Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nefunguji grafy ve stats ani majordomo
- - Od jro Dne 2014-12-01 22:06
chtel jsem se konecne podivat na majordomo ... a nejen, ze jsem ho nikde nenasel (ani v Statistiky / Majordomo / Nastavení) ale dokonce Statistiky / Grafy / Interfaces skonci chybou

/usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:448: Failed to execute call dispatcher target for entry '/admin/statistics/graph/interface'.
The called action terminated with an exception:
/usr/lib/lua/luci/util.lua:209: attempt to get length of local 'str' (a nil value)
stack traceback:
  [C]: in function 'assert'
  /usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:448: in function 'dispatch'
  /usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:195: in function </usr/lib/lua/luci/dispatcher.lua:194>

do vikendu asi nebudu mit cas to zkoumat hloubeji ... ale drive to fungovalo :(
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-12-01 22:15
K téhle chybě dojde, když na záložce Nastavení přidáte vlastní název zařízení, ale nevyplníte MAC adresu a název.

K vyřešení stačí otevřít stránku nastavení:
http://192.168.1.1/cgi-bin/luci/admin/statistics/majordomo/settings

A odstranit všechny nevyplněné vlastní názvy zařízení. Druhou možností je odstranit všechny osiřelé řádky config static_name
ze souboru /etc/config/majordomo.
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-12-02 18:40 Upraveno 2014-12-02 18:59
diky, nicmene ta stranka neexistuje a soubor /etc/config/majordomo taky vubec nemam.
Restart nepomaha - je mozne, ze mi posledni upgrade vubec neprobehl???
moje FW verze: OpenWrt turris r40351 / LuCI Trunk (git-6af60f9)
Kernel Version:   3.10.18-3a38986a4e5e869c1bdacc2a0ad7aa0f

updater.sh -n taky nepomaha, nespadne, ale nic se nezmeni
grafy jsem opravil pomoci chmod 644 /etc/config/luci_statistics
ale s majordomo fakt nevim ...
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-12-02 19:10
Jakou verzi OS vTurrisu máte nainstalovanou zjistíte v System - Software - Installed packages v LuCI - verze balíčku turris-version odpovídá verzi Turris OS - tedy nyní byste tam měl mít 1.8
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-12-02 19:15
aha: turris-version   1.8
tj aktualizace nejak probehla ... jen to majordomo porad nemuzu nikde najit :(
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-12-02 19:20
Potom bych zkusil ručně provést instalaci znovu.

Stačí si zkontrolovat, že v /etc/config/updater máte přidánu položku "list lists 'majordomo'", tedy výsledkem je něco takového:

config pkglists 'pkglists'
  list lists 'luci-controls'
  list lists 'nas'
  list lists 'printserver'
  list lists 'netutils'
  list lists 'majordomo'
  option configured '1'

Potom stačí ručně spustit update příkazem "updater.sh -n" z příkazového řádku Turrisu. Majordoma byste měl najít v LuCi v sekci Statistiky.
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-12-02 19:26
diky - to je ono!

list lists 'majordomo' mi tam chybelo (coz nevim proc a jak se mohlo stat) ... a po aktualizaci uz mi Turris poslal email:

##### Oznámení o aktualizacích #####
• Nainstalovaná verze 86 balíku lcollect
• Nainstalovaná verze 10 balíku lcollect-majordomo
• Nainstalovaná verze git-6af60f9-3 balíku luci-app-majordomo

dik !
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2014-12-02 19:31
Tak si to užijte! MajorDomo je super "cifšpion", kluci z CZ.NIC se vytáhli !!!
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-12-02 19:15
http://192.168.1.1 ??? Je ta adresa uvedena správně??? Nic mně na ní neběží
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-12-02 19:18
prepokladam, ze je potreba zamenit za aktualni IP vaseho Turrisu :)
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2014-12-02 19:29
Ja vím, to byl jen takový nejapný žert - nemám rád absolutní adresování
- - Od jabi Dne 2014-12-07 05:49
Chtěl bych nahlásit stejnou chybu - v menu Majordomo nemám, verzi balíčku Turris mám 1.8, tedy aktualizace proběhla. Přidal jsem uvedený řádek do /etc/config/updater, spustil "updater.sh -n", to vypsalo mimo jiné různé chyby jako:

0curl: (82) error loading CRL file: /etc/ssl/crl.pem

+ die Could not download list pack
+ echo error
+ echo Could not download list pack
+ echo Could not download list pack
Could not download list pack
+ echo Could not download list pack

Po restartu zařízení v menu stále Majordomo není.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2014-12-07 07:39
U vás to podle chybové hlášky vypadá na problém se stažením souboru crl.pem, což je soubor zrevokovaných (zneplatněných) certifikátů, který by si router měl každých 30 min. stahovat z této adresy. Vyzkoušejte, zda-li se na tuto adresu přímo z routeru dostanete. Případně můžete stáhnout přímo potřebný soubor - to je tento a uložit si jej v routeru jako /tmp/crl.pem (/etc/ssl/crl.pem z Vaší chybové hlášky je vlastně jenom symlink na /tmp/crl.pem soubor). Pak se můžete pokusit pustit znovu update (příkazem updater.sh -n", před tím by bylo možná dobré opět ověřit, zda-li se router dostane na tuto adresu, ze které si bude stahovat aktualizace.
Nadřazený - - Od jabi Dne 2014-12-07 15:46
V 10:40 přišlo (samovolně, aniž bych s tím od té doby cokoli dělal) oznámení, že:

##### Oznámení o aktualizacích #####
• Nainstalovaná verze 86 balíku lcollect  • Nainstalovaná verze 10 balíku lcollect-majordomo  • Nainstalovaná verze git-6af60f9-3 balíku luci-app-majordomo

A po restartu Majordomo najednou vidět v menu je. Co v tu dobu stalo, těžko říct.
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2014-12-07 17:08
Router je občas nevyzpytatelná "mrška". Nedávno jsem bojoval s výrobou druhé LAN - nefungovala mi v ní IPv6, nelogoval mi z ní provoz MajorDomo atd. Pomohl až tovární reset a nahrání té samé konfigurace (z backupu), která tam byla před resetem do defaultu. Najednou se všechno rozchodilo.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-12-08 10:11
Dobrý den

To, co píšete, není celá pravda. V tom /tmp/crl.pem jsou seznamy revokací z více zdrojů (po celé cestě až ke kořeni). Skript je postahuje všechny a slije.

Proč to padalo, to těžko říct. Nejspíš nějaký problém na síti či u té autority ‒ občas jim to úplně nefunguje.

Každopádně, router se vzpamatoval při automatických aktualizacích sám ‒ updater se pouští každou hodinu, takže to časem prošlo.
Nadřazený - - Od jabi Dne 2014-12-09 03:11
Dobrý den,

sám - sám se nevzpamatoval. Bylo třeba tam ručně přidat ten chybějící řádek do souboru /etc/config/updater. Až pak nastal ten problém, ze kterého se vzpamatoval. Bez toho po několik dní nebylo možné majordomo používat (a jsem přesvědčen, že by tomu tak bylo i nadále, pokud by nedošlo k nějaké opravě) - majordomo nebylo nainstalované (ani restart nepomáhal). Takže nějaký bug tam zřejmě bude. Pokud se to stejně projevuje u všech uživatelů, tak většina z nich nejspíše majordomo nemůže používat (ruční zásah neprovedli).
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-12-09 09:01
ja sice nejsem 'vsichni uzivatele', ale tahle to u me bylo - musel jsem rucne editovat /etc/config/updater - potom uz se Turris vzpamatoval.
nicmene jestli to je problem hodny dalsiho zkoumani necham na vas :)
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-12-09 10:52
To jsou ale dvě různé věci.

Tou editací si „objednáte“ u updateru majordoma (jak jeho prvotní instalaci, tak pozdější udržování na aktuální verzi). Tak se to chovat má (časem k tomu bude i pohodlnější klikací rozhraní).

Co byl problém je to, že poté nechtěl fungovat ten updater.sh, ale očividně to byl dočasný problém, ze kterého se updater sám poté vzpamatoval. Stejnou chybu by v tu chvíli házel nehledě na editaci toho souboru.
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-12-09 11:11
jen v ramci meho vzdelani (a sorry pokud jsem to v nejakem emailu prehledl)

updater u me (jinde mozna ne) fungoval porad dobre. Akorat po update na 1.8 jsem nemel v /etc/config/updater zadnou zminku o majordomo, musel jsem si nechat poradit, ze to tam mam napsat rucne - potom uz updater zabral a majordomo se nainstalovalo. Chapu teda spravne, ze upgrade na 1.8 automaticky neznamena instalaci majordomo a ta je vzdy podminena rucni opravou /etc/config/updater ?? (tj ze popsane chovani je ocekavane?)
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-12-09 11:29
Ano, přesně tak. Majordomo je software navíc, jen na vyžádání uživatele. Ty další položky v tom souboru máte možnost, pokud byste chtěl, naopak odstranit a ony zmizí.
Nadřazený - - Od jro Dne 2014-12-09 11:35
aha, dekuji, v tom pripade se omlouvam (az stydim) za svou ignoranci, protoze jsem to proste prehledl :)
Nadřazený - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-12-09 11:43
Spíš ta podpora zapínání a vypínání skupin softwaru nebyla ještě úplně představena a zdokumentovaná. Tohle čeká na to uživatelské rozhraní, jen už jsme chtěli zveřejnit majordomo. A občas si neuvědomíme, co už není úplně zcela zřejmé uživatelům O:-).
Nadřazený - Od jabi Dne 2014-12-09 18:33
Nemyslím, že jste něco přehlédl. Naopak v dokumentaci https://www.turris.cz/doc/navody/majordomo (zřejmě jediná dokumentace k majordomo) o tom není dosud (i přes upozornění) ani zmínka.
- - Od horada (>) Dne 2014-12-09 14:13
Já bych měl taky rychlou otázku k majordomu, nainstaloval jsem jej přidáním patřičné položky do /etc/config/updater a spuštěním updater.sh -n. V záložce statistics se objevila položka majordomo (možná až po restartu routeru) - v nastavení jsem změnil místo pro databázi na /mnt/data/... (sd karta) a zvětšil počet jednotlivých souborů.

Problém je že v "Overview" pořád nic nevidím (instaloval jsem jej včera) a taky databáze vypadá poněkud prázdná:

# ls -lh /mnt/data/var/majordomo_db/        
-rw-r--r--    1 root     root           0 Dec  8 09:01 majordomo_daily_2014-12-08
-rw-r--r--    1 root     root           0 Dec  9 01:01 majordomo_daily_2014-12-09
-rw-r--r--    1 root     root           0 Dec  8 09:01 majordomo_monthly_2014-12
-rw-r--r--    1 root     root          11 Dec  8 09:01 majordomo_origin_monthly_2014-12
-rw-r--r--    1 root     root           0 Dec  9 14:09 majordomo_serialized_mac_vendor
-rw-r--r--    1 root     root           0 Dec  9 14:09 majordomo_serialized_ptr


Musím jenom počkat delší dobu? Nebo mohu nějak zjistit že vše funguje jak má?
Nadřazený - - Od LK Dne 2014-12-09 23:07 Upraveno 2014-12-09 23:19
Mrknete, zda je spravne zkonfigurovany plugin /etc/config/lcollect resp. /var/lcollect/lcollect – zda mate vubec nejake aktualni zaznamy prenosu v logu /var/ucollect_majordomo
Nadřazený - - Od horada (>) Dne 2014-12-10 08:08
Díky... to bude ten problém, já mám oddělenou wifi a ethernet do oddělených sítí - eth1 a wlan0, jak můžu upravit ten konfigurák, aby bral více rozhraní?

# cat /etc/config/lcollect   
package 'lcollect'

config interface
  option ifname 'br-lan'
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-12-10 09:27
Dobrý den

Jednoduše tam dáte více těch sekcí „config interface“, každou s odpovídajícím
jménem sítě.
Nadřazený - - Od horada (>) Dne 2014-12-10 09:50
Děuji, já jsem zkoušel zopakovat jenom řádek option ifname ... a to bralo jenom poslední záznam... budu se muset přiučit základům konfigurace openwrt...
Dokumentace by snesla trochu vylepšení, ale vím jak to s ní chodí a že není kde brát lidské zdroje :)... Díky!

Můžu ještě rychlý dotaz k přegenerovaném configu /tmp/lcollect/lcollect? Co znamenají řádky list ignore_subnet... (trochu mě mate proč by ignoroval právě ty sítě co jsou na těch rozhraních přidaných v sekcích config interface.

config plugin
  option libname 'libplugin_lcollect_majordomo_10.so'
  list ignore_subnet '192.168.112.1/24'
  list ignore_subnet '2a01:......:1/64'
  list ignore_subnet 'fe80::da58:d7ff:fe00:1db/64'
  list ignore_subnet '192.168.113.1/24'
  list ignore_subnet '2a01:.....::1/64'
  list ignore_subnet 'fe80::6202:b4ff:fe7d:8987/64'
  list ignore_subnet '192.168.129.1/24'
  list ignore_subnet '2a01:......::1/64'
  list ignore_subnet 'fe80::da58:d7ff:fe00:1da/64'
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2014-12-10 10:11
To ignoruje spojení, kde „vzdálený“ konec je v těchto sítích. Je to proto, aby to nesledovalo spojení, která žijí čistě v rámci lokální sítě.
Nadřazený - Od horada (>) Dne 2014-12-10 16:03 Upraveno 2014-12-10 21:17
Díky za osvětlení, už se zdá že to funguje a nějaký provoz to sbírá....

Nevím jestli jsem něco nepřehlédl, ale jestli to dobře chápu, tak rozdělení provozu je na základě MAC adres, což dává smysl v případě použití dhcp bez statického přidělování adres. Nicméně v případě že mám k routeru kromě koncových zařízení připojeno i více sítí přes další router, celá síť se tváří jako jeden klient s MAC adresou toho routeru, chápu to dobře?
Bylo by možné v provozu vidět i rozdělení podle zdrojových IP adres?

[UPDATE]
Ještě přihodím jeden malý bugreport... MAC adresy v "Custom device names" musí být s malými písmeny jinak se to daného klienta správně nepojmenuje. Myslím ale že není špatně zapsat MAC adresu velkými písmeny a že by to přiřazování mělo být case insensitive.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nefunguji grafy ve stats ani majordomo

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill