Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Asterisk PBX
- - Od ZdVtt Dne 2014-10-04 20:28
Podařilo se mi rozeběhnout asterisk na Turrisu. Na Debianu ho používám dlouho, ale na Turrisu (pro začátečníka, který je zhýčkaný IPCopem) to byl docela boj.
Celé jsem to podnikl jen pro, abych obešel NAT u SIPu. Šlo mě tedy jen o IAX2 a Turris se stal detašovanou pobočkou primární ústředny.
Možná malý návod pomůže dalším začátečníkům, který bych uvítal i já, který se s OpenWRT postupně seznamuje.

Postup
1. nainstalovat balíčky podle požadované funkčnosti (v luci Systém > Software > Dostupné balíčky)
asterisk18   1.8.10.1-2
asterisk18-app-authenticate   1.8.10.1-2
asterisk18-app-record   1.8.10.1-2
asterisk18-app-senddtmf   1.8.10.1-2
asterisk18-app-setcallerid   1.8.10.1-2
asterisk18-app-system   1.8.10.1-2
asterisk18-chan-iax2   1.8.10.1-2
asterisk18-chan-local   1.8.10.1-2
asterisk18-codec-alaw   1.8.10.1-2
asterisk18-func-channel   1.8.10.1-2
asterisk18-func-cut   1.8.10.1-2
asterisk18-res-clioriginate   1.8.10.1-2
asterisk18-res-crypto

2. Povolit start asterisku po spuštění (Systém > Po spuštění a povolit asterisk)

3. V /etc/init.d/asterisk upravit tvorbu adresářů, aby se zapisovaly správně logy a nezobrazovaly errory. Já ho upravil takto:
start() {
  [ -f $DEFAULT ] && . $DEFAULT
  [ -d $DEST/var/run/asterisk ] || mkdir -p $DEST/var/run/asterisk
  [ -d $DEST/var/log/asterisk ] || mkdir -p $DEST/var/log/asterisk
  [ -d $DEST/var/spool/asterisk ] || mkdir -p $DEST/var/spool/asterisk
        [ -d /var/spool/asterisk ] || mkdir -p /var/spool/asterisk
        [ -d /var/lib/asterisk ] || mkdir -p /var/lib/asterisk       
        [ -d /var/lib/asterisk/firmware ] || mkdir -p /var/lib/asterisk/firmware
        [ -d /var/lib/asterisk/firmware/iax ] || mkdir -p /var/lib/asterisk/firmware/iax
        [ -h /var/lib/asterisk/astdb ] || cat /dev/null >> /var/lib/asterisk/astdb
        [ -h $DEST/usr/lib/asterisk/astdb ] || ln -sf /var/lib/asterisk/astdb $DEST/usr/lib/asterisk/astdb
  $DEST/usr/sbin/asterisk $OPTIONS
}

4. Otevřít port, aby se vnější ústředna dovolala. Já otevřel jen pro IAX 4569. S tím jsem trochu bojoval, ale nakonec mi pomohl návod na https://www.turris.cz/doc/navody/pristup_z_vnejsi_site . Pokud budete používat protokol SIP bude potřeba otevřít porty 5060 a rtp hlasové porty podle nastavení asterisku.

5. Nastavte konfigurační soubory asterisku podle potřeby. I to nakonec bylo s trochou laborování, protože jsem požíval jen asterisk 1.4. Dobrý návod pro OpenWRT jsem našel zde https://wiki.koumbit.net/Asterisk18SurOpenWRT . Jenom pro zajímavost rozdíly proti verzy 1.4 https://wiki.koumbit.net/Asterisk14SurOpenWRT#Appels_en_attente .

6. Po restartu by měl asterisk najet. Jinak je dobré v CLI sledovat chybové zprávy, které pomůžou s odstraňováním problémů. To se může přihodit, pokud začnete používat další služby, které já ve své konfiguraci nepoužívám.

Dobré je také zajistit asterisk proti hacknutí. Pro SIP s veřejnou adresou obzvláště důležité. Já používám file2ban a pro IAX2 ověřování protistrany pomocí klíčů. To je velké zlepšení proti asterisku 1.4.
Nadřazený - - Od rene.kliment (>) Dne 2014-10-05 07:44
Funguje ti na 1.8 TLS a SRTP? Nepodařilo se mi to rozběhnout a tak jsem si zkompiloval asterisk11, kde mi SRTP už chodí, nicméně TLS ne.
Nadřazený - Od ZdVtt Dne 2014-10-05 08:19
Jak jsem psal, abych se vyhnul SIPu se samostatnými rtp v NATu, použil jsem IAX. Běží jen na jednom portu a hlasové streamy jsou zapouzdřené do signalizace. Šifrování mi chodilo už na 1.4 (aes256). IAX má také výhodu, že má režii asi o 20 % nižší než SIP. SIP používám jen na telefonech v lokální síti, a proto šifrování řešit nemusím. Za 5 let se mi nepodařilo sehnat pěkné, kvalitní a laciné telefony, které by IAX podporovaly. Obecně ale platí, že v low-end telefonech je SRTP a TLS podporováno velmi špatně, a proto nemusí být nutně vina na straně asterisku. Často je to ale taky jen pro slabý výkon procesoru telefonu.
- - Od Buritos Dne 2016-01-29 19:38
Asterisk už bohužel není mezi programy v balíčcích v Luci a žádostí o jeho přidání, v jiném vlákně ve fóru, zatím nebylo vyhověno.
Je nějaká možnost ho nainstalovat jiným způsobem.
Díky za radu.
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2016-01-31 10:34
Můžete si je zkompilovat sám. Naklonujte repozitář, v souboru feeds.conf.default odkomentujte telephony feed a pomocí ./scripts/feeds instalujte požadované balíky. Pak to s trochou štěstí celé zkompilujete pomocí make, balíčky přenesete na Turris a nainstalujete.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Asterisk PBX

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill