Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Veřejnost / Všeobecná diskuse / Podtaktování Turrise
- - Od jabi Dne 2014-05-12 01:17
Všiml jsem se, že pomocí DIP switchů je možné nastavit frekvenci procesoru, paměti a možná i vypnout jedno jádro (popisky jsou velmi zkratkovité a podrobnější dokumentaci jsem nenašel). Hrozí při tom nějaké problémy? Má to nějaký měřitelný vliv na spotřebu (zejména v klidovém stavu)? Pokud bude router málo zatěžovaný a výkonově bude stíhat, tak by mi to přišlo jako rozumné opatření ke snížení spotřeby, kterou má několikanásobně větší než běžné komerční routery. Pokud by výkon přestal stačit, tak by se to dalo zase vrátit zpět.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-12 07:24
Já jsem noční úsporu energie vyřešil tím, že jsem si v cronu nastavil na noc vypnutí WiFi a ztlumení jasu LED diod na nejnutnější minimum. Mám před Turrisem zapojen wattmetr, ale ještě jsem nezměřil konkrétní dopady tohoto opatření na okamžitou spotřebu. Co vím ale jistě je to, že sestava kabelový modem Technicolor TC7200 a router Turris v klidovém režimu odebírají společně cca 24W.
Nadřazený - Od jro Dne 2014-05-12 07:35
az to zmerite, tak nam prosim dejte vedet, idealne i kolik usetri wifi a kolik vypnuti ledek.
Ja ledky vypnul uplne naporad (stejne je nevidim), vypinani wifi zatim zvazuji - nevim, jestli to ma na ty max 4h denne cenu.
Nadřazený - - Od Tobby Dne 2014-05-12 10:40
Nechcete sem hodit výsledky jednotlivého měření? Myslím, že by to bylo zajímavé ;) Jestli by byla ta ochota, prosil bych o odběr při zapnuté wifi s LEDkama, vypnutou wifi s LEDkama, zapnutou wifi bez LEDek a vypnutou s LEDkama :) Určitě nejsem sám, koho by to zajímalo a já bohužel wattmetr doma nemám.
Nadřazený - - Od JR Dne 2014-05-12 10:42
Dnes nebo zitra to podrobne promerim merakem a pisnu zde. :-)
Nadřazený - Od Tobby Dne 2014-05-12 14:00
Super, díky!
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-05-12 18:48 Upraveno 2014-05-12 18:51 Hlasů 1
Zdar Turistům

jen tak pro orientaci:  spotřeba: 8x led (max. intenzita) + zaplá wifi = 10 - 11W
                                             8x led (max. intenzita) bez wifi       = 10W
                                             wifi bez ledek  = 10W
                                             bez wifi i ledek  = 9W

Není na místě brát ohled na naměřené hodnoty.:twisted: Nevlastním žádný etalon, který by byl schopen naměřit relevantní hodnoty. Měření provedeno digitálním wattmetrem SOLIGHT (400,-) s přesností na 1W.
Vypnutím ledek či wifi zde nemůžeme hovořit o nějakém šetření jako takovém, možná si ale někdo řekne, watt k wattu ... :lol:.

Porovnáním měření od více lidí by jsme se mohli dopracovat k přesnějším výsledkům.
Nadřazený - - Od JR Dne 2014-05-12 19:25 Hlasů 2
A) Turris bez připojené WAN, bez připojené LAN, WiFi 2.4 GHz vypnuté, LEDky vypnuté:  10,7 W
B) Turris bez připojené WAN, bez připojené LAN, WiFi 2.4 GHz vypnuté, LEDky zapnuté:  10,8 W
C) Turris s připojenou 1x WAN, s připojenými 4x LAN, WiFi 2.4 GHz vypnuté, LEDky vypnuté:  11,5 W
D) Turris s připojenou 1x WAN, s připojenými 4x LAN, WiFi 2.4 GHz vypnuté, LEDky zapnuté:  11,7 W
E) Turris s připojenou 1x WAN, s připojenými 4x LAN, WiFi 2.4 GHz zapnuté, LEDky vypnuté:  11,9 W
F) Turris s připojenou 1x WAN, s připojenými 4x LAN, WiFi 2.4 GHz zapnuté, LEDky zapnuté:  12,2 W

Při C - F byly LAN či WiFi zatížené tokem dat.
LEDky zapnuté = nastavena maximální svítivost.
Měřeno pomocí Energy Logger 3500.

Závěr: 
- žere to kolem 11 - 12 W  (cca 525 Kč za rok;  0,012 * 24 h * 365 dnů * 5 Kč/kW)
- jestli jsou LEDky zapnuté či vypnuté, je to víceméně jedno (rozdíl cca 5 Kč za celý rok)

Snad jsem tímto příspěvkem zodpověděl aspoň 90 % dotazů na téma žravosti Turrise. ;-)
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-12 19:35
Hodnoty spotřeby naměřené na mém Turrisu více či méně korespondují s hodnotami naměřenými kolegy. Stručně řečeno - v klidu spotřebovává Turris cca 9,5 W.
Změna intenzity LED diod z minima na maximum navýší tuto spotřebu o 0,5W, zapnutí WiFi modulu navýší tuto spotřebu o 1W.
Nadřazený - Od fanoush Dne 2014-05-12 13:04
Ale abychom to nezamluvili. To podtaktovani by taky stalo za to - pokud to usetri spotrebu. Minimalne jsem koukal ze v kernelu neni cpufreq driver takze dynamicka zmena frekvence ted neni mozna. Tohle by bylo idealni reseni - ondemand cpu governor. Ted asi U-boot precte konfiguraci prepinacu a nastavi frekvenci natvrdo jeste nez pusti linux kernel?
Nahoru Téma Veřejnost / Všeobecná diskuse / Podtaktování Turrise

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill