Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / Snížení teploty a spotřeby podtaktováním CPU
- - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-06-10 12:26 Hlasů 2
Padlo zde několik dotazů, jakým způsobem lze snížit teplotu routeru. Mimo aktivního chlazení je jednou z možností i podtaktování procesoru na 800 MHz, kterým je možné dle našich měření docílit snížení teploty v klidu o 5-8 °C. Vedlejším jevem je pochopitelně i snížení spotřeby, která (taktéž v klidu) klesne přibližně o 0,5 W. Zřejmou nevýhodou je slabší výpočetní výkon routeru, to by ale na běžný provoz nemělo mít vliv. Podtaktování je možné dosáhnout nastavením přepínačů na desce do příslušné polohy (více viz dokument s pinoutem Turrisu v dokumentaci). Pro přístup k přepínačům je nutné otevřít router (odšroubovat čtyři šrouby držící horní kryt); sluší se zde zmínit, že tímto  zákrokem "nepřijdete o záruku". V případě, že by docházelo k problémům (zjevné zpomalení rychlosti připojení, nestabilita routeru, atp.), jednoduše nastavte přepínače do původního stavu. Obrázek vydá za tisíc slov, zde je tedy poloha DIP switchů pro podtaktované CPU (nahoře) a pro výchozí nastavení (dole):

Nadřazený - - Od Bedřich Košata Dne 2014-06-11 06:13
Jen doplním, že po změně nastavení DIP switche je třeba zařízení restartovat, aby se změna skutečně projevila.
Nadřazený - - Od d1n Dne 2014-06-16 17:50
jen doplnim, ze po restartu je vhodne zkontrolovat frekvence, jestli vse funguje jak ma (cat /proc/cpuinfo |grep clock)
Nadřazený - - Od jan-b Dne 2014-07-30 10:17
Můžete mne přesně napovědět, kde najdu informaci o frekvenci ?
Děkuji.
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-07-30 11:37
Přihlašte se pomocí SSH do routeru (například pomocí PuTTY). Jméno a heslo jsou stejné jako do LuCI. Na příkazovém řádku zadejde výše uvedené příkazy:
# cat /proc/cpuinfo | grep clock
clock           : 1200.000000MHz
clock           : 1200.000000MHz
- - Od fanoush Dne 2014-06-10 21:58 Hlasů 1
hmm, je ten dip switch jenom nejaka konfiguracni hodnota kterou si precte treba u-boot a vi pak jakou frekvenci nastavit do nejakych registru nebo ten dip switch fyzicky zmeni frekvenci sbernice nebo neceho? ja jenom jestli  by to treba neslo softwarove bez otevirani routeru a idealne i za behu (cili dopsat cpufreq driver do linux kernelu)
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-06-13 13:49
Je to konfigurační hodnota, kterou si přečte CPLD a nastaví příslušné signály (frekvence sběrnice, odkud bootovat, atd.) při startu CPU. Frequency scaling za běhu tedy možný není.
Nadřazený - Od fanoush Dne 2014-06-13 14:10
Aha, diky. Takze to ted nenastavuje primo CPU :sad: Tak to zni fakt slozite. Skoda. Doufal jsem ze CPU zapise neco nekam do nejakeho registru.
- Od ritchy Dne 2016-03-10 12:14
Tak jsem se také rozhodl Turríska trušku šetřit, ale bylo mi těch 400 MHz líto, tak jsem komrpomisem udělal dle dokumentu zde: https://www.turris.cz/doc/_media/turris_pinout-v1_2.pdf
podtaktování na 1000 MHz. Na výkonu nic nepozoruji a teplota spadla o 8 stupňů, což považuji za dobrý výsledek.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / Snížení teploty a spotřeby podtaktováním CPU

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill