Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Veřejnost / Všeobecná diskuse / Datové úložiště, podpora USB 3.0, volba FS, mount options
- - Od ODra Dne 2016-03-26 16:36
Dobré odpoledne,

jsem vlastníkem Turrisu 1.1 a pořídil jsem si mini USB flash disk (takové, aby se vešlo do uzavřeného šasi) s USB 3.0.
Bohužel po pár minutách stráveného googlením to vypadá, že USB 3.0 není podporováno. viz. So far (2011-02) there is no device supported by OpenWrt with USB 3.0. a OpenWRT_forum Jak je to prosím v případě TurrisOS?
A kdy můžeme čekat TurrisOS 3.0 :grin: založené na OpenWRT 15.05.1?? :evil:

A vy co už nějaké úložiště používáte, jaký filesystem je nejvhodnější pro SSD/USB_flash_disk? Zatím se rozhoduji mezi XFS a ext4.
Taky by mě zajímaly parametry - mount options, má smysl připojovat disk s něčím jiným než "discard" a "noatime"? A co vypnutí žurnálu? Na wiki jej dokonce doporučují vypnout "-O ^has_journal".
Nadřazený - - Od jakubskrz Dne 2016-03-26 17:44
A ten USB 3 slot, který máte na routeru vepředu vám nefunguje, nebo jste ho jen přehlédnul? :lol:
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-03-26 17:56
Tím napsaným: USB 3.0 není podporováno, mám na mysli, že USB disk sice funguje, ale nejspíš v "módu" USB 2.0 (usuzuji podle rychlosti :roll:).
Nadřazený - - Od jakubskrz Dne 2016-03-26 18:29
No o tom se s vámi dohadovat nemůžu, mám Turris 1.0 a nemůžu to tedy otestovat. Ale Turris 1.1 má port USB 3 a má i pro něj podporu v kernelu, tak zbytečně nestrašte ostatní lidi. Co se týče hned toho prvního odkazu na OpenWrt Wiki, uvědomte si, že je tam i datum, ke kterému je ona informace platná - únor 2011 :wink:

Pokud se vám ta fleshka zdá pomalá, zkuste ji otestovat i v nějakém PC.
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-03-26 20:07
Máte pravdu, příspěvek s datem k r. 2011 nepůsobí zrovna přesvědčivě, ale poslední update stránky je Last modified: 2015/12/27. Navíc 2. zdroj - diskuse, teprve rok stará a taky to spíš vypadá, že s USB 3.0 to není jednoznačné - ano.
Kde jste prosím vás vyčetl informaci, že podpora USB 3 je již v kernelu? Tohle je přesně informace, kterou jsem chtěl znát :smile: A doufal jsem, že někdo fundovaný z CZ.NICu odepíše :red:

Pokud tomu tak skutečně je, nezbývá, než to tedy otestovat v PC s různými parametry formátování. :cool:
Nadřazený - - Od jakubskrz Dne 2016-03-26 20:52
Vidím v seznamu balíků kernelový modul s názvem usb3, takže předpokládám že je to pro podporu USB 3 :)

root@turris:~# opkg list | grep usb3
kmod-usb3 - 3.10.49+9-1-1dcf043c772053ee39cecddc9cff3577-9


Podle gitu cz.nic byl tenhle modul někdy před rokem zahrnut i přímo do obrazu TurrisOS, tedy pokud chápu správně, měl by ho mít ve výchozím stavu nainstalován každý Turris.

Jinak, sice ta wiki stránka má poslední revizi z 27. 12., ale na sekci o USB 3 tam nikdo nešahal (bohužel nejde zobrazit všechny revize, jen poslední čtyři, takže nejde zjistit detailní historii úprav a jestli to opravdu od toho února 2011 nikdo neupravil). A v té diskusi nikdo netvrdí nic o tom, že OpenWrt nepodporuje USB3, ale řeší problém, že většina routerů má příliš slabé CPU, aby utáhla přenos přes USB nějaou solidní rychlostí (pokud jsou ale vůbec schopni na ten router dostat OpenWrt ;)

Ze zvědavosti, o jakou flashku se jedná? Tady je poměrně vyčerpávající seznam usb flashek a jejich testy, třeba tam najdete i tu svou..
Nadřazený - Od ODra Dne 2016-03-26 21:15
Díky za přímý odkaz do gitu :wink:
Zkusím tedy do budoucna otestovat rychlost čtení/zápis na PC a potom v samotném routeru.

Zatím ji tam nevidím, jedná se o poměrně nový USB disk - Mushkin-atom-128GB

Takže USB 3 kompatibilita úspěšně vyřešena :evil: . Už zbývají jen mount options, kdyby se snad tedy chtěl někdo podělit o své zkušenosti budu velice rád.
Nahoru Téma Veřejnost / Všeobecná diskuse / Datové úložiště, podpora USB 3.0, volba FS, mount options

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill