Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Skutečná rychlost síťových rozhraní
- - Od stemar Dne 2016-04-19 09:20
Dobrý den,

konečně jsem se dokopal k předrátování a výměně switchů po domě, vše by mělo být s podporou 1GB Ethernet.
Když jsem to ale celé znovu pozapojoval a zeptal se Turrise, jak to vidí, dozvěděl jsem se:

root@turris:~# mii-tool -v eth1
eth1: 10 Mbit, full duplex, link ok
  product info: vendor 00:00:00, model 0 rev 6
  basic mode:   10 Mbit, full duplex
  basic status: autonegotiation complete, link ok
  capabilities:
  advertising:  100baseT4 100baseTx-FD 100baseTx-HD 10baseT-FD 10baseT-HD flow-control
  link partner: flow-control
:mad:

Jsem nakloněn tomu výše nevěřit, protože ze stejného Turrise, stejným rozhraním stahuji přes Sambu stabilní rychlostí 10MByte/s, takže to asi 10MBit nebude a chyba bude v utilitě mii-tool.
Stejně ale, existuje v Turrisu nějaká spolehlivá cesta jak si ověřit, že jeho síťovky opravdu jedou v žádoucím módu 1000baseT-FD?

Děkuji
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2016-04-19 09:28
Dobrý den

Situace okolo síťovek v Turrisu je maličko složitější, než si ji představujete.  Tady je obrázek:

https://www.turris.cz/doc/navody/nastaveni_vlan

Hádám, že eth1 ve vašem nastavení prostě nepoužíváte a data mezi switch čipem a procesorem jedou přes eth0.

Jak zjistit, co je opravdu dohodnuté na kabelu, jde dvojím způsobem. U WAN/eth2 je to tím vaším způsobem. Pro ostatní porty vás zajímá výstup příkazu:

  swconfig dev switch0 show

S pozdravem
Nadřazený - - Od stemar Dne 2016-04-19 09:50
Děkuji za rychlou odpověď.
Ono to bude asi ještě složitější. WAN port je na mém Turrisu nezapojený, uplink je přes WiFi. Nicméně s eth0 a eth1 je to asi jinak, protože vidím:

root@turris:~# mii-tool
eth0: no link
eth1: 10 Mbit, full duplex, link ok
SIOCGMIIPHY on 'eth2' failed: Invalid argument


Nemám tedy kolem eth0 něco špatně nakonfigurováno?
Vámi doporučovaný příkaz swconfig má hodně dlouhý výpis, to podstatné je snad tohle:

root@turris:~# swconfig dev switch0 show | grep "link:"
        link: port:0 link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow
        link: port:1 link:down
        link: port:2 link:down
        link: port:3 link:down
        link: port:4 link:up speed:1000baseT full-duplex auto
        link: port:5 link:up speed:100baseT full-duplex auto
        link: port:6 link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow


Ten obrázek z vašeho odkazu platí do všech detailů? Konkrétněji, port4 z výpisu výše je konektor Turrisu označený LAN2, port5 = LAN1 atd.? A čtu to tedy správně (ach jo), že na LAN1, což je to hlavní propojení do zbytku sítě mám jen 100Mb/s? Já vím, že je to zřejmé, jen se zkouším chytit stébélka ...
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2016-04-19 10:23
Dobrý den

Ten mii-tool vypadá trochu nakopnutý. Zkuste ethtool.

Ten obrázek platí co se týče hardwaru, softwarově se to dá trochu překonfigurovat. Podle toho swconfig by jak eth0 tak eth1 měly jet na 1000MBit.

A ano, podle tohoto je na LAN1 100MBit. Máte kvalitní CAT5e kabel? Umí druhá strana gigabit? Nevede vám ten kabel příliš blízko silových rozvodů?
Nadřazený - Od stemar Dne 2016-04-19 11:01
Kabel je CAT6 (celkem asi 25m), se silovými rozvody ovšem s nulovou zátěží - prakticky jen napájení Turrise - z toho vede stejnou lištou asi 2m (já vím, já vím, revizákům o tom říkat nebudu).
Protější stranou je ASUS RT-16N, který by gigabit umět měl. Brzy ho nahradí Omnia, ta ho umí určitě, tak uvidím.
V každém případě děkuji za radu a pomoc.
- - Od stemar Dne 2016-04-19 13:39
Ještě drobnost, pokud by se někdy příště někomu hodila. Není to zrovna vrchol optimalizace ale pořád lepší, než to příště zase hledat na webu.
Pokud máte standardní konfiguraci VLAN v /etc/config/network (tj. nezměnili jste si ji), tak funguje následující:

root@turris:~# alias ethspeed='swconfig dev switch0 show |  sed -n "s/port:0/eth1:/p;s/port:6/eth0:/p;s/port:1/LAN5:/p;s/port:2/LAN4:/p;s/port:3/LAN3:/p;s/port:4/LAN2:/p;s/port:5/LAN1:/p"'
root@turris:~# ethspeed
        link: eth1: link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow
        link: LAN5: link:down
        link: LAN4: link:down
        link: LAN3: link:down
        link: LAN2: link:up speed:1000baseT full-duplex auto
        link: LAN1: link:up speed:100baseT full-duplex auto
        link: eth0: link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-04-19 13:50
Tohle by mělo fungovat univerzálně. Změnit zapojení portů vestavěného switche není možné.
Nadřazený - Od stemar Dne 2016-04-19 16:32
Jasně, zmátla mě původní odpověď pana Vanera ale ona byla myšlena jinak.
Dráty, resp. tišťák konfigurákem nepřehodím :grin:
- Od stemar Dne 2016-04-19 16:33
Mimochodem, má to šťastný konec. Zkusil jsem vyměnit patch kabel, co jsem si v záchvatu pýchy, poté co jsem natahal ty metry drátů a nakrimploval 6 zásuvek, nacvakal taky sám a hle:

root@turris:~# ethspeed
  link: eth1: link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow
  link: LAN5: link:down
  link: LAN4: link:down
  link: LAN3: link:down
  link: LAN2: link:up speed:1000baseT full-duplex auto
  link: LAN1: link:up speed:1000baseT full-duplex auto
  link: eth0: link:up speed:1000baseT full-duplex txflow rxflow


Alespoň jsem se něčemu přiučil.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Skutečná rychlost síťových rozhraní

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill