Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Boot Ubuntu po síti
- - Od Hrujda Dne 2015-11-12 20:35
Dobrý večer,
dnes jsem se pokoušel podle návodu https://wiki.openwrt.org/doc/howto/tftp.pxe-server nastavit boot po síti (Ubuntu)... Ale jakso tp nefunguje, neboť mi to v posledním kroku (root@OpenWRT:~# /etc/init.d/nfsd restart) napíše:

root@turris:~# /etc/init.d/nfsd restart
exportfs: /etc/exports [1]: Neither 'subtree_check' or 'no_subtree_check' specified for export "*:/mnt".
  Assuming default behaviour ('no_subtree_check').
  NOTE: this default has changed since nfs-utils version 1.0.x

exportfs: /mnt does not support NFS export
rpc.nfsd: Setting version failed: errno 22 (Invalid argument)

Už jsem googlil tak přes hodinu, ale problém je v tom, že jsem nenašel ani podobný problém... Vše jsem naházel na externí disk (ntfs), který mám podle návodu zde v dokumentaci připojený jako NAS (samozřejmě jsem upravil vše na tuto skutečnost, takže místo /mnt/extstorage měl /mnt/nas ... V /etc/exports mám toto:

/mnt   *(ro,all_squash,insecure,sync)

Podle mě je to v pořádku, aneb ať se sdílí vše z disku i s podložkami, když to funguje zároveň i jako NAS... Ano, lepší by bylo použít dvě úložiště, ale mně to takto vyhovuje a pokud to nebude opravdu nevyhnutelné, tak to ani měnit nebudu...
Opravdu bych byl velmi rád za každou radu, jak to spravit... Fakt mě to docela štve, celý to mám nastavený podle návodu a poslední krok error... :-/
Díky
Jan Hruškovič
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-12 21:33
Já postupoval podle českého návodu od Turris Teamu a vše chodilo na první dobrou,
zkuste to porovnat, možná tam jsou ( ve wiki) nějaké rozdíly...
https://www.turris.cz/doc/navody/boot_po_siti
Nadřazený - - Od Hrujda Dne 2015-11-13 13:59
Ahoj, já jsem to prvně taky zkoušel přes ten jejich návod, ale zasekl jsem se u kroku

mount -o loop ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso /mnt/mountpoint/

Protože jsem nevěděl, kam to ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso nahrát, aby mi to vzalo, když jsem ho dal do /mnt/mountpoint/ tak mi to napsalo error... Nevím, jestli jsem blbej a nechápu to... Prosím poraďte :-)
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-13 14:37
Laicky řečeno, podle CZ návodu v sekci Příprava image, se stažený iso soubor připojí do složky /mnt/mountpoint
a pak se otevře, vymažou se nepotřebné věci (wubi.exe, autorun.inf) a zbytek se kopíruje do /mnt/data/tftp/images...

Takže ve finále se vše tahá z /mnt/data/tftp/images
takže
/etc/exports obsahuje /mnt/data/tftp/images  *(ro,async,no_subtree_check)
Nadřazený - - Od Hrujda Dne 2015-11-13 14:56
Já se totiž bojím to připojit na jinou flešku z toho důvodu, že ext disk mám na ntfs, takže je připojenej podle toho jejich návodu na NAS... A kdybych pak přimountoval další flešku, tak by se mohlo prohodit sda a sdb... Protože jak mám vytvořený ten soubor:

    prvním kroku.

cat > nas <<EOF
#!/bin/sh /etc/rc.common

START=99
STOP=99

start() {
  ntfs-3g /dev/sda1 /mnt/nas
}

stop() {
  umount /mnt/nas
  hd-idle -t sda
}
EOF

Tak to /dev/sda1 asi nejde nahradit UUID, že? Protože kdyby to šlo, tak tu flešku přimountuju taky přes UUID a bylo by to... Já nevím, jsem ztracen... Celý týden mám pátek 13. tak se nezlobte za mé nechápání
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-13 15:50
Už se v tom malinko ztrácím.
Máte tedy připojena dvě zařízení?
Disk a fleshku?
Mrkněte se do LuCI-Systém-Přípojné body sekce Přípojné body, co tam máte za zařízení?
Pokud to jde, dejte sem obrázek.
A nebo přes SSH výstup z blkid...
Nadřazený - - Od Hrujda Dne 2015-11-13 18:11
No, už mám v tom taky guláš, takže takto:
na routeru mi běží VPN, NAS (podle návodu z dokumentace, disk je naformátován na ntfs a připojen podle toho delšího návodu). Chtěl jsem udělat Ubuntu boot po síti, podle návodu, který jsem výše postoval... Ale všechny ty věci uložil na ten samý disk, jako je NAS. Kvůli tomu, že nas se mountuje jako sda a kdybych měl další flešku s Ubuntu bootem (sdb), tak by se mohlo stát, že se při restartu routeru zamění a bude prohozený sda a sdb... No každopádně to je jedno... Kdybych to teda šel teď udělat podle návodu z dokumentace, kam mám hodit instalační iso Ubuntu, aby mi tento příkaz mount -o loop ubuntu-14.04.1-desktop-amd64.iso /mnt/mountpoint/ nehodil chybu? Nebo nechápu, co s tím mám udělat, aby to fungovalo... Děkuji
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-13 19:08
Jak jsem psal v 15:37, složka mountpoint slouží jako taková dočasná, pracovní. Rozbalené soubory a složky toho iso-souboru mají být v /mnt/nas/tftp/images...
Nadřazený - - Od Hrujda Dne 2015-11-13 19:42
Já vím. Však tak jsem to taky dělal. Jenom /mnt/mountpoint bylo v tom návodu, ale já už měl z minula /mnt/nas, tka jsem to dal do toho... No, díky za cenné rady, já to jdu nějak vyzkoušet, snad to půjde
Nadřazený - - Od Hrujda Dne 2015-11-13 20:16
http://pasteboard.co/271qb0SO.png
Nemůžu si pomoct, už jsem na nastavil na oddělenou flešku, ale tohle mi to píše furt... :-( Naformátovaná je na FAT32

Soubor /etc/exports:

/mnt/data/tftp/images  *(ro,async,no_subtree_check)
/mnt   *(ro,all_squash,insecure,sync)
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-13 20:50
Zkuste umazat druhy radek v /etc/exports
Nadřazený - Od Hrujda Dne 2015-11-13 21:20
Nejde, zkusím přeformátovat na ext3
Nadřazený - - Od Hrujda Dne 2015-11-13 21:52
Tak ani formát na ext3 nepomohl :-( Tak já už nevím :-(
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-13 21:59
Zkoušel jste to restartovat? Objevují se v logu nějaké chybové hlášky?
Nadřazený - Od Hrujda Dne 2015-11-13 22:04
Nerestartoval jsem to během procesu... Teď na to už prdím, už na to nemám nervy... Snad zsi zítra najdu čas
Nadřazený - Od Jerry Dne 2015-11-13 14:44
Osobně mám celý adresář na SD kartě .... /mnt/turris_sd/net_boot/tftp
obrazy různých systémů mám uloženy v jednotlivých složkách v .... /mnt/turris_sd/net_boot/tftp/images

v /etc/exports mám 2 řádky ( i když si už nepamatuju proč - možná z dob pokusů ).....

/mnt  *(ro,all_squash,insecure,async,no_subtree_check)
/mnt/turris_sd/net_boot/tftp/images  *(ro,async,no_subtree_check)
Nadřazený - - Od jakubskrz Dne 2015-11-13 11:02
Nemělo by správně v /etc/exports být /mnt/nas namísto /mnt?
Nadřazený - Od commar (>>) Dne 2015-11-13 11:57
Asi ano, já tam mám adresář s instal obrazy:

/mnt/nas/tftp/images  *(ro,async,no_subtree_check)
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Boot Ubuntu po síti

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill