Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / IPv6 od O2 VDSL, ale bez bridge módu
- - Od buw455 Dne 2016-01-08 03:35
Poradí prosím někdo, jak z O2 VDSL modemu ZyXEL VMG1312-B30B, který nezvládá s Turrisem bridge mode, dostat nativní IPv6 přes Turrise do LAN?

(Chtěl jsem to vyřešit tunelem od HE, nastavení byla hračka, ale tam zase mizerně funguje IP geolokace -- tedy nemyslím vinou HE.)

Děkuji předem.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-01-08 12:18
Bohužel, O2 přiděluje jen jeden /64 prefix pro domácí síť, takže neexistuje čistý postup, jak IPv6 dostat dál, než na spoj modemu a Turrise. Čisté řešení je tedy pokusit se požádat O2 o přidělení kratšího prefixu, třeba /56, pak by mělo jít na modemu nastavit routování a přeroutovat nejakou část přiděleného prefixu na Turris. Zkuste se schválně na O2 zeptat, aspoň uvidí, že zákazníci mají zájem o rozumný počet adres. Pokud to nevyjde, hlasujte peněženkou a přejděte s xDSL k operátorovi s rozumným adresním plánem. Na xDSL od T-Mobile dostanete prefix /56 standardně a veřejnou IPv4 adresu k tomu jako bonus.

Jinak je divné, že by modem v bridge módu bránil průchodu IPCP zpráv. Chyba asi nebude v modemu. Bylo by ideální, kdybyste dokázal zaznamenat celý průběh navazování PPPoE na kabelu mezi modemem a routerem.
Nadřazený - - Od buw455 Dne 2016-01-08 12:25 Upraveno 2016-01-08 13:01

> Bylo by ideální, kdybyste dokázal zaznamenat celý průběh navazování PPPoE na kabelu mezi modemem a routerem.


Jsem pro. Jak na to?

Update: Dotaz na přidělení /56 odeslán na www.o2guru.cz.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-01-08 12:33
Asi nejjednoduššeji přímo na Turrisu. Nainstalujte balík tcpdump, pak turris překonfigurujte do bridge módu a povypínejte WAN rozhraní (ifdown wan6; ifdown wan). Pak spusťte


# tcpdump -npi eth2 -s0 -w /tmp/pppoe.pcap &

# ifup wan


Až pokus o spojení neúspěšně skončí, ukončete záznam pomocí kill %1 a výsledný soubor /tmp/pppoe.pcap někam nahrajte, třeba na transfer.sh
Nadřazený - - Od buw455 Dne 2016-01-08 15:22

> # tcpdump -npi eth2 -s0 -w /tmp/pppoe.pcap &
> # ifup wan


tcpdump: eth2: That device is not up

tak jsem spustil # ifup wan; tcpdump -npi eth2 -s0 -w /tmp/pppoe.pcap &

https://transfer.sh/nIi8e/pppoe.pcap
Uložil jsem i příslušné /var/log/messages -- https://transfer.sh/PNEHo/var.log.messages -- končí to tím warning pppd[23819]: IPCP: timeout sending Config-Requests.
Děkuji.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-01-09 15:11 Hlasů 1
Díky za záznam. Je tam vidět, že router požádá o IP adresu a jména DNS serverů s adresami 0.0.0.0, BRAS to zamítne a nadiktuje správné adresy. Zároveň BRAS nabídne svou adresu, kterou Turris odsouhlasí.

Když pak ale Turris zkusí požádat znovu, tentokrát už se správnou adresou, tento požadavek zůstane bez odpovědi. BRASu se tedy na něm zřejmě něco nelíbí. Tohle by se asi nejlépe řešilo z technikem O2, který by se mohl podívat na logy na druhé straně. Otázka je, ale jak se k němu dopracovat přes first level support. Na první pohled nevidím nic špatného v chování Turrisu.

Možná, kdyby se ještě někomu podařilo nahrát jiný záznam s úspěšným nakonfigurováním IPv4 adresy, mohli bychom to nějak porovnat.
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-01-09 16:04
Tak na Twitteru psali, že máte popsat všechny detaily do formuláře na
http://www.o2guru.cz/guru/

Tak to zkuste a nahrajte tam i ten PCAP soubor. Už jenom tím, že se budou snažit někoho, kdo ten soubor dokáže otevřít, je šance, že to bude zároveň někdo, kdo tomu rozumí :)
Nadřazený - - Od buw455 Dne 2016-01-10 14:21
Tady je záznam jiného Turrisu s O2 ADSL a modemem ZyXEL Prestige 660RU-T3, kde funguje bridge mód bez tohoto problému -- IPv4 i IPv6 adresy jsou přiděleny vždy. Kromě umístění, DSL technologie a typu modemu je rozdíl ještě v tom, že já mám ještě postaru veřejnou IPv4 adresu a tento O2 zákazník už je za NATem.
https://transfer.sh/Q50NE/pppoe.pcap
Děkuji.
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-01-10 20:24
Díky za záznam, je v něm krásně vidět, že v tomto druhém případě BRAS nabídku IP adresy odsouhlasí, zatímco v dřívějším záznamu mlčí.

Ještě by bylo zajímavé, kdyby se vám podařilo nahrát sestavování PPPoE spojení třeba z Windows na vaší přípojce. Zřejmě tam musí být něco jinak, když se to s Windows povede.
Nadřazený - - Od buw455 Dne 2016-01-08 15:25
Dorazila odpověď O2:
Dobrý den,
je mi líto, ale jiný prefix než /64 aktuálně nenabízíme.
S přáním hezkého dne
Jarda, O2 Guru
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-01-09 15:05 Hlasů 1
Doporučuji přejít na xDSL od T-Mobile. Třeba takový exodus zákazníků je konečně donutí přehodnotit postoj :)
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / IPv6 od O2 VDSL, ale bez bridge módu

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill