Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Domoticz a email notifikace (uzamčeno)
- - Od standus Dne 2015-08-21 16:58
Za boha se mi nedari rozchodit v nastaveni domoticz->setting->mail zasilani/test emailu.
Vzdy mam hlasku:
Problem sending notification, please check the API key!
Zadne api na zalozce Notifications zvolene nemam, pouze nastavuji email nastaveni pro gmail ucet. V gmail uctu jsem i povolil IMAP, a neoverene aplikace. Zkusil jsem i dalsi porty, zkusil jsem pouzit pro smtp i localhost (Turris 1.0) a porad nic.
Funguje nekomu email notifikace?
Nadřazený - Od linker Dne 2015-08-21 18:09
Mam uplne rovnaky problem. Skusal som aj lokalny smtp server, aj vlastny postfix na inom stroji. Vzdy to dopadne hlaskou ktoru spomina kolega vyssie.
Nadřazený - Od Jerry Dne 2015-08-21 21:00
Jsem na tom stejně, ale jinak mi maily z turrisu chodí od smartd v pohodě, bude chyba v domoticz. Prozatím jsem si aktivoval NMA na android - to funguje na 100%.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-08-23 18:18
Nefunguje ani heslo pro konkrétní aplikaci  v gmailu? V týdnu se na to chci podívat blíž, poreferuji výsledek.
Nadřazený - Od linker Dne 2015-08-23 20:58
Nie nefunguje akykolvek email ucet, tym padom ani gmail a ani ked je nastavene heslo aplikacie.
- - Od quick Dne 2015-08-23 10:12
Tady by asi pomohla věc, kterou udělali v NIC.CZ pro zasílání statusů Turrise.
Vytvořili pro uživatele vlastní smtp server, ze kterého statusy odcházejí.
Pokud by bylo možné přimluvil bych se za umožnění využití stejného smtp serveru pro zasílání statusů z Domoticzu, nebo pro vytvoření nového smtp u kolegů v Jablotronu.
Nadřazený - - Od linker Dne 2015-08-23 17:05
smtp pre notifikacie samozrejme mozete pouzit, uz sa to tu riesilo:
https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=851
Nadřazený - Od quick Dne 2015-08-23 17:19
Díky za link.
Toto je dobrá zpráva.
Jsem zvědav, jestli se ozve někdo, komu to pomohlo.
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-08-24 10:06
Tak on v Domoticz asi ten email nejde vůbec nastavit, takže je úplně jedno od koho je. :-/
Nadřazený - Od quick Dne 2015-08-24 10:11
Nastavit to jde, ale nefunguje to.
Zkusím se na to podívat s nastavením smtp NIC.CZ.
- - Od Pavel Špírek Dne 2015-08-24 13:14 Upraveno 2015-08-24 13:28
Mail notifikace fungují, ale jen pokud se nastaví nešifrovaný smtp na portu 25 :-( Vyzkouším, jak se to chová v nejnovější verzi Domoticzu.

Případně lze problém obejít pomocí externího mailer skriptu + nadefinování vlastní notifikace v Setup -> Setings -> Notifications. Vhodný skript v Pythonu je k dispozici např. v článku o webkamerách: https://www.turris.cz/doc/navody/webcam (mail.py, umí posílat i maily s přílohou).
Nadřazený - - Od Filip Vyskočil Dne 2015-08-24 14:11
Bohužel u mne nejde nastavit ani nešifrovaný SMTP na 25 bez autorizace.
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-08-24 15:17
Nápodobně, ostatně tenhle port jsem zkoušel jako první, a pak i další nabízené.
Nadřazený - - Od Pavel Špírek Dne 2015-08-25 07:40 Upraveno 2015-08-25 07:57
Zajímavé, že pokud domoticz běží na klasickém PC, tak e-maily fungují... pravděpodobně to bude mít na svědomí rozdílná verze nějaké knihovny. Každopádně zatím je možné použít výše zmíněnou berličku s externím skriptem. Zkoušel jsem i přímo na Turrisu a funguje OK, včetně SSL.

- Skript nakopírujte např. do /root/mail.py
- Na jeho první řádek přidejte (pro jednoduchost) #!/usr/bin/python
- V hlavičce nastavte požadovaný SMTP server
- V Domoticzu, v nabídce Settings -> Notifications, v sekci "Custom HTTP/Action:", napište do pole URL/Action:

script://root/mail.py -t #TO -s "#SUBJECT" -b "#MESSAGE"

a do pole #TO vyplňte svoji e-mailovou adresu. Vyzkoušejte tlačítkem "Test" :)
Nadřazený - - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-26 21:05
jak dosáhnu toho, aby to poslalo notifikaci, nebo email pres graficke programovani?
Zatim se mi nejak nedari :(
Nadřazený - - Od Pavel Špírek Dne 2015-08-27 08:36


třeba takto? Požadované notifikace je třeba povolit v Setup -> Settings -> Notifications.
Nadřazený - - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-27 16:45
mám nastaveno takto a nejde me ani jedna varianta, notifikace mam zapnute, trapi me ale spis ten email. Z grafickeho rozhrani bude nejspis odesilani emailu nastaveno primo pres nastaveni emailu? Ktere bohuzel z nejakeho duvodu nefunguje.

Nadřazený - - Od Pavel Špírek Dne 2015-08-28 08:05 Upraveno 2015-08-28 08:12
Posílání e-mailů si nastavte jako "Custom" notifikaci pomocí toho Python skriptu, viz výše. Tuto notifikaci povolte (Enabled). Pomocí bloku "Send notification with subject" se pak odešlou všechny povolené notifikace, vč.mailu. To mám vyzkoušené. Blok "Send email" vůbec nemusíte používat, ten posílá maily pomocí interního systému, který zatím moc nechodí...

Taky vidím, že stav spínače porovnáváte s hodnotou "Open", předpokládám, že jste si tedy změnil typ spínače na "Contact".
Nadřazený - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-28 08:15 Upraveno 2015-08-28 11:07
Python script tam mam pouzity. Kdyz ho zadam primo k zarizeni tak se notifikace odesle. Kdyz se ale pokousim odeslat email pomoci blokoveho scriptovani, tak nic. Uz nevim jak by se to dalo vyzkouset jinak, co muze byt spatne. Kdyz mam nastaveny Pushover, mam to nastavene i v telefonu, taky nic nedojde.

Ano, mam nastaveno na contact.
Nadřazený - - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-31 11:01
Mám pocit, že mě to skriptování asi nefunguje. Vytvořil jsem si uživatelskou proměnnou "a=1" a místo abych poslal mejl, nebo notifikaci, tak jsem ji přiřadil při otevření číslo 0. Proměnná pořád zůstává 1 a nemění se.
Nadřazený - - Od Pavel Špírek Dne 2015-08-31 11:35
1. Máte ten skript povolený (Event active)?
2. Jak jste si nastavil typ spínače (Switch/Light, Contact, Dimmer, ...)? Zkuste ho porovnávat s hodnotou "On" místo "Open" (prostě tím, co se zobrazuje v GUI)
Nadřazený - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-31 17:26






Nadřazený - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-31 17:59
Tak už mě to funguje, celou dobu jsem si myslel, že jsou to dva stejné moduly IF. Když jsem měl použitý modul IF s možností else if(kterou jsem ale stejně neměl přidanou), tak to nefungovalo. Když jsem modul vyměnil za obyč. IF, tak to začalo fungovat bez problemu.

Díky za rady.
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-08-31 11:18
Dobrý den,
pokoušel jsem se obejím posílání mailů z Domoticz uvedeným skriptem (mail.py), ale v logu mám chybovou hlášku " Error: Error executing script command (/root/mail.py). returned: 512"
Posílám na mail u své domény (při poslání na seznam.cz také nefunguje).
Nevíte někdo co s tím?
Děkuji
Nadřazený - - Od Pavel Špírek Dne 2015-08-31 11:29
Když ten skript spustíte ručně z příkaz. řádky, tak funguje?
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-08-31 17:46
Ano, funguje. Odpověď je Sending mail... OK a mail příjde v pořádku

Předpokládám, že zápis v Domoticz mám správně:
script://root/mail.py -t #TO -s "#SUBJECT" -b "#MESSAGE"
v poli TO: mám svoji adresu (seznam.cz nebo vlastní doména).

Ručně jsem spouštěl skript následovně:
python root/mail.py -t moje@mailova.adresa -s "Test" -b "Message"
Nadřazený - - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-31 18:12
podiv se, jestli má ten soubor příznak jako spustitelný
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-08-31 19:10 Upraveno 2015-08-31 20:01
Má, proto ho spustím v řádce

Jenom pro jistotu:
############################### SETTINGS ######################################

# From address
config_mail_from = "MUJ@MAIL.ODKUD"

# SMTP server
config_smtp = {
    'host':"MUJ.SMTP.SERVER",
    'port':465,
    'login':"LOGIN_NA_SMTP",
    'pwd':"HESLO"
}

###############################################################################

Nastavení mail.py mám OK?
Nadřazený - - Od raduszek.mojeid Dne 2015-08-31 20:57
pokud to jde spustit rucne, tak to bude asi dobre. Odkud chces ty mejly posilat? Myslim jako v ktere casti domoticz to mas nastavene aby se odesilal.
Nadřazený - - Od Pavel Špírek Dne 2015-09-01 07:54
Doplnil jste na první řádek #!/usr/bin/python ? Pak zkuste spustit skritpt pomocí ./mail.py

Nastavení je OK.
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-09-01 12:39 Upraveno 2015-09-01 14:10
na prvním řádku mám správně doplněno, ale pomocí ./mail.py se nic nespustí. Pokus skončí s hláškou -ash: ./mail.py: not found
:-(
OPRAVA: pokud spustím python ./mail.py -t mujmail -s "Predmet" -b "Text" v řádce, tak mail přijde. V nastavení Domoticz ale nemůžu zadat script:// pythot ./mail.py ...
Nadřazený - - Od raduszek.mojeid Dne 2015-09-01 19:38
ta hlaska by znamenala, ze soubor v danem adresari nemas
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-09-01 19:40
Jsem linuxovy začátečník ... Takže ve kterém adr. očekává systém, že bude uvedený soubor? Myslel jsem, že "/root/" je něco jako ve Win světě proměnná "Path" ...
Nadřazený - - Od raduszek.mojeid Dne 2015-09-01 22:45
pokud to mas v /root/ tak by to samozrejme melo fungovat, teda pokud jsi uzivatel root, jinak fakt netusim, mozna nejaky spatny zank nekde ktery neni videt, zkus dat nejaky printscreen, treba si neceho vsimnem. Treba "ls -la /root/"
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-09-02 07:23
Domoticz běží pod už. root
  PID USER       VSZ STAT COMMAND
5029 root     47404 S    /usr/bin/domoticz -wwwroot /usr/share/domoticz/www -dbase /mnt/SD-Card/domoticz/domoticz.db -www 8080 -ve

nastavení v mail.py:
############################### SETTINGS ######################################
# From address
config_mail_from = "muj_mail@odkud"
# SMTP server
config_smtp = {
    'host':"muj.smtp.server",
    'port':465,
    'login':"smtp.login",
    'pwd':"smtp_heslo"
}
###############################################################################

Nastavení v Domoticz:


Chybová hláška po klepnutí na tl. Test:
2015-09-02 08:22:07.202 Notification sent (http) => Success
2015-09-02 08:22:07.209 Active notification subsystems: email, http, nma, pushover (4/8)
2015-09-02 08:22:07.532 Executing script: /root/mail.py
2015-09-02 08:22:07.535 Error: Error executing script command (/root/mail.py). returned: 32512

ls -la /root/


Podle všeho by mělo vše fungovat, ale není tomu tak :-( Tovární nastavení se mi nechce moc dělat :-( Ale na druhou stranu bych si alespoň ověřil funkčnost zálohování :-)
Nadřazený - - Od Jerry Dne 2015-09-02 10:17
Nemáte v tom nastavení v Domoticz moc lomítek ???  script:///root/mail.py .... řekl bych, že má být jen script://root/mail.py .....
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-09-02 10:18
Podle některých návodů na internetu záleží o jakou verzi Domoticz jde. Některé stačí 2 lomítka a některá potřebuje 3 (bug, který je v novějších verzích opravený).
V zásadě je ale jedno, jestli dám 2 nebo 3 lomítka. Výsledek je stejný - chyba v logu
Nadřazený - - Od Jerry Dne 2015-09-02 10:52
Tak jsem si to nastavil - vyzkoušel - a vše chodí OK, jak se 2 lomítky tak i se 3 ....
Nadřazený - - Od ZdK Dne 2015-09-02 11:32 Upraveno 2015-09-03 12:03
Já to nechápu ...  Všem to evidentně funguje ... Jenom mě ne ...
Večer zkusím tovární nastavení a pustím se do toho znovu ...
Děkuju za ochotu (všem)

UPDATE: po resetu routeru do továrního nastavení a opětovné konfiguraci Domoticz jsem stále ve stejném stavu - nastavení mail.py v pořádku, spuštění z skriptu z řádky v pořádku, test skriptu v Nastavení Domoticz (Vlastní akce) - opět error v logu. Jako důvod by mohl být proglém s ukončováním řádků ve Win editoru Notepad++ (https://www.domoticz.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=5315), který používám. Zkusím tedy mail.py upravit např. v Ubuntu a poté v Ubuntu nakopírovat přes FTP na router. Snad už to bude OK ...

UPDATE 2: úprava mail.py v Ubuntu a následný přesun přes mail do Win 10 a uložení na disk (pro jistotu bez otevření) a poté kopie na Turris pomocí WinSCP zajistila funkční mailovou notifikaci. Poučení pro uživatele systému Windows: Unixový editor pravděpodobně ukládá soubor jinak, než Win editor (viz odkaz na domotics forum víše). Ještě jednou děkuju všem za ochotu!
Nadřazený - Od raduszek.mojeid Dne 2015-09-03 22:45
nejspis tam byl nejaky neviditelny znak, se kterym si to neporadilo. Ja jsem to tam vlozil primo pres putty jako text, editorem vi.
Toto by asi opravdu nikoho nenapadlo :)
Nadřazený - Od milanroubal (>) Dne 2015-09-04 13:51
Proto ma Notepad++ ve stavovem radku napsano, jaky format souboru se pouziva, zda Dos/Windows nebo Unix. Prepina se to v menu Edit/EOL Conversion
- Od raduszek.mojeid Dne 2016-04-07 07:35
Řešili jste někdo, že potřebujete posílat upozornění na dva emaily? nějak mě to nechce fungovat, zkoušel jsem středník, čárku, uvozovky, apostrofy....A nic.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Domoticz a email notifikace (uzamčeno)

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill