Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / ipv6 a multiwan
- - Od stibi Dne 2014-08-01 11:17
Ahoj,
pročítám různe texty na téma ipv6, protože si to chci na domácí síti zprovoznit.
Se sítěmi většinou docela bojuju, takže toho chci nasát co nejvíc, než se do toho pustím.

Moje domácí síť má dvě možnosti, jak se dostat na internet. 3G od T-Mobile, nebo ADSL od O2.
3G modem/router je s Turrisem spojený přes WiFi, O2 modem je v bridge mode.

Zařízení připojená k Turrisu jsou připojena k internetu defaultně přes O2.
Vybraná zařízení jsou připojena přes 3G.
Celé to funguje díky balíčku multiwan, kde jde toto všechno pohodlně nakonfigurovat.

S tímto schématem, co musím udělat pro ipv6?

Budu potřebovat dva tunely? Myslím, že ano.

Ani u jednoho připojení nemám pevnou IP, i když nepamatuju, že by se adresa od O2 kdy změnila.
Nativní ipv6 od O2 žádat nechci, protože od nich tento rok budu odcházet.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-08-01 11:57
Kde bydlíte? Podle informace z května tohoto roku O2 spustila IPv6 všem zákazníkům z výjimkou částí uzlů Brno, Ostrava a Zlín. Pokud tedy nemáte smůlu tak vaše xDSL přípojka už dávno IPv6 podporuje a stačí podporu aktivovat u PPPoE spojení.

S funkčností multiwan je to složitější, protože jeho princip je zrovna založen na NATování IPv4 provozu na různé externí adresy, což je něco, co při zachování end-to-end není možné provádět. TurrisOS obsahuje službu 6relayd, která automaticky ohlašuje IPv6 do vnitřní sítě jen v případě, že je dostupná externí IPv6 konektivita, takže při jejím výpadku dojde k odkonfigurování IPv6 z počítačů vnitřní sítě.

Pokud ale chcete, aby určitá zařízení používala jen adresy z jednoho připojení a jiná zařízení adresy z druhého, bude nejlepší taková zařízení umístit do rozdílných podsítí. Ohlášení routerů se totiž šíří multicastem, takže je není možné posílat selektivně jen určitým zařízením.
Nadřazený - Od stibi Dne 2014-08-01 12:26
Ok, rozumím.
Bydlím nedaleko Ostravy, zjistím, jaké jsou možsnoti u O2.

Minimálně jeden tunel budu potřebovat pro to 3G připojení.

VLANů se trochu děsím, ale zkusím to :)
Nadřazený - - Od horada (>) Dne 2014-08-01 20:06
Ta informace že O2 spustilo IPv6 všem mě docela zajímá - jak to co nejjednodušeji zjistím a jak překonfigurovat turris k používání nativní  IPv6? (mám modem v bridge modu) - A je to možné nakonfigurovat pro více podsítí? (Lan, oddělená wifi, apod.)
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-08-01 20:26
Nevím, zda-li je informace o tom, že O2 již spustilo IPv6 automaticky všem zákazníkům pravdivá. Zde se píše, že všichni zákazníci, kteří si zřídili službu Internetu od července 2012 dále, mají automaticky aktivní IPv6 veřejnou adresu (rozsah tuším /64) a k tomu IPv4 NAT adresu. Zákazníci, kteří mají Internet od O2 před červencem 2012, mají stále pouze IPv4 adresu. O IPv6 si mohou zažádat (za poplatek dle ceníku - tuším cca 99,- Kč) a musí mít modem podporující IPv6 adresaci, u kterého si musí provést odpovídající upgrade firmware.
Nadřazený - - Od horada (>) Dne 2014-08-01 20:47
O této možnosti vím, ale mám ještě pořád veřejnou IPv4 zdarma a ta mi přijde ještě pořád výhodnější + IPv6 tunel se subnetem /48... než jeden nativní rozsah  /64 pro IPv6 a IPv4 přes NAT... jen jsem myslel jestli se něco nezměnilo... ale pokud bych stejně dostal jen /64, tak to stejně nemá cenu..
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2014-08-01 20:55
Asi jo, v ceníku doplňkových služeb k Internetu mají uvedenu tuto položku: "Veřejný pevný IPv6/64 rozsah - 99,00 Kč / bez DPH tj. 119,79 Kč / s 21% DPH"
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-08-01 21:31
Myslím, že to v O2 nijak veřejně nekomunikovali, nicméně na pracovní skupině NIX.CZ, která se uskutečnila v květnu 2014 bylo prezentováno to, co jsem uvedl výše, tedy že IPv6 je ze strany DSLAMu nabízeno všem s výjimkou částí uzlů Brno, Ostrava a Zlín a záleží pouze na koncovém zařízení, zda si o IPv6 požádá, nebo ne. K postupnému zapínání IPv6 docházelo postupně od ledna 2014. Nemám ale možnost to nijak ověřit, žádnou xDSL přípojku na dosah nemám
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-08-01 20:33
Mělo by stačit v konfiguraci PPPoE rozhraní

       option ipv6 '1'


a restartovat rozhraní wan (a radši taky wan6). Tím by se to mělo celé samo nakonfigurovat. Pokud se ale něco nezměnilo, od O2 získáte jen /64, takže můžete adresovat jen jednu domácí podsíť. Chcete-li /56 a veřejnou IPv4 k tomu, asi budete muset přejít k růžovým...
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2014-08-01 20:47
Hmmm, to jsem ani nevěděl, že i TM se angažuje v IPv6. A úplně čerstvě - informace odkazované Ondřejem Caletkou jsou platné od dnešního dne (tj. od 1.8.2014). Zdá se, že s podporou IPv6 u ISP se začíná blýskat na lepší časy :grin:
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / ipv6 a multiwan

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill