Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / Lepsi alternativni kryt od emko.cz - spolecna objednavka (uzamčeno)
- - Od LK Dne 2015-04-18 14:35 Hlasů 1
V souvislosti s https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=715 jsem oslovil emko.cz, bohuzel jejich altenativni kryty jsou vhodne pouze pro 3 Wifi anteny a nemaji ventilacni otvory...

Bohuzel, nejsou ochotni udelat upravu na prani pro 1 kus.

Zajma mne, ze by par dalsich lidi neslo do spolecne objednavky krytu vhodneho pro rozsirujici karty v mini-pcie, napr. USB3 nebo SATA, vcetne ventilacnich otvoru... Nejake univerzalni reseni – alternativni kryt pro turris 1.0 model 2 :)

Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-04-18 21:20 Upraveno 2015-12-10 07:12 Hlasů 1
Zdravím,

do výroby jsem zadal (non EMKO) alt. kryt, který pojme dva 3,5" HDD + napájení, šachtu pro USB HUB + napájení, 3x otvory pro WIFI (původní karta), 1x otvor pro ext. anténu USB WIFI, 2x eSATA, 1x 230 mm pro větrák, 1x otvor pro 40x4 LCD

Vše z nerezu :twisted: při použití původního vrchního krytu jako víka. Až dorazí, udělám pár fotek a zdělím cenu pro případné zájemce.

UPOZORNĚNÍ: Nebude se jednat o bastlení "garážového důchodce", ale profi výrobek z CNC provozu :cool:

EDIT: Než jsem se rozhoupal, kontakt zaměstnání u firmy ukončil :mad:. Takže to poptám zde v ČR, uvidím co si za to řeknou. Info do konce roku.
Nadřazený - Od Freddus Dne 2015-04-19 19:23
Tak to je docela zajímavá nabídka. Už se těším na foto.
Nadřazený - Od rene.kliment (>) Dne 2015-05-09 11:36
Zdravím.

O takový kryt bych také mohl mít zájem. Ocením bližší informace.

Děkuji.
Nadřazený - - Od TomasB Dne 2015-09-18 10:29
Zdravím,

nejsou nějaké novinky ohledně toho krytu?
Docela by mě to zajímalo :-)

Díky
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-09-18 12:55
Požadavky na case se změnily a proto jsem výrobu pozastavil. Některé jeho vlastnosti již nejsou zapotřebí, jiné je naopak potřeba ještě implementovat. Situace je ale taková, že potřebné rozměry Turrisu již nestačí, resp., stává se z něj věc v doslovným překladu. Veškerou dokumentaci k výrobě je potřeba dodat v CADu. Momentálně nemám časovou kapacitu na dotažení myšlenky, ale je na prvním místě ve volnočasových aktivitách. Kdyby se ale našel někdo se stejným cílem, jsem pro spojení sil či nápadů.
Nadřazený - - Od mkour Dne 2015-04-20 14:55
Zdravim,
ja bych byl ucite pro. Mam strach kam az by mohly s tim jejich krytem vystoupat teploty na turrisu v lete.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-05-11 10:36
Já jsem z dodaného krytu od EMKO docela zklamenej, proč tam nejsou původní otvory pro větrání?
Nakonec jsem to vyřešil "po svém", asi ale ne zrovna ideálně...
Pigtaily jsou od i4wifi, typ U.FL -> RSMA, antény běžné TP-LINK.
Kablíky jsou docela pevné a neohebné, při montáži do původních otvorů
vycházení přímo do desky a s ostrým ohybem, dal jsem je proto z boku,
Turrise mám stejně ve svislé poloze na zdi a přidal pár otvorů kvůli teplotě.
Vše je asi jasnější z obrázků...
Bohužel teplota už teď stoupla asi o 3 stupně:

root@turris:~# thermometer
Board:  44
CPU:    81


dříve jsem byl na 42-78, při pokojové 22 stupňů.,
Bude to chtít další otvory...




Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-05-11 12:41
Otvory tam nejsou z toho důvodu, že EMKO kryt vyrábí primárně pro Turris 1.1, který se chladí přenosem tepla přes hliníkový kvádr na procesoru. Takto se dá dosáhnout výrazně nižších teplot (jak desky, tak procesoru), ale s "ježkem" na starém Turrisu je situace naopak mírně horší (ona ta nenucená cirkulace vzduchu taky zase taková výhra není, obzvlášť když je router pověšený na zdi).
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-05-11 15:33
Takže se nabízejí otázky:
Lze nahradit ježka kvádrem? Lze ho získat? Kde?
Nechce se mi řešit nějaký ventilátor, to mi přijde jako krok zpět.
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-05-11 15:59
Nadřazený - - Od dejvid1980 Dne 2015-08-30 12:59
Koukám, každý jsme řešil antény na víc jinak :smile::smile:

Nadřazený - Od Eskymák (>) Dne 2015-08-31 09:16
Hmm, já vepředu ty dvě díry nemám :-(

Aktuálně jsou na cestě ty anténní kablíky, takže ty díry mi budou brzy chybět.
Nadřazený - Od kolul.mojeid.cz Dne 2015-08-31 14:22 Hlasů 1
"Pokud se váš zásah omezí na pouhé (opatrné) sejmutí krytu a připojení nějakého zařízení do příslušného slotu, nebudeme nic namítat, naopak. Ale neradi bychom, abyste na Turris šli s páječkou, pilkou na železo a podobným hardware."

Tak většina lidí respektovala přání Turris teamu:razz:
- - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-07 22:56
Zdravím, připravuji doplněk k Turrisu "Turris rucksack" což je ještě jeden Turris pevně přimontovaný na stávající Turris (oddělen je nožičkami - snad je Emko bude schopné dodat, kdyžtak se vyrobí). Originální vrchní kryt bude zachován, pouze se přestěhuje o patro výše.
Přední čelo bude plné. Mezilehlé kryty budou mít prostupy nad mini PCIe slotem a USB3 pro vyvedení kabelů pro NAS a USB3 dozadu. Vrchní kryt Turrisu bude doplněn o prostup na větráček 40mm, který bude chráněn pouze mřížkou. Zadní kryt bude pouze rámeček s otvory pro uchycení vlastního rámečku s vývody pro různé konektory (např. přívod pro PicoPSU - použiju pro napájení disků a Raspberry PI) případně další větráček.

Otázka je jaké disky vzhledem k designu a výšce původního Turrise - bohužel s kabely se musí jen nahoru. Bez napájení se tam vejdou 2x 3.5". Za sebe předběžně počítám s 1x 3.5" (2GB+), 1x 2.5 (1GB - zálohy bez multimédií), Raspberry Pi, PicoPSU a větráček

Bylo by to pro někoho zajímavé, předběžný odhad ceny do 1000Kč (nevím ještě na kolik přesně vyjde povrchová úprava ve stejné barvě). Termín realizace leden - únor.
Nadřazený - - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-08 14:37 Upraveno 2015-12-08 23:01
Nožky jsou 60Kč bez DPH za sadu - objednány 2 sady na test.

Přední čelo bych nakonec rád z perforovaného plechu s co nejmenšími otvory a bude mít přilepený bílý nápis "Turris Rucksack" který bude vypálen laserem.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-12-08 14:55
Nebyl by obrázek (plánek, skica)? Zkrátka nějaká vizualizace? Dík...
Nadřazený - - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-08 15:10 Upraveno 2016-02-20 11:39
Mám jen co jsem si dělal pro sebe. Vizualizace je Turris 1.0, ale doma mám 1.1 - bral jsem to jen jako pro představu. Vizualizace je založena na fotce Turris 1.0 původem z fóra - doma jej mám na skříni a nebyl po ruce žebřík. Spodní fotka je také z fóra.

Červeně je zakreslená perforace. Vlevo pro větráček 40mm, vpravo prostup pro kabely - čekám až mi přijde miniPCIe SATA karta a USB3 kabel. Vrchní část bude mít pouze spodní prostup pro kabely ikdyž přemýšlím zda prostup nebude součástí air flow.

Drobná změna od prvotního nástřelu je, že zřejmě bud vrchní část vyšší pro případný plnohodnotný větráček 40mm - tj. Turris a Rucksack nebude symetrický. Otázkou také je zda narušovat přední čistou linii apod.

Vrchní část nemá žádné přepážky a je naprosto čistá - dodělám si doma dle potřeb. Pokud má někdo nápad tak šup sem s ním :-)


Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-12-09 21:16
Bál bych se poklesu kvality wifi signálu, protože je to masa plechu ve výši antén.

Spíš bych toto dal pod Turris s tím, že ten dostane zadní kryt s otvory na propojovací kabely (sata, usb,..). Není to ale asi tak elegantní.

40mm větrák mám v "tečce" a je to fakt znát, hlavně v létě. Snadno realizovatelné i s původním krytem.
Nadřazený - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-09 22:10
Ještě si hraju s možností dát 2 turrise vedle sebe a zakrytovat jedním krytem. O signál se nebojím. Turris bude ve skříňce a antény budou vyvedeny pigtailem pod kříňku
Nadřazený - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-12 21:56
Problém je, že kryt Turrisu je poměrně nízký aby se dali udělat vývody.

Antény se případně mohou posunout do vrchního modulu (delší pigtail). Tím pádem budu moci horní modul udělat o 2 cm hlubší. Pokud bude potřeba.

Rád bych zachoval kompaktnost a univerzálnost řešení.
Nadřazený - - Od rene.kliment (>) Dne 2015-12-12 22:36
Zdravím.

O alternativní kryt bych také možná měl zájem. Osobně bych potřeboval, aby se mi tam vešly dva 3.5" disky a určitě bych za něj nedal více než tisíc korun.
Přiznám se, že nejsem moc přesvědčen bez nějakého konkrétního grafického návrhu. Také se bojím o ty antény za plechem. Pokud budete mít hezký obrázek jak to bude finálně vypadat a budete znát cenu, určitě se na mě neváhejte obrátit.

Děkuji, René Kliment.
Nadřazený - - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-12 23:00
Grafický návrh dělat nebudu, pouze nějaký výkres. Asi vznikne prototyp a v případě zájmu bude pán schopen vyrobit další kusy.

Antény budou ve vrchním modulu. Já je budu mít mimo Turris asi o 50cm.
Nadřazený - Od rene.kliment (>) Dne 2015-12-13 12:35
Skvěle, už se těším.
Nadřazený - - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-14 01:10 Upraveno 2015-12-14 02:01 Hlasů 1
Připravil jsem vizualizaci Turrisu a baťůžku - od teď prostě "rack". Typ děrovaného plechu a cena není známá - je to pouze představa.

Rack má výšku 2 modulů. Výška Turrisu cca 38mm. Výška 3.5" disku je 26mm. Obecně se chci hrabat jen v Racku, z Turrisu jednou vyvedu kabely a nikdy nic více.

Jako největší překážku vidím v chlazení pomocí přenosu tepla pomocí "kostky na case" - co když odejde větráček a jestli je vůbec možné větráčkem uchladit kostku. Turris opravdu hřeje a nenašel jsem info o tom, že by se měl kdyžtak vypnout pokud by se přehříval.

Jaká varianta se vám líbí více a případně na co jsem zapomněl?

Varianta 1 - Turris nahoře
- je nutné zvýšit kryt kvůli SATA kabelům a rozumně je vyvést ven
- chlazení je realizováno kostkou, netroufnu si chladit pouze větráčkem (co kdyby umřel) v případě zvýšení krytu - napadlo mě dát nad kostku další kostku a požádat CZ.NIC o další žvýkačku
- v případě potřeby jít do racku nutné rozebrat sestavu (chci do prostoru přesunout Raspberry)

Varianta 2 - Turris dole
+ veškeré SATA/GPIO kabely řešeny prostupy mezi moduly
+ snazší realizace chlazení
- je nutné sehnat delší pigtaily a bohužel 25cm by nestačili (antény přesunuty do vyššího modulu)

Varianta 3 - Turris nahoře s bočním krytem
- problém s chlazením (viz. varianta 1)
- návrh nezohledňuje změnu výšky krytu
- není to tak pěkné
+ pravá část zakrývá kabely z Turrise, může obsahovat větráček - airflow po stranách krytu

Varianta 4 - Turris uvnitř
+ case na míru, variabilita
- vyřešit chlazení
- vyřešit čelní panel
- vyřešit vnitřní rozdělení skříně
- cena

Nadřazený - - Od Pepe (>) Dne 2015-12-15 17:48
Uvítal bych zvětšení pro 2x 5.25", že bych disky dal do Scythe Himuro, aby se to odhlučnilo a chladilo zároveň.
Líbí se mi, jak varianta 1, tak 2. Případně by ten rack mohl být vedle Turrisu a nebo kousek od něj.
Nadřazený - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-15 21:18
Určitě Rack bude pevně spojen - nechci aby došlo k odpojení nebo vytržení kabelů. Dávat disky do Scythe Himuro nezní špatně, ale takhle by ten rack byl zbytečně vysoký - myslím, že by stačilo toto umístit místo Racku a taky by to nevypadalo špatně.

Na disky počítám s klasickou klecí a ventilátorem. Díky přední perforaci by neměl být s teplem problém.
Nadřazený - - Od digiman (>) Dne 2015-12-16 09:22
To já se pustil do návrhu 1U varianty do 19" racku. Disky pěkně vedle, ale s výrobu plánuji až pro omnii jelikož stávací mi nedokáže uroutovat domácí linku.
Nadřazený - - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-16 09:42
Nad touto variantou jsem přemýšlel taky, ale asi bych ho pak neměl kam dát. Navíc tam bude 1 Raspberry PI, napájecí zdroj pro disky a možná i pro Turris. V neposlední řadě je potřeba vyřešit chlazení, ale u Omnie to bude lepší - u Turris 1.1 je chlazení "kostkou" s přenosem tepla do krytu.

Škoda, že EMKO a CZ.NIC udělali case tak přesně a nepočítali s nějakým rozšířením - stačilo by místo po straně ke svedení kabelů a více místa pod horním krytem.
Nadřazený - - Od digiman (>) Dne 2015-12-16 09:52
Turris 1.1 má lepší chlazení jak původní kde mi bez větráku běžel na teoplotách která jsem nebyl ochoten akceptovat, když jsem zatížil linku tak byl procik běžně přes 90 stupnů a to sem si říkal, že není ideální. Z tohoto důvodu chci nahradit a rovnou do custom case.
Nadřazený - Od Elty (>) Dne 2016-02-28 14:46
Byl by k dispozici nějaký základní návrh nebo alespoň představa?
Nadřazený - - Od CIJOML (>) Dne 2015-12-26 21:51
ahoj, mel bych o rozsirujici bednicku zajem. Preferuju s turrisem nahore - nebude zatizena bedna a bude se to lip chladit.
Nadřazený - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-26 22:23
tato varianta je nejvíce pravděpodobná
Nadřazený - Od Václav Pávek (>) Dne 2015-12-15 23:48
- - Od navratil Dne 2016-09-06 09:20
Dobrý den,
dotaz: "Je něco nového, nejaký posun ve výrobě alternativního case pro Turris?"
Předem mnohokráte děkuji za informaci.
Nadřazený - - Od machfilip Dne 2016-09-06 12:25
- - Od Václav Pávek (>)  Dne 2016-04-21 10:19

Tímto bych chtěl poděkovat všem co mě podporovali a hnali dopředu díky projektu Turris RACK. Poslední dobou jsem se projektu nevěnoval poněvadž jsem dost vytížen a navíc se změnili mé potřeby.

Projekt jsem chtěl, ale dotáhnout do konce a proto jsem jel do EMKO Case kde mi bylo přislíbena podpora a vytvoření modelu abychom se finálně dohodli na výrobě. Vytvoření modelu a prototypu by šlo na vrub EMKO Case.
Jelikož EMKO je kapacitně vytížené novými projekty tak i vývojem/výrobou krabiček pro Omnii. Po dohodě s panem Bajgarem jsme se dohodli projekt ukončit.

Možná by byla jiná situace kdy bychom přišli s vybranými financemi podobně jako to udělalo CZ.NIC pro Turris Omnia v kampani na Indiegogo.

Pro vlastníky Omnie doporučuji zakoupení oficiální NAS Case - https://www.indiegogo.com/projects/turris-omnia-hi-performance-open-source-router#/updates.
Největší výhodou jsou integrované napájecí konektory na desce Omnie (3.3V, 5V a 12V) a tudíž se jedná o All-in one řešení.

Pro vlastníky Turrisu 1.1 je možná ještě naděje pokud bude stačit možnost umístění 1x 3.5" disku a případně dalšího 1x 2.5" - o napájecí část mi možná udělá kamarád. Toto řeším primárně pro sebe.
Pro vlastníky Turrisu 1.0 je také naděje (viz. v1.1), ale nebude se dělat nový přední panel - bude zde volný otvor pro USB3.

Všem zúčastněným patří velké díky. Byla to pro mě obrovská zkušenost.
Nadřazený - - Od navratil Dne 2016-09-07 11:34
To ale není odpověď na můj dotaz.
Tak to zkusím ještě jednou a pomaleji: "Je něco nového (nějaký posun) k získání Turris Racku??"

Předem mnohokráte děkuji za jakékoli info.
Nadřazený - - Od machfilip Dne 2016-09-07 12:18 Hlasů 2
Zkusím to taky ještě jednou a pomaleji:
Turris Rack jak sem pochopil byl soukromým projektem pana Pávka.

Vzhledem k výše uvedenému, zejména pak větě "Po dohodě s panem Bajgarem (EMCO) jsme se dohodli projekt ukončit."

Tudíž:
"Je něco nového (nějaký posun) k získání Turris Racku??" - Ano, posun je ten, že projekt byl ukončený. Získání není možné.
Pokud chcete "Rack", doporučovalo se na fóru koupit si NAS case pro Omnii, kde máte veškerou potřebnou kabeláž, vnitřní uspořádání (2x 3.5") apod. Výrobcem tohoto řešení pokud vím by měl být také EMCO.
Nadřazený - - Od navratil Dne 2016-09-08 08:19
Jak jistě víte, na Indiegogo byla možnost tohoto krytu časově omezená a nyní je nedostupná.
Proto sem se poptával o posunutí vě veci alternativního krytu  (nemusí být nezbytně od p.Pávka).
Komunikace s EMCO Case není úplně triviální, jelikož jak již psal p. Pávek, kusová výroba je nezajímá.
Nadřazený - Od machfilip Dne 2016-09-08 08:43
Ano, nabídka NAS Case byla časově omezená a objednávky jsou uzavřené, to je pravda.
Turris Rack není možné objednat.

Pokud bych tohle řešil, tak bych na Vašem místě počkal na konstrukční plány case pro Omnii, vzal je a nechal si case vyrobit na zakázku u nějakého šikovnějšího zámečníka nebo vytisknul na 3D tiskárně (příp. si je předtím patřičně upravil na svoji verzi routeru).

Ještě by možná šlo zkusit kontaktovat lidi z CZNIC, kteří stojí za Omnií (Martina Strbačku, Bedřicha Košatu, ...) jestli není možnost se nějak přidat k objednávkám NAS case (např. pokud někdo neodstoupí, nedá se doobjednat, ...)
Nadřazený - Od Václav Pávek (>) Dne 2016-09-14 10:17
Výroba alternativního krytu je zrušena. Viz. předešlé odpovědi na vaši otázku.
Řeším pouze pro sebe a spočívá v úpravě originálního krytu a nosiče MB (mám od EMKA jeden kousek takže originálního se nedotknu). V současné době se dokončuje spodní case pro HDD a napájení disků vč. Raspberry PI.
Nadřazený - - Od Pepe (>) Dne 2016-09-15 11:13
Také po něčem pokukuji a bylo by fajn, kdyby se tam dala dát i menší základní deska pro NAS (ale to není nutné)..
Je škoda, že se v tom projektu Tracku (Trexe) nepokračuje a nikdo to nepřevzal. I když by se dalo nejspíš domluvit s Emko.
Nadřazený - Od lzita (>) Dne 2016-09-17 19:36
Mám pocit, že projekt je již v takové fázi, že pokud nechcete Turris vysloveně vrátit, můžete smělě upravit stávající kryt. Nezdá se mi, že by od nás chtěli routery vybírat zpět.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / Lepsi alternativni kryt od emko.cz - spolecna objednavka (uzamčeno)

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill