypadek WiFi

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill