Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nastavení IPv6 - připojení O2 Huawei EchoLife HG622u
- - Od Radek.Netik Dne 2014-08-18 14:11
Dobrý den,

Mám možná blbou otázku, ale již nějakou dobu se peru s rozběhnutím IPv6 přes Turris. Ať dělám co dělám, na LAN ani Wifi z Turrisu IPv6 prostě nedostanu. Funkčnost IPv6 mám ověřenou. Na kabelu který vede do Turrisu z modemu je IPv6 dostupná, zkoušel jsem připojit na přímo bez Turrisu vše běží jak má. Jak ale napojím kabel z modemu do Turrisu a PC a vše ostatní běží přes Turris, tak na nich IPv6 prostě nejde. Jsem v tomhle docela lajk, proto se ptám tady a budu doufat, že mi poradíte jak to udělat tak, aby šla IPv6 i z Turrisu. Ideálně popsat přesnej postup, co a kde nastavit v LuCI. Za každou pomoc nebo radu předem děkuji.

Možná se bude hodit tento screen:
Nadřazený - - Od jakub.rybar Dne 2014-08-18 14:40
Máš nativní IPv6 konektivitu, že ano? Protože nastavení viz obrázek to naznačuje, tj. žádný tunel od SixXS nebo HE.

Ve WAN6 je třeba nastavit:

IPv6 address = spojovací adresa ve formátu "2001:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx/64" (měl bych dostat od svého poskytovatele)
IPv6 gateway = IPv6 brána, která by měla být ve stejné síti jako spojovací adresa
IPv6 routed prefix = poskytovatelem přidělený prefix, který ti routuje do Internetu ve formátu "2001:xxxx:xxxx:xxxx::/64"

V LAN pak:

IPv6 assignment length = 64

Máš od poskytovatele výše uvedené informace, tj. spojovací IPv6 adresu, IPv6 bránu a routovaný IPv6 prefix? Pokud ne, vyžádej si jej, abys mohl IPv6 pro LAN zprovoznit. :)
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2014-08-18 15:08
Píše že má O2, a za modemem má IPv6...

Pro Radek.Netik
Musíš modem přehodit do bridge modu, a Turris nastavit aby se připojovat k němu, dělá se to ve Forisu...

http://comtrend.michnzee.net/
https://www.turris.cz/doc/navody/foris

Už se to tu řešilo...
Nadřazený - - Od jakub.rybar Dne 2014-08-18 15:23
OK, omlouvám se. V textu nic o poskytovateli, pouze v titulku. :sad:

Bridge mód modemu je základ, pak by mělo stačit DHCPv6 ad obrázek WAN6. Pokud by router O2 Turrisu nepřidělil údaje po DHCPv6 (předpokládám, že O2 a ostatní xDSL poskytovatelé údaje k IPv6 konektivitě explicitně nesdělují a mají tam zprovozněné DHCPv6), pak je třeba znát údaje viz co jsem psal = nastavení pro static IPv6 WAN address + IPv6 assignment length pro LAN.

Jinak jak nastavit bridge mód pro modem Huawei EchoLife HG622u lze přesně najít na straně 43 manuálu viz http://www.adsl.cz/files/images/hardware/navod-pro-modem-huawei-echolife-hg622u.pdf
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2014-08-18 15:29
Bohužel máš pravdu, O2 nesděluje vůbec nic...
Nadřazený - - Od Radek.Netik Dne 2014-08-18 15:49
IPTV v bridge modu je. Nevím ale jestli mám do bridge hodit INTERNET_ATM_8_48 nebo INTERNET_PTM_848, nebo oba do bridge?
Nadřazený - - Od jakub.rybar Dne 2014-08-18 15:55
Řekl bych, že INTERNET_ATM_8_48. To je primární WAN profil pro Internet, ale nevím, jestli se od doby, kdy jsem naposledy někde šašil s konektivitou od O2, něco nezměnilo.

Klikni na oba a jestli máš u obou zaškrtnuto IPv6 enable, pak bych volil postup:

1. Přepnout INTERNET_ATM_8_48 do módu bridge.
2. Přepnout INTERNET_PTM_848, do módu bridge.

Pokud jenom u INTERNET_ATM_8_48, pak je to jasné. :wink:
Nadřazený - - Od Radek.Netik Dne 2014-08-18 16:14
Tak jsem zkusil hodit bridge mód a totálně jsem sejmul celou síť. Nakonec musel modem do továrního nastavení, protože jinak už by se asi nerozchodil.
Nadřazený - - Od rzajic Dne 2014-08-18 18:47 Hlasů 1
1. pripojte se kabelem z pocitace primo do VDSL modemu od O2
2. Prekonfigurujte ATM i PTM do Bridge modu, podle navodu na odkazu vyse
3. Prekonfigurujte Turris - ve Foris rozhrani zvolte PPPoE a zaskrtnete IPv6
4. V LuCi nemente nastaveni WAN ani WAN6 rozhrani

Modem si nasledne vytoci PPPoe pripojeni. Az bude pripojeni vytocene, automaticky obdrzite IPv6 prefix na WAN rozhrani a OpenWRT si nasledne pomoci Prefix delegation sam vyzada prefix od site O2 a prideli ho na LAN. Pak bude fungovat IPv6 i v LAN.
Nadřazený - - Od Radek.Netik Dne 2014-08-18 21:38
Díky, jediněj pro mě srozumitelnej návod a už vše jede jak má. Byla to brnkačka, jen vědět jak na to. Jen dodám. Bylo ještě třeba dopsat nějaké jméno a heslo. Jméno jsem dal O2 a heslo telefonica. Od té chvíle vše chodí. Ještě jednou díky
Nadřazený - - Od rzajic Dne 2014-08-18 21:59
Jmeno a heslo muze byt v pripade DSL libovolne. :) neni zac...
Nadřazený - Od Radek.Netik Dne 2014-08-18 22:00
To jsem netušil, ale hlavně že to teď již funguje :-) Ještě jednou děkuji.
Nadřazený - - Od digiman (>) Dne 2014-08-18 22:53 Upraveno 2014-08-18 23:05
Bohužel záleží pravděpodobně na verzi FW modemu (nebo už nevím na čem...) jelikož mě najde bránu IPv6 ale ne konektivitu a server www.nebezi.cz se mi nezobrazí takže se vracím z5 k nastavení turrise do DMZ kde jsem měl IPv6 bezproblémů v celé síti
Nadřazený - - Od rzajic Dne 2014-08-19 08:58
Bohužel z popisu není jasné, jestli používáte DSL od O2, jestli máte IPv6 nativní nebo v případě umístění do DMZ nějak tunelovanou, jestli jste nějak nastavení IPv6 v Turrisu měnil (máte-li konektivitu od O2, asi jste zapínal IPv6 relay, jinak by v případě DMZ nemohla být nativní IPv6 v celé síti funkční)...
Ale chápu, že ne každý má čas hrát si s nastavením.
Nadřazený - - Od digiman (>) Dne 2014-08-19 10:46
mam zde popsaný modem a DSL od O2 IPv6 mam nativní a pokud nastavím dle návodu včetně výchozího nastavení IPv6 chování na routeru tak na IPv6 není dostupnej ani router (věnoval jsem pokusům nastavení aby vytáčel turris několik dní ale bohužel IPv6 nerozeběhnul) ono pro mě už jen hraní na chvilku jelikož po více jak 3 letech od objednávky a položení chrániček do země budu měnit VDSL za optiku (některým poskytovatelům to holt trvá)
Nadřazený - - Od Radek.Netik Dne 2014-08-19 16:50
Zkoušel jste restartovat Turris po přenastavení? Já jsem vše nastavil a síť nešla. Čekal jsem a stále nic. Pak jsem šel a restartoval jsem modem a následně Turris. Od té doby vše začalo šlapat..

Asi blbá otázka, ale jste si jistý, že máte aktualizovaný software na huawei a povolenou IPv6 ?
Nadřazený - - Od digiman (>) Dne 2014-08-19 18:26 Upraveno 2014-08-19 19:47
samozřejmě že jsem restartoval jak modem tak turrise (ten z mejch restartu jednou zblázní když stavím na něm chytrou domácnost teďka) a jsem si jist, že mam povolenou IPv6 když jsem přes ní připojen pokud vytáčí modem co se aktuálnosti modemu tak tam si jist nejsem jelikož poslední co jsem našel byla stejná jako v modemu mam, ale hledal jsem naposledy když jsem turrise přinesl domů na začátku projektu.

edit: tak na stránkách O2 je stále jen ta verze FW kterou mam nainstalovánu v modemu novější není
Nadřazený - Od rzajic Dne 2014-08-21 19:45
Pokud vytáčíte PPPoE z Turrisu, nezáleží, jakou verzi firmwaru máte v modemu od O2.
- Od Radek.Netik Dne 2014-08-18 15:13
Ano, mám nativní IPv6 konektivitu. Ale asi vůbec nechápu, o co tu teď jde. To v LAN jsem si nastavil, ale nikde nevidím hodnoty, které píšete ve WAN6.





Ty informace si musím vyžádat, nebo se dají někde zjistit? Úplně všichni známe komunikaci s O2.. :confused:
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nastavení IPv6 - připojení O2 Huawei EchoLife HG622u

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill