Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nefungující lan1-lan5, WLAN jede
- - Od tr3027 Dne 2014-10-19 23:06 Upraveno 2014-10-20 04:37
Dobrý večer,

dnes mi "někdy " v průběhu dne přestaly fungovat LAN porty. WLAN přitom funguje bez problémů. ip link vypíše eth0 a eth1 ve stavu DOWN.

root@router:~# ip link
2: eth0: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc noop state DOWN mode DEFAULT group default qlen 1000
    link/ether 00:00:00:00:00:00 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
3: eth1: <BROADCAST,MULTICAST> mtu 1500 qdisc noop state DOWN mode DEFAULT group default qlen 1000
    link/ether 00:00:00:00:00:00 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
4: eth2: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc fq_codel state UP mode DEFAULT group default qlen 1000
    link/ether 00:18:f8:cd:0c:a3 brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
31: wlan0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq master br-lan state UP mode DORMANT group default qlen 1000
    link/ether 60:02:b4:7d:88:0f brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
32: br-lan: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UP mode DEFAULT group default
    link/ether 60:02:b4:7d:88:0f brd ff:ff:ff:ff:ff:ff


Nicméně ani jeden z nich se nedá nahodit:

root@router:~# ip link set dev eth0 up
RTNETLINK answers: Cannot assign requested address
root@router:~#


Restart routeru nepomáhá. Měl jsem trochu jinak poskládané VLANy, tak jsem je pro jistotu vrátil do původního stavu (i kdyz tím to určitě nebylo, jelikož to doteď fungovalo) ale nic se nezměnilo. Jediným fyzickým funkčním portem mi tak zůstal WAN. Ještě je vhodné dodat, že vsechny LAN-porty rozeznají připojení či odpojení kabelu (taktéž i zařízení na druhé straně kabelu), neprobíhá přes ne ovšem žádná komunikace. Ani 2 zarizeni s pevnými IP adresami propojena pres turris se navzájem nePINGnou...

V žádném logu jsem neobjevil nic, co by mě na první pohled trklo. Při pokusu některý z těch portů nahodit se také žádná konkrétnější chybova hláška nekoná. Nepotkal jste někdo podobný problem?

Prosím o radu Pokud vás někoho neco napadne. Předem děkuji!

Edit: a teď ráno jsem navíc zjistil, že po prvním včerejším restartu Router pro jistotu přestal odesílat data :( ... Nicméně internet i nadále funguje.
Nadřazený - Od Mira.S Dne 2014-10-20 07:39 Upraveno 2014-10-20 07:42
Oproti mému turrisu vidím, že na eth0 a eth1 nemáte přiřazenu Mac adresu, ale proč to nevím.

A ještě koukám, že Mac na eth2 je Cisco-Linksys což je divné.
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-10-20 10:21
Ty chybějící MAC adresy jsou divné - měly by se načíst při startu init skriptem v /etc/init.d/update_mac. Pokud jste ho nějakým způsobem (ať už záměrně nebo nezáměrně) nevyřadil z funkce, zkuste pustit příkat: atsha204cmd mac 3 - měl by vrátit tři různé MAC adresy (není nutné je posílat). Pokud projde, zkuste pak ještě pustit výše uvedený init skript (s parametrem start) a podívejte se, zda se adresy v ip link objeví.

Na eth2 je MAC adresa zřejmě proto, že jste nastavil, aby se na WAN router "vydával" za jiný, v tom nic divného nevidím.
Nadřazený - - Od tr3027 Dne 2014-10-20 10:56
Na routeru jsem zadne zmeny neprovadel kdyz prestal fungovat. Den predtim jsem jej mel par hodin odpojeny/vypnuty, protoze jsme predelavali elektroinstalaci. Po zapojeni opet normalne fungoval a  prestal fungovat az nekdy vcera v prubehu vecera. Jedine co jsem od te doby delal byl restart a hratky s konfiguraci (/etc/config/[network|dhcp]) a dalsi restarty at uz kompletni, nebo jen /etc/init.d/network restart

MAC na eth2 mam umyslne zmenenou - muj provider drive vyzadoval jednu konkretni registrovanou MAC a zmena nebyla prilis primocara. Proto uz nekolik let po sobe automaticky posouvam MAC ze sveho bleskem odpaleneho WRT54G :-) ... ikdyz tusim, ze dnes uz tohle omezeni nevyzaduji ...

Tech chybejicich MAC jsem si vcera kolem pulnoci nejak nevsiml :-/

Bohuzel tohle nefunguje :-(
root@router:~# atsha204cmd mac 3
Log: api: open_ni2c_dev: Couldn't open native I2C device.
Device couldn't be opened.


Strelil jsem si tam ted docasne rucne dve Linksysi MAC, interfacy rucne nahodil a LAN zase funguje (docasne). Ted jeste zjistit, proc se ty MAC ztratily a nenechaji se automaticky vygenerovat ....
Nadřazený - - Od Mira.S Dne 2014-10-20 17:59
Při nejhorším si můžete dočasně nastavit Mac podle štítku na turrisu ručně.
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-10-20 18:36
Podle všeho se jedná o hardwarový problém (routeru se nepodaří vytáhnout MAC adresy z ATSHA čipu) - už řešíme výměnu/opravu routeru. Jako workaround se Vámi navrhované řešení ale dá použít.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-10-21 09:37
Dobrý den

Jako workaround na nefungující internet ano, bohužel bude ale nadávat, že nefunguje odesílání dat, takže to není trvalé řešení.
Nadřazený - Od tr3027 Dne 2014-10-21 11:05
jojo, nadava :-( ... od predvcerejska 19:00 jsem offline
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nefungující lan1-lan5, WLAN jede

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill