Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Výpadky DNS
- - Od Lukáš Snášel Dne 2016-06-13 15:52
Dobrý den,
    chtěl bych vás touto cestou požádat o pomoc při řešení problému s DNS.
Můj provider ( LEMO ), podporuje DNSSEC, používám tudíž forvardování, ale velice často se mi stává že
se na některé weby nedostanu. Příklad jeden za vše je root.cz.
V rozhraní Foris mi to v záložce DNS vyhodí že mám funkční pouze DNSSEC a nikoli DNS.
Při znovuověření už DNS naskočí také.
Někdy nepomůže ani to a musím forvarding deaktivovat.
Paradoxem ovšem je, že pokud ho bezpodmínečně po tomto znovu povolím vše opět nějakých pár hodin funguje správně.
Mohl by mi někdo poradit jak zdiagnostikovat v čem je potíž, případně co mám chtít od providera jako opravu ?
Je to zatím meší lokální poskytovatel, ale vcelku se snaží a vychází hodně vstříc, proto bych jim rád pomohl formou nějakého reportingu.

Děkuji moc
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-06-19 19:13
Tady je asi potřeba detailně prozkoumat, proč to nefunguje, když to nefunguje. Příčin může být opravdu velmi mnoho. Doporučuji nainstalovat balík unbound-host a až něco nebude fungovat, analyzovat výstup příkazu:

unbound-host -C /var/etc/unbound/unbound.conf -dd root.cz
Nadřazený - - Od Lukáš Snášel Dne 2016-06-20 19:22
Děkuji moc za radu, na vás je prostě spoleh :-)
Co mne ale teď udivuje, mám sice pevnou veřejnou IP, ale WAN byl na DHCP nastaveny.
Kdyz sem z Luci vytahl to co pridelil DHCP providera a nastavil to "napevno" tak to tento problem uz nedela.
Je to standartni chovani ?
Prece nastavim-li na DHCP (jako provider) pro urcitou MAC statickou IP tak by melo byt jedno jestli mam potom nastaveno na WAN
DHCP a nebo STATIC. Ne ?
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-06-23 11:39
Ne vždy. Některé síťové prvky mají různé pokročilé bezpečností funkce, kdy například blokují použití jakékoli IP adresy, která nebyla přiřazena pomocí DHCP. Takže adresa přes DHCP může fungovat a ruční nastavení téže adresy už ne. Tohle ale asi nebude váš případ. Jinak si myslím, že přechod z DHCP na statickou konfiguraci WAN portu žádný vliv na funkčnost DNS nemá.
Nadřazený - - Od Lukáš Snášel Dne 2016-06-23 13:19
Děkuji za odpověď, zní to logicky.
Ověřil sem, že pokud vrátím WAN ze static na DHCP tak se tento problém začne znovu projevovat.
Nemá na to vliv ani restart do továrního nastavení, který byl také odzkoušen, abych vyloučil vše co bych mohl přehlédnout.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2016-06-23 13:42
Dobrý den

Jen takové plácnutí do vody, ale nemůže to DHCP nastavovat ještě nějaké další parametry, jako routování, MTU a tak? A třeba blbě?
Nadřazený - Od Lukáš Snášel Dne 2016-06-23 18:59
To netuším, nevím jak to ověřit. Já nastavil DHCP, opsal adresy a ty poté nastavi jako static.
Nic víc, nic míň.
Ale asi někde nějaký rozdíl být musí, přece by se to jinak chovalo stejně.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Výpadky DNS

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill