Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Veřejnost / Všeobecná diskuse / Comtrend o2
- - Od landsman Dne 2014-05-16 14:17
Zdravím,

teď mi přišel turris. Mám o2 vDLS na modemu Comtrend, který rozděluje dynamicky IP adresy (to je správně),
teď se ale nemohu zaboha do Turrisu dostat :cry:

Dal jsem si ipconfig a zkusil všechny ip adresy, nic.
Turris jsem resetoval.

Poradíte?
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2014-05-16 15:16
Musíš nastavit Comtrend do bridge módu, tady máš návod: http://comtrend.michnzee.net/
pak ti budou data Comtrendem jen procházet, řídit si vše bude Turris, studuj, https://www.turris.cz/doc/navody/foris
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 15:40
To já ale nechci - pak mi nebude vysílat Comtrend wifi.
Mám na rodinný dům 2 routery, aby byl pokryt dům celý.
Nadřazený - Od commar (>>) Dne 2014-05-16 15:48
No nevím, mě Turris v pohodě pokryje dvougenerační dům a 1000m/2 zahrady úplně bez problému...
Ale jak chceš...
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-05-16 16:02 Hlasů 1
Pokud budete vysílat Wi-Fi z routeru, kromě toho, že asi plánujete mít Turris nastavený jako (druhý) NAT, což není zrovna ideální řešení, porušujete ještě bod 6.1 smlouvy, protože již Turris nebude hlavním přístupovým bodem k internetu ve Vaší síti - provoz zařízení připojených na Wi-Fi modemu přes Turris totiž vůbec nepůjde.
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 17:07
Právě že bude hlavní, ten Comtrend tam zůstane prakticky jen kvůli TV a díky tomu, že je tam telefonní kabel.
Turris pak bude zpracovávat asi tři počítače, přes které jde 99% trafficu.

Pořád špatně?
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-16 17:33 Hlasů 1
Já myslím, že správné řešení pro Vás (tedy v souladu s nájemní smlouvou) by mělo být následující:
1) VDSL modem připojený tlf. linkou do O2, přepnutý do bridge módu (tj. nevysílající WiFi), do něj připojený WAN portem Turris
2) zapnout WiFi Turrisu, která bude pokrývat první část Vašeho domu
3) do LAN portu Turrisu zapojit kabel od druhého  routeru - ten již může mít zapnutou WiFi a obhospodařovat druhou část domu včetně LAN připojených počítačů (tj. tak, jak popisujete, že máte zapojeno nyní)
4) SMART TV zapojit do jednoho z LAN konektorů Turrise

Takto by všechen Váš provoz šel přes Turris a tak je to také správně, tak to má být :-)
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 17:52
Výsledek?

Zbytečně dvě krabičky vedle sebe, které umí téměř totéž, 2x spotřeba energie.
Také je bohužel modem s VDSL v méně dostupné části domu, kde mi odpadá asi i možnost využívat aktivně USB. Tím pádem padá spousta výhod.

V obytné části je nyní onen houpý wifi router č. 2.
Tak nevím, ještě to promyslím. Zatím přepnu do bridge.¨

Je to trochu sofistikovanější situace no.
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 17:59
Škoda, že turris neumí i modem.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-16 18:19
To by bylo asi složité - vy by jste potřeboval modem pro ADSL/VDSL, já zase modem kabelový.
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 18:47
Řešit to ideálně rozšiřující kartou :smile:
Nadřazený - Od lzita (>) Dne 2014-05-16 19:17
Bohužel jsem žádnou kartu do Turrise s DSL modemem nenašel......
Nadřazený - - Od lzita (>) Dne 2014-05-16 19:31
Pokud se jedná o O2TV tak pokud vím, tak by měl jít Comtrend nastavit jako ATM bridge pro Turris a zároveň obstarat i připojení O2TV. Takže u Comtrendu může vše zůstat tak jak je (pouze tam nebude wifi)
Dále předpokládám, že od Comtrendu Vám vede k tomu "hloupému" routeru č2. kabel a tak ním můžete propojit Comtrend a Turris. Dosah Turrisu je opravdu slušný a raději naž další router bych si pomohl venkovní anténou a případně druhým modulem wi-fi a venkovními anténami.
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 21:00
Nejde o o2 TV. Je to prostě LG a přes RJ45 k ní vedu z Comtrendu internet.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-16 21:14
Jasne, chapu. Presne takhle mam svou telku pripojenou taky. RJ-45 mezi TV a LAN portem Turrisu. Funguje to.
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 21:37
To bych od turrise tahal dalších 25m kabelu zpět, pakárna :)
No nic zkusím kontaktovat přímo CZ.NIC, jestli mi to schválí nebo ne.
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-16 22:02 Hlasů 1
Asi pro Vás bude nejlepší zjistit stanovisko přímo od CZ.NICu, i když drobným vodítkem pro Vás může být diskuze ke smlouvě z blogu CZ.NIC, kde pan Košata psal toto:

------------------------------------------------------------------

Bedřich Košata říká: 
14. 2. 2014 v 13:36

Ad záložní připojení:

Pokud uživatel potřebuje provozovat dvě připojení, pak to samozřejmě není v rozporu s podmínkami projektu. Důležité je, aby router Turris byl pro jedno z nich použit jako hlavní přístupový bod.

Tento požadavek je daný povahou projektu a jeho cíli – analyzovat provoz mezi domácí sítí a internetem a odhalovat potenciální nebezpečí. Pokud by si uživatel router umístil např. do vnitřní sítě, nebude rozumně využité a navíc bude jako „venkovní“ provoz analyzovat i data, která jsou ještě uvnitř uživatelovi sítě.
Nadřazený - Od lzita (>) Dne 2014-05-18 11:49
Nechci Vám do toho kecat, ale nejde třeba ten druhý router použít jako Wi-FI klient pro tu Vaší Smart TV ? Pak byste nemusel tahat nové dráty vystačil byste si se stávajícím HW a veškerý provoz by šel přes Turrise ?
Nadřazený - - Od Pokemon Dne 2014-05-16 19:26
Proč by to nebyl hlavní přístupový bod k internetu, když přes něj půjde naprostá většina trafiku, bude k němu připojena většina zařízení apod.? Když je něco "hlavní", tak celkem přirozeně také může existovat něco "vedlejšího". Tedy "hlavní" se nerovná "jediný". Stejně tak nepřestanete používat např. mobilní připojení - to také bude vedlejší. Pokud jde o to, aby Turris mohl přijímat data zvenku, tak by mělo stačit nastavit v NATu to, aby spojení předával dále Turrisu. Pořizovat si kvůli nějakému občasnému použití další krabičku mi přijde nesmyslné.
Nadřazený - - Od kolul.mojeid.cz Dne 2014-05-16 20:00 Hlasů 2
Lidi v CZ.NIC nastavili nejaka pravidla a kazdy se pred podepsanim smlouvy mohl rozhodnout jestli je bude akceptovat a dostane router nebo nebude a router nedostane. A pokud vam to prijde nesmysle nevim proc jste podepisovali smlouvu.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-16 20:12
Jo, vyjadril jste to presne a trefne.
Nadřazený - - Od Pokemon Dne 2014-05-16 20:57
Ale to přeci nespochybňuji. V pravidlech se píše o tom, že Turris bude hlavní přípojný bod k internetu. O žádném zákazu dalších (vedlejších) přípojných bodů tam nic není. Taková jsou stanovená pravidla, se kterými souhlasily obě smluvní strany. V čem vidíte ten problém?
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-05-16 21:09
Ja si pod pojmem hlavni pristupovy bod predstavuji to, ze vsechen sitovy provoz z moji LAN do Internetu pujde pres Turris. Coz u konfigurace popisovane na pocatku tohoto prispevku splneno nebylo.
Nadřazený - - Od kolul.mojeid.cz Dne 2014-05-16 21:15
Presne tak "vedlejsich" pristupovych bodu si muzes udelat kolik chces, ale musi byt za turrisem tzn. nesmi byt prednim nebo na stejne urovni, tedy provoz z nich musi jit pres turris.
Nadřazený - - Od Pokemon Dne 2014-05-16 21:40
Chápu, jak to myslíte, ale v té smlouvě o tom nic nevidím. Tedy tím myslím to, že ve smlouvě nevidím žádná omezení tykajících se ostatních (vedlejších) přístupových bodů. Výklad, že přes hlavní přístupový bod musí jít veškerý provoz mezi zařízeními uživatele a internetem, mi přijde hodně podivný. Tedy z gramatického výkladu nic takového neplyne - stejně tak jako např. všechny automobily nemusí jezdit po hlavních silnicích, vlaky nemusí jezdit na hlavní nádraží a lidé nemusí bydlet v hlavním městě - slovo hlavní má význam "nejdůležitější", "zásadní", "klíčový" apod. (http://www.slovnik-synonym.cz/web.php/slovo/hlavni) a to je v popsaném případě splněné. A že by byl "hlavní přístupový bod k internetu" nějaký zavedený pojem s odlišným významem než jeho gramatický výklad se mi také nezná. Např. Google najde spojení "hlavní přístupový bod k internetu" jen 3x. A "hlavní přístupový bod" jen 32x a to řada výsledku vůbec nemá nic společného s počítačovými sítěmi. Ani jednou jsem nenašel nějakou definici.

Z čeho vyvozujete Váš výklad?
Nadřazený - Od Bedřich Košata Dne 2014-05-19 10:22 Hlasů 6
Asi by bylo nešťastné se tu začít hádat o slovíčka ve smlouvě. Vždy je důležitý důvod, proč byla daná smlouva sepsána a v případě Turrisu byl myslím záměr a z něho vyplývající požadavky dost jasně deklarovány.

Pokud někdo provozuje NAT a do něj umístí Turris, je to z hlediska cílů projektu dost velké omezení:

1/ Turris nevidí všechna zařízení
2/ předřazený NAT odstiňuje zajímavý nežádoucí provoz zvenku
3/ dva NATy za sebou jsou rozhodně suboptimální
4/ Turris bere provoz ze sítě vytvořené prvním NATem jako externí a zahrnuje jej do analýzy.

a je to tedy i nežádoucí konfigurace.

Kdybychom se už chtěli pouštět do jazykové analýzy - formulace ve smlouvě "hlavní přístupový bod k internetu" byla koncipovaná na podobném základě jako "hlavní uzávěr vody", tedy místo, kde je celá síť připojená k poskytovateli - ať vody či internetu. Žádné vedlejší připojení vody také neexistuje (dost by to podrývalo účel toho hlavního uzávěru :))

Doufám, že se mi podařilo náš pohled na tuto problematiku objasnit.
Nadřazený - - Od landsman Dne 2014-05-16 15:46
Situace:

Comtrend vysílá wifi pro první část domu a přes LAN obhospodařuje Smart TV internetem, dále z něj vede LAN do dalšího routeru. Ten je v druhé části domu, kde už signál z Comtrendu nestačí. Druhý router má wifi a 2x přes LAN počítače.

Hodlám vyměnit právě ten druhý router za Turris, který bude dělat to co stávající, plus by se mi líbilo aby zpřístupnil pro celou domácí síť externí HDD připojený přes USB.

A teď, jak se dostat do Turrise :D
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2014-05-16 15:50
No připoj ho k PC a dej 192.168.1.1
Nadřazený - Od landsman Dne 2014-05-16 17:05
To jsem zkušel, nenaběhl.
Nadřazený - Od kolul.mojeid.cz Dne 2014-05-16 16:05
"6.1. 
Nájemce se zavazuje užívat Zařízení jako hlavní přístupový bod pro komunikaci se sítí internet"

Mam pocit, ze nekteri lidi neco podepisi a ani si to neprectou:confused:
Nahoru Téma Veřejnost / Všeobecná diskuse / Comtrend o2

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill