Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / "Samovolná"? instalace balíků
- - Od JJiik Dne 2015-01-13 22:13
Zdravím,

nedávno jsem se cca po týdnu podíval do LuCI a zjistil, že místní úložiště (interní flash) je prakticky plná.
Když jsem do toho trochu zavrtal, zjistil jsem, že mám nainstalováno prakticky všechno co je v repo. Že bych to provedl si nejsem vědom, ale nemůžu to samozřejmě ani vyloučit, 99% problémů s kompem je mezi klávesnicí a židlí.

1) Logují se někam instalované balíky - myslím něco jako záznam toho a toho dne v tolik a tolik se nainstalovalo toto? Pak by se asi daly pomocí cyklů v shellu odinstalovat balíky, které byly nainstalovány nedopatřením.
2) Existuje seznam balíků, které by měly být v Turrisu po factory resetu a prvotní aktualizaci? Pak bych eventuelně mohl spáchat rozdílovou analýzu a následně opět pomocí cyklů odstřelit to, co není potřeba.

Díky,
JJ
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-01-14 09:53
Dobrý den

Samotné opkg si takový log neukládá, to se jde jen dotázat na seznam aktuálně nainstalovaných pomocí „opk list-installed“. Balíčky instalované automaticky updaterem se ale logují do /usr/share/updater/updater-log.

Seznamy aktuálních balíčků pro instalaci najdete na https://api.turris.cz/updater-repo/1/00000003/lists/. Základní balíčky jsou „generic“ a „generic.user/core“. Dále se k tomu přidá cokoliv zapsané v /etc/config/updater (hledáno v podsložce generic.user). Je to orientované spíše na strojové zpracování, než pro lidi, ale přečíst to jde.

Každopádně, zajímalo by mě, jak k takovému nainstalování skoro všeho může dojít.
Nadřazený - - Od JJiik Dne 2015-01-14 16:35
No, jak k tomu dojde, to by mě taky zajímalo. Každopádně pro instalaci přes OPKG nepoužívám žádne wildchary, nic takového.. No skončilo to u toho, že mi včera přestalo fungovat po odinstalaci nějakých balíků SSH i LuCI, takže včera proběhl factory reset - jsem v tom už kabrňák :wink:.
Ale jak říkám, vidím to na problém mezi klávesnicí a židlí - *nix se mi nikdy nerozbil sám od sebe, pouze když jsem vrtal někam, kam jsem neměl.

Každopádně jsem se díky Turrisu konečně odhodlal a začal pracovat s CRONem a sesmolil i drobné skripty na zálohování:
- všech konfiguráků v /etc/
- obsahu domovského adresáře /root/ kde si schovávám skriptíky
- seznamu nainstalovaných balíků (můžu pak porovnávat, pokud by se mni zase podařilo znovu to co nechápu :cool:)

To vše zabalit a uložit na NAS. Plánuji to ještě zdokonalit - buď inkrementální zálohy, nebo kontrola počtu záloh a odmazávání nejstarších. I když objem těchto záloh je v podstatě v řádu 100kB..
Nadřazený - - Od PabloRadegast (>) Dne 2015-01-14 16:52
Mohl bych pozadat o ty zminovane skripty pro CRON?
Nadřazený - Od JJiik Dne 2015-01-14 22:16
No, není to nic na extra chlubení - úplně jednoduchá sekvence příkazů shellu, ale účel by to mělo splnit.. Všechny příkazy by měly být dostupné už v základní konfiguraci..

Přidání záznamu do CRONTABLE a příznak spustitelnosti souboru se tu už řešil..
#!/bin/bash

#define max number of backups stored, if more backups are found, the oldest ones get deleted
export max_backups=500

export DATE=`date "+%Y-%m-%d_%H-%M-%S"`
echo "Backup on " $DATE
#put a count of packages installed into file
echo `opkg list-installed | wc -l` "packages installed..." > /root/packages_installed.txt
#put a list of packages into file
opkg list-installed >> /root/packages_installed.txt
#put disk free info into file
df > /root/df.txt

#pack /etc/ and /root/
tar cf - /etc/ | bzip2 > /tmp/backup_etc.tar.bz2
tar cf - /root/ | bzip2 > /tmp/backup_root.tar.bz2

#copy and timestamp backup files to permanent storage, keeping unstamped file in /tmp
#file in /tmp will be overwritten in next script run
cp /tmp/backup_etc.tar.bz2 /mnt/docs/backup/$DATE"_backup_etc.tar.bz2"
cp /tmp/backup_root.tar.bz2 /mnt/docs/backup/$DATE"_backup_root.tar.bz2"

#count backup files
export files_count=`ls /mnt/docs/backup/|wc -l`
#if more backups found, sort on creation date and remove oldest ones
if [ "$files_count" -gt "$max_backups" ]
then
  echo "Deleting old files"
  (ls -t|head -n $max_backups;ls)|sort|uniq -u|xargs rm
fi
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / "Samovolná"? instalace balíků

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill