Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / UBIFS
- - Od NONES (>>>) Dne 2015-07-21 18:42
Mohu se zeptat, zda-li jste již někdo prošel na Turrisu procesem aktualizace souborového systému z JFFS2 na UBIFS - tak, jak je podporován od verze Turris OS 2.4?
Pokud ano, jaké máte zkušenosti jak s přechodem, tak s následným provozem a výkonem nového souborového systému UBIFS? Je poznat nějaká změna? Má smysl do tohoto přechodu jít?
Díky předem za vaše názory, postřehy a zkušenosti.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-07-21 21:07
Aktualizaci jsem udělal o víkendu, kromě problému mezi klávesnicí a židlí žádný jiný nebyl,
bohužel doma mám vše na Win, takže jsem to zkoušel spustit Minicom z LIVE distribuce Ubuntu,
to mi nechtělo chodit, takže jsem přidal disk do PC, nainstaloval Ubuntu 14.04 a pak šlo vše jak po drátku.

Jediný rozdíl jsem pozoroval v následné bezproblémové aktivaci Turrisu, vše jelo jak po drátkách.

Takže za mě: 1 pro Turris Team.
Děkuji
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-07-22 09:00 Upraveno 2015-07-22 09:34
Díky za zpětnou vazbu. Pokud se najde nějaký odvážlivec, budeme rádi, když vyzkouší postup na Windows a poreferuje, jak to šlo - teoreticky není problém se do sériové konzole připojit přes PuTTy (stačí jen zadat správné číslo COM portu a rychlost 115200 baud) a obraz SD karty nahrát podobně, jako se to dělá třeba s distribucemi pro Raspberry Pi: http://lifehacker.com/how-to-clone-your-raspberry-pi-sd-card-for-super-easy-r-1261113524

Edit: Ještě možná doplním, že v nějakých syntetických a zátěžových testech, které jsme tu před nasazením UBIFS prováděli, vykazovalo UBIFS i znatelně vyšší rychlost čtení a zápisu. Na druhou stranu u té NAND paměti, do které je motivace spíš psát co nejméně, to důležitý parametr není, hlavní je ta vyšší robustnost.
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2015-07-22 15:25
Jo, klidně to na Windowsech vyzkouším, až bude chvilka čas. Dám pak vědět ...
Nadřazený - - Od kure Dne 2015-07-23 20:50
Zdravím,
tak se mi povedlo během pokusu o přechod na fs UBIFS udělat z Turriska podložka :-(, s následující chybovou hláškou:
BOOT NAND
wdt status 00000003
UBI: attaching mtd2 to ubi0
UBI: scanning is finished
UBI: empty MTD device detected
UBI: attached mtd2 (name "mtd=0", size 256 MiB) to ubi0
UBI: PEB size: 131072 bytes (128 KiB), LEB size: 126976 bytes
UBI: min./max. I/O unit sizes: 2048/2048, sub-page size 2048
UBI: VID header offset: 2048 (aligned 2048), data offset: 4096
UBI: good PEBs: 2044, bad PEBs: 4, corrupted PEBs: 0
UBI: user volume: 0, internal volumes: 1, max. volumes count: 128
UBI: max/mean erase counter: 1/0, WL threshold: 4096, image sequence number: 0
UBI: available PEBs: 2004, total reserved PEBs: 40, PEBs reserved for bad PEB handling: 36
Error reading superblock on volume 'ubi0:rootfs' errno=-19!
ubifsmount - mount UBIFS volume

Usage:
ubifsmount <volume-name>
    - mount 'volume-name' volume
UBIFS not mounted, use ubifs mount to mount volume first!
ubifsload - load file from an UBIFS filesystem

Usage:
ubifsload <addr> <filename> [bytes]
    - load file 'filename' to address 'addr'
UBIFS not mounted, use ubifs mount to mount volume first!
ubifsload - load file from an UBIFS filesystem

Usage:
ubifsload <addr> <filename> [bytes]
    - load file 'filename' to address 'addr'
WARNING: adjusting available memory to 30000000
Wrong Image Format for bootm command
ERROR: can't get kernel image!

Erase i  flash dopadly OK. MicroSDHC 16G vypadá OK., image jsem zkoušel stáhnout vice krát (vždy byl identický s předchozím), zápis na kartu jsem zkoušel  na Widlích i na Ubuntu. Ale výsledek stejný.

Můžete mi poradit co jsem "zvojtil".

Díky
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-07-23 21:30 Upraveno 2015-07-23 21:32
Měl jste správnê přepínače na SW1?
Přepínač má č.1 vlevo, při pohledu od servisnîho konektoru, vlevo je vytištěno SW1 ale je na desce vzhůru nohama, já to na poprvé taky přepnul blbě.

Strana 2:
https://www.turris.cz/doc/_media/turris_pinout-v1_2.pdf

Nebo taky, 2 fotka:
https://www.turris.cz/cs/hardware
Nadřazený - - Od kure Dne 2015-07-24 08:22
Před prvním pokusem jsem si nebyl zcel jist, tak jsem právě postupoval podle dokumentace, kterou jste uvedl.
Během flashování jsem měl SW1 nastaven následovně: http://postimg.org/image/pl8w9k92f
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-07-24 09:07
Tak to jste měl správně. Pokud jste postupoval krok za krokem podle návodu,
už mě nenapadá co jiného by to mělo způsobit.

Z teamu Turris asi zatím odpověď nepříjde, mám za to že jsou všichni tady:
https://www.ietf.org/meeting/93/

M.
Nadřazený - Od kure Dne 2015-07-24 09:42
Počkám. Prozatím jsem oprášil stařečka Linksyse. Akorát mi naskakují "trestné" hodiny :-(
Nadřazený - Od horada (>) Dne 2015-07-24 08:23

> image jsem zkoušel stáhnout vice krát (vždy byl identický s předchozím), zápis na kartu jsem zkoušel  na Widlích i na Ubuntu. Ale výsledek stejný.


Možná by stálo za to společně s odkazem na sdcard.img zveřejnit i soubor s kontrolním součtem MD5/SHA... Abychom vyloučili chyby při stažení/kopírování na kartu.

Díky
Nadřazený - - Od Martin Strbačka Dne 2015-07-24 09:13
Dobrý den,

a provedl jste factory reset (7 vteřin podržet resetovací tlačítko)?
Nadřazený - - Od kure Dne 2015-07-24 10:16
Dobrý den,
no neprovedl. Po resetu už fičí.
Zmátlo mě "V případě potřeby ...", což já jsem potřebu neměl :-) a nechtěl jsem přijít o stávající konfiguraci.
Díky za nakopnutí
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2015-07-24 19:03

> Zmátlo mě "V případě potřeby ...", což já jsem potřebu neměl :-) a nechtěl jsem přijít o stávající konfiguraci.


Jenže o obsah paměti NAND jste už přišel v kroku nand scrub.chip -y. Bez obnovení továrního nastavení tak nezbylo vůbec nic, z čeho by mohl TurrisOS startovat.
Nadřazený - - Od kure Dne 2015-07-24 21:41
Díky za info.
Jak říkám netrklo mě to. Asi jsem čekal v dokumentaci něco jako "po přechodu na ubifs nutno provést obnovu do továrního nastavení"
Takže změna na ubifs provedená z Windows je možná a funguje, akorát u klávesnice nesmí sedět trubka :-)))
Nadřazený - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-07-24 23:44
Vzhledem k tomu, že by to podle toho návodu měl v ideálním případě zvládnout i mírně poučený laik, chyba je tady na naší straně. V pondělí šťouchnu do kolegy, aby tuto informaci doplnil.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2015-07-27 15:19 Hlasů 1
Mám tu návod, jak přenést systém na UBIFS bez ztráty čehokoli, který (v mírné variaci) fungoval pro mně. Rozhodně není určen pro ty, co nevědí, co dělají, spíše jen shrnuji, jak se dá postupovat. Inspiraci jsem čerpal v záchranném systému v souboru /usr/bin/flash_medkit.

1. Vytvoření UBIFS image stávajícího rootu za běžícího systému:

# opkg install mtd-utils-mkfs.ubifs
# mkdir /tmp/rootfs
# mount --bind / /tmp/rootfs/
# mkfs.ubifs -v -y -m 2048 -e 124KiB -c 2000 -F -r /tmp/rootfs /tmp/root.ubifs
mkfs.ubifs
        root:         /tmp/rootfs/
        min_io_size:  2048
        leb_size:     126976
        max_leb_cnt:  2000
        output:       /tmp/root.ubifs
        jrn_size:     8388608
        reserved:     0
        compr:        lzo
        keyhash:      r5
        fanout:       8
        orph_lebs:    1
        space_fixup:  1
        super lebs:   1
        master lebs:  2
        log_lebs:     5
        lpt_lebs:     2
        orph_lebs:    1
        main_lebs:    598
        gc lebs:      1
        index lebs:   12
        leb_cnt:      609
        UUID:         49A4E86C-CBB8-45DE-8C38-1BB7AEB9960D
Success!
# cat > /tmp/ubinize.cfg
[rootfs]
mode=ubi
image=/tmp/root.ubifs
vol_id=0
vol_type=dynamic
vol_name=rootfs
vol_flags=autoresize
<Ctrl+D>
# ubinize -m 2048 -p 128KiB -s 2048 -o /tmp/root.ubi /tmp/ubinize.cfg
ubinize: volume size was not specified in section "rootfs", assume minimum to fit image "/tmp/root.ubifs"77328384 bytes (73.7 MiB)

Soubor /tmp/root.ubi obsahuje připravený UBI obraz aktuálního systému, který je třeba nahrát do NAND paměti. Tento soubor někam zálohujte (na síť nebo na třeba USB flash disk - já použil síť).

2. Nyní proveďte instalaci z SD karty podle oficiálního návodu. Místo mačkání tlačítka RESET po zadání příkazu nand scrub.chip -y je možné také zadat příkaz reset do sériového terminálu. Nakonec SD kartu vyjměte a přepněte přepínače zpět do původní polohy.

3. Během provádění obnovy systému přerušte automatické flashování zadáním f<Enter> po výzvě během bootování. Záchranný systém rozjede síť na portu WAN s adresou 192.168.1.1, SSH přístupem a náhodně vygenerovaným heslem roota, které se vypíše na sériové konzoli. Pomocí tohoto síťového spojení, případně jiným způsobem nahrajte do záchranného systému dříve uschovaný soubor /tmp/root.ubi. Následně jej vypalte do NAND paměti pomocí:
# ubiformat /dev/mtd9 -f /tmp/root.ubi -s 2048

Po restartu by měl Turris nastartovat jako dříve, jen nyní pojede z UBIFS.
Nadřazený - Od Martin Strbačka Dne 2015-07-29 12:45
Gratuluju Ondro :-)
a díky za návod. Za Turris team můžu říct, že to lze takto provést a je to naprosto validní.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-07-22 09:02
Dobrý den

Ta výhoda, kterou si slibujeme my, je lepší odolnost proti chybám NAND paměti a větší „robustnost“ filesystému. Takové věci se však špatně měří.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-07-22 09:13
Mě spíše překvapilo, že blkid to vypisuje jako další disk oddíly...

turris ~ # blkid
/dev/ubi0_0: UUID="10740be3-af6a-4e75-9f6b-82824543d1ac" TYPE="ubifs"
/dev/mtdblock3: TYPE="squashfs"

/dev/mmcblk0: UUID="16660baa-753d-4e6e-a9ee-ff960314be42" TYPE="ext4"
/dev/sda1: UUID="cbf7a2d6-c425-4dab-8018-e8ef1ae99df4" TYPE="ext4" PARTUUID="adf61ed3-01"


Je to tak v pořádku?
Nadřazený - Od Martin Strbačka Dne 2015-07-22 09:30
Dobrý den,

ano je. Spolu s přechodem na UBIFS jsme také začali vytvářet trochu jiným způsobem systém pro factory reset. Proto Vám to vypisuje navíc ten mtdblock3.
- - Od Lukáš Snášel Dne 2015-07-26 18:16
Takže otestováno dnes - kompletně pod Windows. (dokonce pod W10 RTM x64)
Bez sebemenšího problému. :-)

Věci které si stáhněte předem :
IMAGE https://api.turris.cz/openwrt-repo/turris/sdcard-rescue/sdcard.img
USB driver pro UART http://www.usb-drivers.org/ft232r-usb-uart-driver.html
Software pro práci s IMAGE http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/
PUTTY http://www.putty.org/

Podle tohoto návodu si připravíte SD kartu http://lifehacker.com/how-to-clone-your-raspberry-pi-sd-card-for-super-easy-r-1261113524
Dále klasický postup z dokumentce
(drobná změna je jen v použití PUTTY a pořadí bodů v postupu )

   Instalace SD karty do routeru

    Demontujte čelní panel a horní kryt routeru (celkem 7 šroubů).
    Povolením dvou západek po stranách opatrně vyjměte paměť RAM umístěnou mezi procesorem a LED diodami.
    SD kartu umístěte do slotu pod pamětí RAM.
    Osaďte zpět paměť RAM.
    Nastavte přepínače 1 až 6 na přepínačové liště SW1 do stavu 011 010.
    Propojte microUSB kabelem počítač s diagnostickou zásuvkou routeru.
    Nainstalujte přes správce zařízení ovladač pro UART a COM (mimojiné vám to vypíše číslo COM portu které použijete později)
    V počítači spusťte PUTTY, nastavte adekvátní COM port a rychlost 115200
    Připojte napájení routeru.
    Nyní můžete sledovat v PUTTY probíhající události.

Instalace nového systému

Důležité! Přecházíte-li ze souborového systému JFFS2 na UBIFS, tj. máte-li router TURRIS 1.0 a ještě nikdy jste tuto operaci neprováděli, postupujte podle následujícího návodu. V opačném případě pouze připojte napájení a vyčkejte dokud nedoběhne automatická instalace (vypíše HOTOVO).

    Připojte napájení do routeru a stiskněte párkrát libolnou klávesu pro přerušení automatické instalace.
    Pozor následující příkaz smaže hlavní paměť NAND! Až uvidíte prompt zavaděče ⇒ zadejte příkaz:

    nand scrub.chip -y

    Po dokončení operace mazání pamětí (vypíše OK) stiskněte resetovací tlačítko.
    Vyčkejte na dokončení automatické instalace (vypíše HOTOVO).

Dokončení operace

    Vyjměte paměť RAM, vyjměte SD kartu a pameť RAM vraťte zpět.
    Nastavte přepínače 1 až 6 na přepínačové liště SW1 do stavu 110 010.
    Odpojte microUSB kabel od diagnostické zásuvky.
    Namontujte zpět čelní panel a horní kryt.
    V případě potřeby pokračujte přepsáním systému v paměti NAND

A po tomto všem ještě reset do továrního nastavení a je hotovo.

Třeba to někomu pomůže :-)
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-07-27 08:59
Perfektní, děkujeme! Pokud Vám to nebude vadit, využijeme Vaše know-how a postup pro Windows zapracujeme do dokumentace :)
Nadřazený - - Od Lukáš Snášel Dne 2015-07-28 18:42
Není za co, jenom sem to schrul a zrekapituloval postup. Pokud to někomu pomůže klidně to přepište kam potřebujete. :-)
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2015-08-19 06:45
Včera jsem se konečně dostal k tomu, abych změnil filesystém na svém Turrisu na z JFFS2 na UBIFS. Využil jsem k tomu výše uvedený návod pana Snášela, kterému tímto děkuji za jeho zveřejnění. Mohu potvrdit, že postup dle tohoto návodu funguje.
Nadřazený - - Od czlada Dne 2015-08-20 09:35 Upraveno 2015-08-20 11:25
Tak hlásím, že jsem se k tomu dnes také dostal. Jen mi to chvíli dalo zabrat kvůli absenci čtečky karet. Po chvíli přemýšlení jsem došel k výsledku, že nemusím vytahovat ani kartu z turrisu. Jenom nakopírovat iso přes
dd if=/turris/sdcard.img of=/dev/mmcblk0 (v putty)
Takže není potřeba ani instalace Win32 Disk Imager ve windows.
Děkuji za návod :)

btw taky vám černá písmeno C z vnitřní strany krytu ? :/
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-10-01 07:27
Díky za příkaz, měl jsem podobný nápad a jsem rád, že jsem ho nemusel někde složitě shánět. Po záloze dat jsem tak využil kartu, kterou mám Turrisu pořád. Po dokončení operace jsem zase kartu přímo v Turrisu naformátoval.

Celý proces proběhl bez problémů. Jenom mi po obnovení zálohované konfigurace ani za nic nefungovalo DNS, takže jsem obnovil tovární nastavení a obnovil jen několik jiných konfiguračních souborů a zbytek nastavil znovu.

Obnovení vyřešilo moje potíže s nefunkčním IPv6, které nyní pracuje jak má. :-)

Jenom jsem si zapomněl zálohovat certifikát z lighttpd serveru, takže dneska musím udělat nový. :-/
Nadřazený - Od milanroubal (>) Dne 2016-06-28 13:40 Upraveno 2016-06-28 13:42
Tak jsem se konecne s TurrisOS 3.0 dostal ke zmene na UBIFS a take po obnoveni konfigurace nefungovalo DNS. Resenim byl prikaz

mv /etc/config/unbound-opkg /etc/config/unbound

ktery odstranil chybny radek z puvodniho configu

Jeste bych dodal, ze pokud pouzivate minicom z linuxu, tak proti navodu jsem musel prikaz minicom spustit takto:

minicom -D /dev/ttyUSB0 -b 115200

Jinak jsem videl rozsypany caj, protoze standartni rychlost zvolena minicomem byla 57600
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / UBIFS

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill