Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Aktualizace na 3.3... (uzamčeno)
- - Od commar (>>) Dne 2016-12-08 15:57
U mě proběhlo vše v pořádku, router jsem restartoval a je plně funkční...
Jen se znovu neaktivovalo miniDLNA...
Nadřazený - - Od Michal Dne 2016-12-08 16:24
U mě to taky proběhlo a miniDLNA funguje bez zásahu. Co jsem zatím zjistil je zapnutý resolver, (tak je pojmenovaná položka v luci) a unbound je vypnutý.
Nevím jestli to takhle je dobře a můžu to tak nechat.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2016-12-08 18:04
To je tak v pořádku. Služba „resolver“ se rozhodne, který z resolverů (unbound nebo knot) chce pustit a tu potom spustí. Pokud router resolvuje, pak je to určitě v pořádku ;-).
Nadřazený - Od Michal Dne 2016-12-08 19:09
Děkuji za odpověď, vypadá to že všechno funguje, kromě blokace reklam.
Nadřazený - - Od Drx001 Dne 2016-12-09 13:36
Dá se resolver nějak pošťouchnout, aby se rozhodl "správně", tj. pro unbound, alespoň do doby než se nějak rozumně vyřeší to blokování reklam? :wink:
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-12-09 14:08
Na starém Turrisu se používá stále unbound, jen se jeho konfigurace přesunula do nového souboru. Váš problém tedy nejspíš bude způsoben nepřesunutím lokální konfigurace: https://forum.turris.cz/t/dns-spoofing-for-local-addresses-is-not-working-after-update/2164/2
Nadřazený - Od Drx001 Dne 2016-12-09 14:40
Díky, už to běží, opravdu se jenom nepřenesla celá konfigurace. Teď už jen pořešit Transmission a vše bude po updatu opět v plně funkčním stavu. :smile:
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2016-12-09 14:08
Na mém Turrisu se rozhoduje správně pro Unbound.

Opravdu vám běží knot? Můžete se podívat do seznamu procesů, jestli najdete „unbound“ nebo „kresd“? Případně, co máte v uci volbě resolver.common.prefered_resolver?

Napadá mě ještě jedna věc, která by mohla problém způsobit, kdyby došlo k chybě při migraci z konfigurace /etc/config/unbound do /etc/config/resolver a některé volby to po cestě ztratilo. To by sice běžel unbound, ale v nějakém výchozím (výchozejším) nastavení.
Nadřazený - Od Drx001 Dne 2016-12-09 14:13
Díky oběma, podívám se na to.
- - Od tomskra Dne 2016-12-08 19:27
Můžu se zeptat jak se přihlásit do webového rozhraní po aktualizaci? Dříve nebylo vyžadováno uživatelské jméno, nyní je. Zkoušel jsem root, admin, nechat pole prázdné...bohužel bez úspěchu.
Nadřazený - - Od Loocky Dne 2016-12-08 20:06
Bohužel stejný problém. Přihlášení v SSH a SFTP funguje, ale do administrace se nelze dostat. Ani luci není dostupné na své adrese.
Příkazem "opkg upgrade" došlo k pokusu o aktualizaci balíčků:
luci-theme-material
libacl
luci-theme-openwrt
luci-app-qos
luci-app-openvpn
luci-i18n-openvpn-cs
luci-i18n-samba-cs
smartmontools
luci-i18n-samba-en
luci-i18n-minidlna-cs
luci-i18n-minidlna-en
ale upgrade skončil chybou "Segmentation fault" a od té doby hlásí "opkg update" chybu:
Updated list of available packages in /var/opkg-lists/turris_turrispackages.
Collected errors:
* parse_from_stream_nomalloc: Missing new line character at end of file!
Nadřazený - - Od Pepe (>) Dne 2016-12-08 20:08
"opkg upgrade" se nemá používat.

Ručně se to má provést takto: "opkg update", "updater.sh"
Po restartu vydržet chvíli a určitě nedávat opkg upgrade, jinač přeju pěkné nervy s factory resetem. :grin:
Nadřazený - Od Loocky Dne 2016-12-08 21:02
Tento stav nastal právě po prvním opkg update, koukal jsem ve druhém vlákně, že má někdo stejný problém.
Router přežil všechny upgrady od doby co ho mám bez větších problémů, tak by si factory reset asi i zasloužil, ale nechce se mi do toho :smile:
Nadřazený - - Od meitner.mojeid. Dne 2016-12-09 12:09
Proč, kde je to uvedeno?
Nadřazený - - Od Pepe (>) Dne 2016-12-09 12:45
Na IRC jsem se bavil s developery a je to kvůli "egg-chicken problems, atd" a tuším, že zpomínali, že to neupgraduje celý systém (?)
Nadřazený - Od meitner.mojeid. Dne 2016-12-09 13:02
Tak to by bylo dobré, kdyby někde uvedli s velkou výstrahou, protože jsem tohle udělal včera po příchodu domů, a nejede DNS, DHCP, web je rozbitý, nejde přihlásit do administrace - foris ani luci, neodesílají se data. Inet funguje, ale musím mít v kompu nastavený jiný DNS server a manuálně přiřadit IP adresu.
Nadřazený - Od Pepe (>) Dne 2016-12-08 20:07
Když jsem aktualizoval router přes wizard, tak to vyzadovalo jméno a heslo, ale vzalo mi to root a mé zvolené heslo. Jinak to nevyžaduje jméno.
- - Od NONES (>>>) Dne 2016-12-08 21:17
Já jsem prošel velkým updatem bez úhony ... všechno mi funguje, jak má (včetně miniDLNA). Už při minulých velkých upgradech TurrisOS jsem si povšimnul, že je potřeba být opravdu trpělivý a nespěchat. Můj postup je, že ručně (z Forisu, Luci či prostě odpojením ze sítě) router restartuji a pak ho nechám třeba 10 - 15 minut být. On se mezitím rebootne, někdy i 2x za sebou s tím, že mezitím (po prvním restartu dojde předpokládám k reinstalaci jádra systému) se doinstalovávají nebo spíše aktualizují "mraky" balíčků. Poté ještě udělám jeden ručně vyvolaný restart, počkám zase tak 10 minut a poté dám poslední ručně vyvolaný restart. Málokdy jsem po tomto postupu měl s něčím problém (dříve snad jen, že sama nenaběhla služba pro miniDLNA, ale když jsem jí ručně enabloval a nastartoval, běžela zase v pohodě dál).

Pokud člověk nevydrží a mezi prvními dvěma restarty do tohoto procesu netrpělivě "vrtá", může si způsobit leda nějaké problémy.

Chce to prostě vyděržať ... všechno má svůj čas!
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-12-08 21:24
Ano, dělám to podobně, chce to čas. A restarty dělám z konzole, mám vyzkoušeno že když to udělám z LuCI většinou se router sekne a restart neproběhne. Následně už tahám za napájení. Takže SSH, restart, dám tomu čas, nemám problém.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2016-12-08 21:43
Ano, restarty vyvolané z LUCi či z FORIsu mi dříve také občas vytuhávaly, ale nyní běhají normálně. Akorát to dlouho trvá a člověk nesmí znervóznět a pouštět se do nějakých zbrklých a překotných akcí. Teprve, když by se to nerestartovalo třeba do 20 minut bych se jal vytrhnout napájení, nechat router minutku či dvě odpočinout a pak ho zase k síti připnout.

K routeru je třeba se chovat něžně, mateřsky a on se pak za projevenou péči odvděčí bezproblémovým chodem! :grin::lol::twisted::yell:
Nadřazený - Od Loocky Dne 2016-12-08 21:50
Tak bohužel tento upgrade mi neprošel, i přes to, že jsem jej nechal jako vždy nějakých 10 minut v klidu, než se po několika restartech probudil k životu.
Až se zbytek rodiny uráčí spát a nebudou brblat, že "Už zase nefunguje wifina!", tak provedu factory reset. Zatím se mi to nijak nepovedlo rozběhat.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2016-12-08 21:51 Upraveno 2016-12-08 22:05
Teď mne vlastně napadá, že zítra má být toto fórum zmraženo jen pro čtení a příspěvky půjdou přidávat jen na novém Discourse fóru. Tak jsem se pěkně a "láskyplně" v předchozím postu s tímto fórem rozloučil a nyní si jdu pomalu zvykat na to nové.

Zatím je pro mne trochu zmatečné ... je tam příliš mnoho kategorií, ve kterých se nelze vyznat a jak znám uživatele a přispěvatele, na pečlivé třídění svých příspěvků podle kategorií bude pěkně kašlat. No, snad to budou moderátoři přesouvat, kam to patří a udržovat tu zavedenou, jemnou a složitou logiku tak, aby se v ní dalo vyznat.

Vzhůru tedy do nového fóra. Či spíše "Let's go!"
Hello, my new forum. Do you speak English as good as me?
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-12-08 22:56
Já si zvyknout nemůžu, bude mi to tu dost chybět.
Taky mi to připadá trochu zmatené, asi to ale bude věkem.
Tak tedy sbohem a nashledanou v nových fórech... :confused:
Nadřazený - - Od Drx001 Dne 2016-12-09 13:32
Souhlas, to nové fórum je děs běs. Přesně v tom rádobymoderním, nepřehledném a roztahaném stylu "všechno na jedné placaté hromadě". Škoda, tady člověk kouknul a viděl, tam to je jako soutěž v točení kolečkem myši. ::roll: "Pokrok" holt nezastavíš...
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-12-09 13:53
Škoda že to nejde někam přesunout a nechat to žít...
Nadřazený - Od Drx001 Dne 2016-12-09 13:57
Nj., asi je fakt nesmysl mít dvě fóra pro jednu věc, to celkem chápu. A jelikož je Turris teď už i pro masy, tak se to holt bez přihlouplých omalovánek asi neobejde.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-12-09 14:10
To bude asi věc názoru, mě připadá Discourse mnohem přehlednější, a zejména systém e-mailových notifikací vnímám jako velmi propracovaný.
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2016-12-09 14:36 Hlasů 1
Co konkrétně je na e-mailových notifikacích propracovaného? Z tohoto fóra mi chodí také notifikace na email, z nového mi chodí také. Navíc z nového chodí denní souhrny nejzajímavějších článků /postů.

U e-mailových notifikací mi přijdou zajímavé jen dva stavy:
* maily mne obtěžují - vypnu notifikace
* maily chci dostávat - zapnu je

Tato propracovanost mi postačuje, ale souhlasím, že je to věc názoru.
Žiju bohatý život, ale v počítačových záležitostech se chovám pro zjednodušení binárně! :-)
- - Od Jerry Dne 2016-12-09 14:32
pořeboval bych prvně "nakopnout" a poté asi i nakopat :-( ......

pravděpodobně u mně neproběhl update na 3.3 komplet a obě jádra běží na 100% - wifi funguje, ssh taky, luci ani foris nejde log se neustale plni nasledujicim:

.... received packet on eth1 with own address as source address
.... received packet on eth0 with own address as source address

load je 11-13

může mně někdo "nakopnout" co kde zkontrolovat ? - restart jsem včera provedl ručně na základě emailu a další restart nastal samovolně kolem 5h ráno ( nastaveno na 3:30 )

pokusil jsem se shodit LAN a WAN jsem chtěl nechat běžet ( jsem v práci ), ale pravděpodobně jsem shodil i WAN, protože se už na turris nedostanu - řešit tedy budu až večer doma .....

zkoušel jsem updater.sh i updater.sh -n ...... vždy běží a instaluje, ale vzhledem k vytížení CPU na 100% to trvá .... různé procesy vytěžovaly CPU na 20-30% - lcollect, ucollect, domoticz ....
snažil jsem se je ukončit abych odlehčil CPU a updater mohl běžet rychleji, ale bez efektu
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2016-12-09 15:09
Vypadá to, že se vám povedlo nějak nakonfigurovat switch chip, že propojil eth0 a eth1. Když se to spojí s tím, že eth0 a eth1 jsou v bridge na straně procesoru, tak se vám tam povedlo na „síti“ udělat cyklus a nějaký paket tam běhá dokola (no, on nebude sám).

Takže buď překonfigurovat ten switch chip, aby ty síťové karty nespojoval, nebo rozpojit bridge.

Tohle by mohlo pomoct: https://www.turris.cz/doc/cs/howto/vlan_settings.
Nadřazený - Od Jerry Dne 2016-12-09 15:14
Díky za rychlou reakci - mezitím došel další mail s požadavkem na restart, taže jsem asi celou síť neshodil a možná i uvolnil to CPU, že updater doběhl - večer prověřím ...

Zajímavé - žádné změny jsem nedělal, pouze jsem spustil opakovaně updater ...
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Aktualizace na 3.3... (uzamčeno)

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill