Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Adresa z DHCP
- - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-19 16:56 Upraveno 2014-06-19 20:32
Zdravím, už se tento "problém" tady na fóru řešil, ale nemůžu ho najít, prosím proto o případný přesun větve. - VIZ https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=52 @  Vojtech Ruml   Dne 2014-04-28 20:24

Několikrát se mi stalo, že jedno wifi zařízení (phone) dostává od DHCP zvláštní adresu mimo jeho rozsah a i navzdory tomu, že ji má pevně přidělenou (mac vs IP) viz ss.
https://www.dropbox.com/s/0fvvc44opp9079f/Screenshot%20-%2019_6%20003.jpg

WHOIS LIST
https://www.dropbox.com/s/jt7cvfsopqz13kw/Screenshot%20-%2019_6%20002.jpg

Tato "IP" adresa se už minimálně jednou změnila.
Odpověď z dřívějšího příspěvku zněla, že v dané síti (Turris, ISP, soused :-)) se vyskytuje další DHCP který tuto adresu přidělí. (no nevím :-D)
Vyloučil jsem IP adresu od mobilního operátora - je odlišná.

Ještě doplním, že traceroute ze zařízení na Turris je čistý.

Mohl by tento fenomén někdo objasnit?
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-06-19 20:30
Dřívější odpověď je skutečně nejpravděpodobnější. Další možností jsou třeba Wi-Fi síť se stejným názvem i heslem v okolí. Popište přesně, jaká zařízení jsou k Turrisu připojena a jak, jaký je ISP a jak se k němu připojujete.
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-19 20:55
ISP UPC - kabelový modem
Jedinečnost SSID je 100%.

config dnsmasq
  option domainneeded '1'
  option boguspriv '1'
  option localise_queries '1'
  option rebind_protection '1'
  option rebind_localhost '1'
  option local '/lan/'
  option domain 'lan'
  option expandhosts '1'
  option authoritative '1'
  option readethers '1'
  option leasefile '/tmp/dhcp.leases'
  option resolvfile '/tmp/resolv.conf.auto'
  option port '0'

config dhcp 'lan'
  option interface 'lan'
  option start '100'
  option leasetime '12h'
  option ignore '0'
  option limit '10'
  list dhcp_option '6,10.0.10.1'

config dhcp 'wan'
  option interface 'wan'
  option ignore '1'

config host
  option name 'PC1' lan
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.190'

config host
  option name 'PHONE1' wifi
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.191'                tento adept dostává zmiňovanou IP 10.131.19.137 ( samotné zařízení hlásí 10.0.10.191 )

config host
  option name 'PHONE2' wifi
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.192'

config host
  option name 'NTB1' wifi
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.193'

config host
  option name 'NTB1' lan
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.194'
 
config host
  option name 'PHONE3' wifi
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.195' 

config host
  option name 'PC2' lan
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.199'

config host
  option name 'NTB3' wifi
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.150'

config host
  option name 'NAS' wifi
  option mac 'xx:xx:xx:xx:xx:xx'
  option ip '10.0.10.200'
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-20 06:12
Ještě bych doplnil, že danou adresu mimo rozsah nevidím pořád. Dnes ráno píše Turris správnou IP, která je fixně přidělená.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-06-20 08:28
Pak nezbývá než poslouchat a čekat, až se situace vyskytne. Nainstalujte tcpdump a spusťte v terminálu:

tcpdump -ni br-lan -s 0 -w /tmp/dhcp.pcap udp port 67

Až problém nastane, TCPdump přerušte a soubor  /tmp/dhcp.pcap nahrajte sem, nebo zanalyzujte ve Wiresharku.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-21 13:52
Existuje nějaký důvod proč se proces tcpdump na Turrisu samovolně ukončuje? Po prvním spuštění vygeneroval soubor o velikosti 8670 B, ale při náhodné kontrole aktivních procesů v seznamu nebyl. Spustil jsem ho opět, kdy vygeneroval soubor (24 B) a opět aktivní není. Podotýkám je očekávaná změna IP zatím nenastala.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-06-23 08:09
Jak ho pouštíte? Neukončujete ten shell, ve kterém žije?
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-07-11 22:10
Zdravím
omlouvám se za odmlku, zřejmě jsem nedostal notifikaci na Vaší odpověď a čtu to až dnes.

Ad. tcpdump - okno shellu bylo pořád otevřené.
Nicméně problém s dhcp se pořád projevuje. IP adresa (mimo můj rozsah) se už několikrát změnila.
K dalšímu zkoumání nezbyl čas. Spustím monitoring a uvidím..
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-22 15:34
Změna IP na "10.130.214.199" nastala zhruba v 16:00. SYSLOG ale změnu nezaznamenal a hlásí:

2014-06-22T16:15:00+02:00 info dnsmasq-dhcp[3448]: DHCPREQUEST(br-lan) 10.0.10.191 xx:xx:xx:xx:xx:xx
2014-06-22T16:15:00+02:00 info dnsmasq-dhcp[3448]: DHCPACK(br-lan) 10.0.10.191 xx:xx:xx:xx:xx:xx PHONE1

dhcp.leases
1403489700 xx:xx:xx:xx:xx:xx 10.0.10.191 PHONE1 01:xx:xx:xx:xx:xx:xx

V souboru dhcp.pcap není po zmiňované adrese ani čárka :slim:
- - Od mckay Dne 2014-06-20 07:29
Mám stejný problém.
V síti provozuji několik DHCP na RB s mikrotikem. Je vždy IP svázaná s konkrétní MAC. Po tom co jsem rozjel DHCP na turrisu, mě nepřidělí IP on (přesto že IP - MAC nasteveno), ale jiný DHCP, kde je cca 5IP volných pro nová zařízení.
Pro to abych dostal správnou IP, musím odpojit DHCP, který přiděluje nesvázané IP s MAC. Zdá se mě jak kdyby turris reagoval pomaleji než mikrotik.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-20 07:44
Kolidace několika DHCP v "jedné" síti určitě nebude dělat dobrotu. V mém případě se ale jedná pouze o jeden DHCP, který běží na Turrisu. I když se snažím nasimulovat situaci třeba ze včerejška, onu podivnou IP Turris nezobrazí. Vím ale určitě, že se v průběhu dne, potažmo pár dnů změna projeví.
Nadřazený - - Od mckay Dne 2014-06-20 08:03
Provozuji takto síť již několik let a nikdy to problém nedělalo. Až do zapnutí DHCP na turrisu. DHCP běží vždy v části sítě, kde je i připojení k poskytovateli internetu (tyto body jsou tři). Tak že turris, který má providera1 a DHCP1 mě nepřidělí IP pro zařízení (IP - MAC na turrisu nastaveno). Zařízení dostane IP od vzdálenějšího bodu v síti, kde jsou IP nesvázané s MAC. Když turris vyřadím a vrátím RB s mikrotikem, vše funguje tak jako dříve.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-20 08:08 Upraveno 2014-06-20 08:11
Nemáš náhodou na Turrisu nastavený Authoritative DHCP enable?

BTW - hoď sem dhcp.conf
Nadřazený - - Od mckay Dne 2014-06-21 18:43
Ano bylo zapnuto. Vypnul jsem a uvidím zda je to OK. zatím díky
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-21 19:01
Jak sem ale poznamenal, víc jak jeden DHCP v jedné síti nemůže dělat dobrotu. - viz post Ondřej Caletka. Jestli pozoruješ časovou prodlevu při přidělování adresy od Turrisu, vyber tedy "rychlejší :grin:" DHCP v síti a na ostatních zařízeních jej vypni. Zmiňovaná prodleva Turrisu mohla být klidně způsobená kolidováním DHCP serverů v síti.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-06-20 08:36
Takové řešení je obecně špatné a pokud vám někdy fungovalo, byla to spíš shoda náhod. Přidělování adres vícero DHCP servery je jen závod o čas a je dost dobře možné že DHCP server na Turrisu bude vždy pomalejší. Pokud máte v síti víc DHCP serverů, měly by všechny mít stejné nastavení a odpovídat konzistentně.
Nadřazený - - Od mckay Dne 2014-06-21 18:56
Nechci se dohadovat, jsem jen hráč na vlastním poli, ale proč by to mělo vadit. Nechám si poradit. Mám na RB nastavené statické přidělování adres (IP+MAC) Nikdy jsem za ty roky co to běží tento problém neměl. To že občas na nějakém RB zapínám volné IP je jen dočasné z důvodu nových zařízení v síti. Jinak nevím jak bych potom řešil, když mě někde vypadne spoj a měl bych jeden DHCP. Takto zůstává v dané části sítě přístup na NET (více providerů z důvodu výpadků).
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2014-06-21 19:06 Upraveno 2014-06-21 19:08
Jestli to chápu správně, (jestli ne, oprav mně) spíš jak "x" DHCP v jedné síti bych volil variantu MULTIWAN od "x" ISP.
Ve výsledku bys při výpadku třeba dvou ze tří ISP měl přístup na net ze všech stanic.
Nadřazený - Od mckay Dne 2014-06-21 19:48
Musel bych sem dát asi mapu sítě. Je to trochu složitější, tak že multiwan mě nevyhovuje. Jsou to prostě tři části sítě navzájem propojené wifi spoji, každá se svým ISP a DHCP. Nejde spoj na ISP v dané části sítě, tak se přepojí na další v řadě.
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-06-23 08:11
Nebude to vadit, pokud pouze jediný server bude mít pool adres, ze kterých bude přiřazovat neznámým zařízením. Ostatní servery musí být nastaveny, aby přidělovaly pouze známým MAC adresám a stejná MAC adresa se nesmí opakovat ve vícero serverech.

Nebude-li některý z výše uvedených požadavků splněn, dojde k závodění, kdy zařízení toužící po své konfiguraci dostane několik naprosto odlišných nabídek a je jen na něm, kterou přijme.
- - Od Pavel Žid Dne 2014-07-12 08:54
Zaznamenal jsem podobný problém (nemožnost opětovného spojení i přidělení jiné adresy z jiného rozsahu).
Mám vytvořeny dvě wifi sítě, jedna pro hosty s jiným DHCP rozsahem. Problém vzniknul, kdy na Guest bylo zařízení jež se snažilo komunikovat přes IPV6. Když jsem na daném síťovém rozhraní IPV6 zakázal, tak problém přestal. Nastavení sítí rozumím velmi málo, takže to může být i jinak a v nastavení jsem měnil více věcí (jediná změna, kterou jsem nechal bylo právě IPV6). Rozhodně však platí, že na Turris problém s přidělováním DHCP adres existuje.
Nadřazený - Od horada (>) Dne 2014-07-12 10:45
Nevím jestli nějak pomůžu, ale u sebe jsem si včera všiml jedné vady - trochu jsem předělával nastavení sítě a odděloval Wifi do vlastní podsítě. V původní LAN síti normálně fungovalo přidělování adres z dhcp, nicméně v nově vytvořené síti jsem žádnou adresu nedostal. Po chvíli zkoumání a zprávě ve /var/log/messages že pro danou síť na wlan rozhraní nejsou žádné "volné" adresy, jsem objevil problém v souboru /etc/config/dhcp, kde u sekce config dhcp chybělo na prvním řádku jméno rozhraní 'wlan' - vypadalo to takhle:
config dhcp
  option leasetime '12h'
  option interface 'wlan'
  option start '200'
  option limit '20'
  list dhcp_option '6,192.168.3.1'

a mělo by to být takhle (okoukáno ze sekce týkající se lan):
config dhcp 'wlan'
  option leasetime '12h'
  option interface 'wlan'
  option start '200'
  option limit '20'
  list dhcp_option '6,192.168.3.1'


To přenastavování před tím jsem dělal z Luci rozhraní z webu, proč ale k takové chybě došlo už jsem více nezkoumal - byla ale u dvou nově vytvořených podsítí. Po opravě a restartu potřebných služeb je vše ok.
- Od mckay Dne 2014-07-12 16:05
Ještě jsem došel k jednomu poznatku. Když mám např povolených jen 5 IP adres v rozsahu, tak přidělení funguje spolehlivě jen pro 4 IP+MAC zařízení. Když dám 5 IP+MAC a chci obsadit všech 5, tak jedno zařízení IP nedostane a nepřipojí se. Něco tam bude špatně.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Adresa z DHCP

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill