Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nefunguje připojení PC <-> router <-> NAS
- - Od Marián Petráš Dne 2014-05-20 22:02
Dobrý den,
mám vlastní NAS (QNAP) a od té doby, co jsem dosavadní router vyměnil za Turris, nedaří se mi k tomu NASu připojit. Jediné, co funguje, je ping. Připojení k internetu funguje bez problémů.

V lokální síti mám nastavené pevné IP adresy – 192.168.1.1 (Turris), 192.168.1.2 (NAS) a 192.168.1.3 (PC). IP adresa pro WAN se získává od internet providera pomocí DHCP.

PC je k routeru fyzicky připojeno do konektoru LAN5, NAS je připojen do konektoru LAN2.

Připojení k NASu nefunguje z Windows ani z Linuxu.

Zkoumal jsem nastavení firewallu (i když jsem v tomto ohledu zelenáč), ale zdálo se mi, že vše je zaměřeno na komunikaci mezi WAN a LAN.

Hledání na internetu mi taky moc nepomohlo, protože většina článků o řešení problémů s připojením k NAS se týká případů, kdy jako NAS slouží samotný router.

Můžete mi někdo poradit? Předem díky.
Nadřazený - - Od JR Dne 2014-05-20 22:07
A pokud propojíš kabelem PC přímo s NASem, tak ti to funguje a NAS se dostaneš? Občas (již 2x) se mi s QNAPem stalo něco podobného a stačilo ho vypnout a zapnout. Po pár minutách najel - jak ping tak přístup přes web.
Nadřazený - Od Marián Petráš Dne 2014-05-20 22:12
Tak to připojení NASu přímo k počítači jsem hned zkusil – NAS bez problémů jede (zobrazila se přihlašovací stránka k administračnímu rozhraní). Ještě zkusím restart.
Nadřazený - Od Marián Petráš Dne 2014-05-20 22:34
Restart taky nepomohl.

Ale zjistil jsem další věci:

– Při pokusu o zobrazení administrační stránky (http://192.168.1.2) v prohlížeči dojde k automatickému přesměrování na https://192.168.1.2 (přepnutí na https dělá web server v NASu), prohlížeč mi ve stavovém řádku píše Připojeno k 192.168.1.2..., ale dál se nedostane (skončí na timeout).
– Při pokusu o zobrazení disku z NASu se mi zobrazí autentizační dialog, ale po zadání jména a hesla se zase počítač dál nedostane.
Nadřazený - Od petatom Dne 2014-05-21 02:58 Upraveno 2014-05-21 03:02
No, já se taky hned nedostal na QNAP NAS.
Musel jsem v záložce „Síť“ v menu „Firewall“ nastavit „Přesměrování portů“.
Možná to budete muset taky tak nastavit.
Akorát místo mé IP 192.168.3.18 si tam dáte tu svoji IP 192.168.1.2



Aha, tak se omlouvám, ještě u toho HTTP (v tom pravidle) musíte dát místo portu 80 ten opravdový port 8080 zQNAPu.

Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-05-21 07:43
Pokud jste neměnil výchozí nastavení, je mezi porty LAN2 a LAN5 prostý switch, tedy CPU Turrise o takovém provozu ani neví, natož aby ho nějak filtrovalo.

Neměnil jste třeba IP adresu NASu? Zkuste vyčistit cache prohlížeče, nebo použít jiný.
Nadřazený - - Od Marián Petráš Dne 2014-05-24 10:36
Děkuji za rady. Příčinu jsem nakonec zjistil: NAS i síťová karta v PC měly povolené používání jumbo-framů (9000), ale Turris si s jumbo-framy (alespoň ve výchozím nastavení) nerozumí.

Napadají mě tři možná řešení:
– vypnout v PC i v NASu jumbo-framy (to je momentální řešení)
– zprovoznit podporu jumbo-framů v Turrisu (to je preferované řešení)
– dát mezi PC, NAS a Turris switch, aby data mezi PC a NASem vůbec nešla přes Turris

Podle zdrojáků se zdá, že OpenWRT by mělo jumbo-framy umět. Nevíte, jak to v Turrisu zapnout?

Zkoušel jsem v konfiguračním klikátku (LUCi) najít přepínač, ale nic jsem nenašel. Ale podle zdrojáku (hledejte "Enable Jumbo Frame passthrough") by ten přepínač měl někde být. Můžete mě někdo navést? Díky.
Nadřazený - - Od Marián Petráš Dne 2014-05-24 20:00
Výsledky dalšího pátrání:

Ten přepínač by v LuCI byl, kdyby si LuCI myslelo, že Turris podporuje jumbo-framy. Byl by to check-box nazvaný Povolit průchod jumbo rámců a byl by na stránce Síť > Switch, někde pod check-boxem Povolit funkcionalitu VLAN.

LuCI zjišťuje schopnosti Turrisu pomocí spuštění příkazu swconfig dev switch0 help a naparsováním jeho výstupu. Bohužel, swconfig nepozná, že Atheros AR8327 jumbo rámce podporuje (viz https://wikidevi.com/files/Atheros/specsheets/AR8327_AR8327N.pdf).
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-05-25 09:11
V Turrisu není switch od Atherosu, je tam QCA8337N. Jestli je u něj nějak možné zapnout podporu jumbo rámců, nemám tušení.
Nadřazený - Od Marián Petráš Dne 2014-05-25 22:47
OK, díky za opravu. Nechal jsem se zmást výstupem příkazu swconfig dev switch0 help, který tvrdí, že ten switch je Atheros AR8327.

Protože se o QCA8337N těžko shánějí informace, jumbo rámce na Turrisu asi nezprovozním. Takže buď budu fungovat bez nich nebo použiji ten switch. Ať už zvolím jedno nebo druhé řešení, považuji tento problém za vyřešený.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nefunguje připojení PC <-> router <-> NAS

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill