Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / iSCSI Target (uzamčeno)
- - Od m-paluch.mojeid Dne 2016-04-17 11:55 Hlasů 2
Pokud by někdo chtěl vytvořit iSCSI disk a nevěděl jak na to (například pro http://superveci.cz/blog/zrychlete-sve-rasberry-pi-a-zapomente-na-otravne-a-pomale-sd-karty), tak zde je otestovaný postup (kompletní návod je zde https://fedoraproject.org/wiki/Scsi-target-utils_Quickstart_Guide).

Nainstalujeme tgt (Linux SCSI target framework):
opkg install tgt

Spustíme službu:
/etc/init.d/tgt start

Vytvoříme úložiště o velikosti 1GB (pro testy do /tmp, takže se při restartu routeru smaže):
dd if=/dev/zero of=/tmp/iscsi-disk1 bs=1M count=1000

Vytvoříme zařízení a nastavíme mu název (IQN, konvence pojmenovávání lze nalézt např. zde https://en.wikipedia.org/wiki/ISCSI#Addressing):
tgtadm --lld iscsi --mode target --op new --tid=1 --targetname iqn.2016-01.lan.s1:target-1

Vytvořenému zařízení přiřadíme logickou jednotku:
tgtadm --lld iscsi --mode logicalunit --op new --tid 1 --lun 1 -b /tmp/iscsi-disk1

A povolíme přístup všem klientům (lze omezit podle IP nebo uživatelského jména a hesla, více viz odkazovaný návod):
tgtadm --lld iscsi --mode target --op bind --tid 1 -I ALL

Následujícím příkazem zkontrolujeme, správné vytvoření:
tgtadm --lld iscsi --mode target --op show

Z klientů se lze pak k disku připojit zadáním IQN cíle (iqn.2016-01.lan.s1:target-1) a IP adresy (v našem případě IP adresy Turrisu, 192.168.1.1).
Nadřazený - - Od Lukáš Snášel Dne 2016-05-02 11:30
Dobrý den,
    mohl bych poprosit o zverejneni obsahu vaseho configu ?
Me se to ani za prase zlaty neche s RPI spojit.
Windows to iSCSI sam zdetekuje, pripoji a zpristupni.
Nicmene RPI3 s BOOTBERRY pri zadani toho stejneho targetu proste vyhodi cervenou tabulku a konec.
Zkousel sem to nekolikrat.
Nadřazený - Od kosi123 Dne 2016-05-02 19:41
Také jsem se setkal z problémem, nejprve jsem našel problém v tom, že se mi target nepřejmenoval, to jsem neřešil, tak jsem v v berrybootu prostě použil název, který mi tam zůstal: iqn.2012-06.org.openwrt:target1

Poté jsem se na raspberry dostal k instalaci operačního systému, ten se bez problémů nainstaloval, po instalaci OS jsem musel raspberry restartovat, ale po restartu už pouze načítá síť a nic se neděje, nechal jsem načítat asi půl hodiny, stále se nic nedělo a pak jsem to vypnul, zkoušel jsem i opakovaně.

To bylo asi před 14 dny, od té doby jsem zatím neměl čas se k tomu vrátit. Ale vypadá to, že už se raspberry už potom nepodařilo připojit na wifi, až bude čas, tak to zkusím ještě po kabelu....
Nadřazený - - Od m-paluch.mojeid Dne 2016-05-03 22:27
Já jsem to zkoušel po kabelu i po Wi-Fi, ale fungovalo mi to jen přes kabel (asi špatné ovladače pro Wi-Fi) a pouze do restartu Turrisu. Po restartu se totiž použije konfigurace z /etc/tgt/targets.conf, bohužel jsem nenašel žádný balíček, který by obsahoval tgt-admin, pomocí kterého by šlo aktuální konfiguraci přenést zpět do /etc/tgt/targets.conf (tgt-admin –dump > /etc/tgt/targets.conf). Takže jsem si musel vytvořil skript, který mi tgt po restaru Turrisu nakonfiguruje (nechtěl se mi studovat ten konfigurační soubor :grin:).

Nastavení BerryBoot jsem prováděl přes VNC klienta, do souboru cmdline.txt jsem přidal (na stejný řádek k existujícím parametrům) vncinstall ipv4=192.168.1.2/255.255.255.0/192.168.1.1 (IP klienta/maska podsítě/IP serveru), viz http://www.berryterminal.com/doku.php/berryboot/headless_installation. Pak jsem se připojil přes TighVNC Viewer na 192.168.1.2. V okně Disk selection jsem zvolil možnost Network storage (iSCSI SAN) a klikl na tl. Format. Následně jsem v okně iSCSI nastavil Target IQN na iqn.2016-01.lan.s1:target-1 a Server IP na 192.168.2.1 a klikl na tl. OK - disk se začal formátovat a poté se zobrazila nabídka s volbou systému.

Níže přikládám výpis z tgtadm --lld iscsi --mode target --op show
Target 1: iqn.2016-01.lan.s1:target-1
    System information:
        Driver: iscsi
        State: ready
    I_T nexus information:
    LUN information:
        LUN: 0
            Type: controller
            SCSI ID: IET     00010000
            SCSI SN: beaf10
            Size: 0 MB, Block size: 1
            Online: Yes
            Removable media: No
            Prevent removal: No
            Readonly: No
            SWP: No
            Thin-provisioning: No
            Backing store type: null
            Backing store path: None
            Backing store flags:
        LUN: 1
            Type: disk
            SCSI ID: IET     00010001
            SCSI SN: beaf11
            Size: 2097 MB, Block size: 512
            Online: Yes
            Removable media: No
            Prevent removal: No
            Readonly: No
            SWP: No
            Thin-provisioning: No
            Backing store type: rdwr
            Backing store path: /tmp/iscsi-disk1
            Backing store flags:
    Account information:
    ACL information:
        ALL
Nadřazený - Od Lukáš Snášel Dne 2016-05-13 10:28
Mě to teda dokonce nevytvořilo /etc/tgt/targets.conf vůbec, ani ty adresáře.
Jen a pouze konfigurák /etc/config/tgt
Tak sem to tedy vzal ty adresáře doděllal ručně a obsah toho /etc/config/tgt zapsal do /etc/tgt/targets.conf.
Config sem si upravil, ještě to otestuji a uvidím jestli všechno funguje jak by mělo.
Nadřazený - - Od Lukáš Snášel Dne 2016-05-13 19:41
Tak bohužel, stajný problém.
Potřeboval bych od vás poradit kam a jak jste ty příkazy zavedl po startu.
Pokud je manuálně provedu vše jede

Potřebuji po startu spustit tyto tři :

tgtadm --lld iscsi --mode target --op new --tid=1 --targetname iqn.2016-01.lan.s1:1

tgtadm --lld iscsi --mode logicalunit --op new --tid 1 --lun 1 -b /mnt/nas/rpi/iscsi-disk1.img

tgtadm --lld iscsi --mode target --op bind --tid 1 -I ALL
Nadřazený - - Od m-paluch.mojeid Dne 2016-05-16 19:48
Stačí vytvořit init skript, vložit jeho obsah, nastavit práva a povolit spuštění:
vi /etc/init.d/iscsi
chmod 755 /etc/init.d/iscsi
/etc/init.d/iscsi enable

Jinak pro informaci, konfiguraci jsem prováděl na 1. verzi RaspberryPi s 512MB paměti.

Obsah souboru iscsi:
#!/bin/sh /etc/rc.common

START=99
STOP=00

boot() {
    tgtadm --lld iscsi --mode target --op new --tid=1 --targetname iqn.2016-01.lan.s1:1
    tgtadm --lld iscsi --mode logicalunit --op new --tid 1 --lun 1 -b /mnt/nas/rpi/iscsi-disk1.img
    tgtadm --lld iscsi --mode target --op bind --tid 1 -I ALL
}
Nadřazený - Od Lukáš Snášel Dne 2016-05-17 20:08
Dobrý večer,
    díky za snahu pomoci, ale nechce mě to fungovat.
Pokud to nahážu po rebootu manuálně do putty tak je vše OK.
Ale automaticky mi to neudělá samo nic.
Obsah iscsi mám stejný, práva stejná, nevím co tedy dělám špatně.
- Od Lukáš Snášel Dne 2016-05-16 09:41
Bohužel zjišťuji že podpora BERRYBOOTu pro RPI 3 je zatím dost nedotažená.
k iSCSI se mi to již připojuje, používám klasický UTP spoj, ne WiFi.
Nicméně, nainstaluji Feduoru, Ubuntu, Debian, stahování proběhne korektně ale pak to vypnu, druhej den to pustím že budu pokračovat a všecky tři systémy při zavádění nahážou plno chyb a konec. Nefunkční kompletně !
A toto se mi děje opakovaně.
V BERRYBOOTU občas ty systémy ani není možné odstranit.
Musím manualně smazat celý iSCSI obraz a znovu ho vytvořit a připojit.
Pak to opět chvíli funguje.
Pokud natáhnu např Ubuntu na kartu tak vše funguje vpohodě !
Z toho mě tedy logikou vychází že podpora pro RPI 3 není zatím dotažená !
Pokud má někdo nějakou zkušenost a podělí se, budu VELMI rád !
Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / iSCSI Target (uzamčeno)

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill