Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora - web / Pasivní měření rychlosti (uzamčeno)
- - Od Filatko Dne 2014-12-05 19:27
Asi úplně nerozumím, co je v jednotlivých grafech, ale zaráží mě, že se medián v denním a měsíčním přehledu liší. Čekal bych, že v měsíčním uvidím maximum daného dne.
Např. ke dni 2014-11-25 v měsíčním přehledu je medián 19,3Mbps, když si ale zobrazím konkrétní den, tak vidím, že medián nejde přes 8,59Mbps (viz obrázky). Co je tedy v grafech?

Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2014-12-08 13:34 Hlasů 1
Uznávám, že to působí zvláštně - i nás to zpočátku zarazilo, ale jedná se o vlastnost dat. Pokusím se to nějak jednoduše vysvětlit:

Medián rozděluje routery na dvě poloviny - hodnota v grafu je pak rychlost, které jedna polovina routerů dosáhla (nebo měla rychlost vyšší) a druhá nedosáhla. V případě hodinových statistik se pro výpočet mediánu používá maximální hodnota dosažených rychlostí v dané hodině.

Denní medián se ale vypočítává z maximálních rychlostí za celý den, a protože všechny routery nedosahují svého maxima ve stejnou hodinu, není maximální hodnota mediánu v hodinových statistikách stejná jako medián vypočítaný přes denní maxima.

Je to trochu náročnější na pochopení, ale je to tak správně. Polovina klientů totiž během celého dne využije rychlost 19,3 Mbps, nikoliv 8,59 Mbps.

Ještě takový absurdní příklad - mějme soubor 24 routerů, které mají stabilně rychlost 1 Mbps, ale v každou hodinu právě jeden z routerů dosáhne rychlosti 100 Mbps - takto se během dne všechny vystřídají. Hodinový medián bude po celý den 1 Mbps (protože vždy bereme medián - prostřední hodnotu - z množiny [1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 1, 100]). Pokud ale vezmeme maxima všech routerů během dne, budeme mít množinu, kde bude 24× hodnota 100 Mbps - proto bude mít i denní medián tuto hodnotu. A to samé má pak vliv na hodnoty, které vidíte v grafu, pouze je to poněkud méně ujeté, než tento můj příklad :)
Nadřazený - Od Filatko Dne 2014-12-08 16:18
Jasně, díky.
- Od araman Dne 2014-12-11 11:23
Zdravím.
Koukal jsem na svoje grafy rychlosti a vubec to nesouhlasí u downloadu. ukazuje to dvojnásobek. Platím si a využívám 10M/10M.  Jenže graf řiká že mám 20M (down). Upload jakš takš  funguje . ukazuje to  rychlosti do 10M, sice hodně rozkolísané ale to bude tím že moc dat nejde ven.

Je to chyba "měření " nebo vtom dělá "bordel" nějaký tunel. Mám IPv6 a OpenVPN otevřeny.

Diky za vysvětlení
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora - web / Pasivní měření rychlosti (uzamčeno)

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill