Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Automatické restarty
- - Od Michal Stulík Dne 2014-04-25 07:15
Dobrý den,

po včerejším updatu jsem si nastavil automatické restarty na 02:00, ale dnes v noci k žádnému restartu nedošlo a na webu stále svítí nutnost restartu, kvůli aktualizovanému kernelu. Provedl někomu Turris automatický restart v definovaném čase?
Nadřazený - - Od Igoreso Dne 2014-04-25 07:24
Jak se to nastavuje? Taky bych si to tak dal.
Nadřazený - Od horada (>) Dne 2014-04-25 07:26
Nastavuje se to ve Forisu v záložce Údržba.
Nadřazený - - Od horada (>) Dne 2014-04-25 07:27
Já jsem jej restartoval ručně, tak nevím... ale nezáleží to ještě i na tom druhém parametru "Prodleva (dny)"? (jen nápad...)
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-04-25 08:41
Dobrý den

Jednak to záleží na obou parametrech ‒ je to restartované za tolik dní v danou hodinu.

Jednak, při každém nutném restartu se tento jednorázově naplánuje podle aktuálního nastavení a změna nastavení v době mezi naplánováním a restartem se projeví až na dalším požadavku. Tedy, tento restart je naplánovaný podle výchozího nastavení, jestli se nepletu tak za 3 dny v 3:30.
Nadřazený - Od Michal Stulík Dne 2014-04-25 09:37
Já si vůbec nevybavuji, že by tam nějaký parametr prodleva byl. Jestli jsem to přehlédl, tak se omlouvám. Večer na to doma kouknu.
Nadřazený - - Od Michal Stulík Dne 2014-04-25 17:17
Tak skutečně tam žádnou volbu prodlevy nemám, pouze čas restartu. viz obrázek: http://ftp.stulda.cz/turris2.png
Nadřazený - - Od Drx001 Dne 2014-04-25 17:39
A restartoval jsi po updatu router?
Nadřazený - - Od Michal Stulík Dne 2014-04-25 17:56
Ne ručně jsem ho nerestartoval, o to mi právě jde. Chci aby se mi restartoval automaticky v noci ve dvě hodiny.
Nadřazený - - Od Drx001 Dne 2014-04-25 18:02
No tak proč řešíš nějakou chybějící kolonku ve Forisu, když ti ještě běží stará verze? Zkusil bych restartovat ručně, naplánovat automatické restarty v nové verzi a pak to nejspíš bude bez problémů.
Nadřazený - - Od Michal Stulík Dne 2014-04-25 18:15
Nemůže mi běžet stará verze, když už se aktualizovalo. Jediné kvůli čemu je nutné dělat restart je nová verze kernelu. Já ho nechci restartovat ručně, chci otestovat automatické restarty.
Nadřazený - - Od Drx001 Dne 2014-04-25 18:27
Kdyby se všechno restartovalo při updatu, zřejmě by nebylo potřeba plánovat automatický restart po třech dnech, jak tu bylo několikrát napsáno. Nicméně co se týče volby "Prodleva (dny)" objeví se až po zašktnutí pole "Zasílat upozornění". Jestli je to chyba nebo záměr nemám tušení, ale možná v tom bude zakopaný pes.
Nadřazený - - Od Michal Stulík Dne 2014-04-25 22:53
Aha, tak volba prodlevy se tam opravdu ukáže až když zvolím zasílání upozornění. Myslím že to nebude záměr. Uvidíme co nám na to řeknou hlavní Turristi :) Každopádně díky za postřeh.
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-04-25 23:51 Upraveno 2014-04-25 23:57
Chyba byla zřejmě na naší straně, když jsme si ještě v době, kdy neexistovala funkcionalita pro automatické restarty a zasílání upozornění, dostatečně nedomluvili význam jednotlivých voleb nastavení. Potvrzuje to i nápověda pro dané políčko, viz zdrojové kódy Forisu (věřím, že to bude dostatečně výmluvné i pro neprogramátory): https://gitlab.labs.nic.cz/turris/foris/blob/package-v37/config_handlers/base.py#L690-696

Původní myšlenka byla taková, že pokud si uživatel nenechává zasílat informace o restartech, je jedno, zda se router restartuje ve 3:00 dnes nebo zítra. Ale vzhledem k tomu, že tyto informace získá i po přihlášení do Forisu, má smysl nějakou dobu (v řádu dní) počkat. Po víkendu tento problém prodiskutujeme a usoudíme, zda má smysl upravovat frontend (tedy kolonky ve Forisu) nebo backend (tedy chování automatických restartů).
Nadřazený - - Od Michal Stulík Dne 2014-04-28 08:20
Je pravda, že u automatických restartů na tom zas tolik nezáleží, který den se to restartuje, důležitý je čas. Chtěl jsem jen vyzkoušet funkčnost automatických restartů v jiném čase než byl ten výchozí, protože od tří hodin mi přes router běží nějaké zálohování. Před víkendem jsem nastavil zasílání upozornění, prodlevu na 2 dny a restart na 02:00, ale router stále běží bez restartu. Výchozí hodnota prodlevy byla 24 dní, to mi přijde zase zbytečně moc.
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-05-01 20:07
Jak už někde na fóru kolega říkal, restart se naplánuje podle toho, jaké nastavení je platné v době, kdy přijde požadavek na restart. Pokud je tedy naplánovaný restart a Vy nastavení změníte, restart stále proběhne v původním čase (tedy např. za 24 dní ve 3:00). A ruku na srdce, i těch 24 dní se tam dostat nemělo, na router se z nějakého důvodu dostal špatný konfigurační soubor, kde byl ještě čas v hodinách. S příštím updatem by to mělo být již nějak ošetřeno. Prozatím se to dá vyřešit ručním restartem, později by se to již mělo chovat předvídatelně ;)
Nadřazený - Od Michal Stulík Dne 2014-05-02 06:45
Rozumím a děkuji :)
- - Od Tsumorashi Dne 2014-07-22 21:25
Zdravím, Osobně mám takový problém že ať nastavím čas a prodlevu na restarty jaké chcu (chtěl jsem to mít co 2 dny) tak router se mi nikdy nerestartuje. Prostě ignoruje tu možnost že by byly nastavené nějaké automatické restarty. Může mi někdo říct čím to je?
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-07-23 09:58
Nevím, zda tady nedochází k nedorozumění, nastavení automatických restartů v rozhraní Foris slouží k nastavení prodlevy a času v případě, kdy je nainstalována aktualizace, která restart vyžaduje (viz popis nad formulářem pro nastavení). Zpravidla se jedná o aktualizace jádra, které se však vyskytují velmi zřídka. Nastavení pravidelného restartu možné není, pokud ho však opravdu chcete, lze k tomu využít cron.
Nadřazený - Od Tsumorashi Dne 2014-07-23 10:02
Aha v tom případě se omlouvám a je chyba na mé straně.
Asi už blbě čtu nebo chápu pomaleji :D.
Já jen abych to měl ošefované protože teď budu asi rok mimo domov a rodina která bude v domácnosti s routrem je ráda že umí zapnout pc natož ho třeba restartovat po aktualizaci :P.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Automatické restarty

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill