Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Konfigurační soubory xxxxx-opkg
- - Od NONES (>>>) Dne 2015-03-30 18:11
Zjistil jsem, že se mi v konfiguračním adresáři routeru Turris (tj. v /etc/config) docela množí konfigurační soubory s příponou -opkg. Např. tam mám soubor "dhcp" a pak "dhcp-opkg"
K čemu je ten druhý konfigurák s příponou -opkg dobrý? Můžu ho smazat?
Nadřazený - - Od tr3027 Dne 2015-03-30 18:40
Pokud se nepletu, jedná se o "originální" konfigurační soubory obsažené v balíčcích. Jelikož jste ale originální konfiguraci očividně změnil, aktualizace balíčku vám ji nepřepíše. Namísto toho ji uloží s koncovkou -opkg. Tyto soubory nejsou systémem používané a lze je tedy smazat.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2015-03-30 18:45 Upraveno 2015-03-30 19:03
Aha, to bude ono. Díky za vysvětlení.

A je potřeba nějak zohledňovat obsah těch originálních souborů (tj. těch s příponou -opkg) s obsahem upravených konfiguračních souborů, podle kterých se řídí konfigurace routeru?
Konkrétně mi jde třeba o soubor system a system-opkg, kde v sekci "config timeserver 'ntp' " mám v používaném konfiguráku pouze jeden ntp server (ip adresu ntp serveru CZ.NICu), kdežto v originálním konfiguráku zálohovaném v system-opkg mám výčet asi 10-ti NTP serverů.
Nadřazený - - Od tr3027 Dne 2015-03-31 11:39
Potreba zohlednovat to asi nebude, dokud se program(y) tim souborem konfigurovany(e) nezmeni natolik, ze si s puvodni (upravenou) konfiguraci neporadi a/nebo nebude(ou) vyzadovat nejake dalsi konfiguracni volby. <spekulace>Treba ono NTP v CZNIC mozna zmenili proto, ze se jim tisicovka turrisu synchronizujici si cas vuci jejich serveru uz treba prestala libit :smile:</spekulace>

Ja mel nicmene i v prapuvodnim "system" navic nekolik pool serveru ntp.org + 2 fall-back IP na ntp.nic.cz .... v mem upravenem ale napriklad chybi oproti system-opkg volba "option enabled 1" v casti s NTP konfiguraci ... ntpd i ntpclient mi ovsem bezi a ocividne i korektne synchronizuje. Co tak asi ta nova volba dela? Hmmm....
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2015-03-31 11:48
Co se týče NTP, tam došlo ke změně IP adresy NTP serveru CZ.NICu, takže staré adresy 217.31.205.226 a 2001:1488:cde0::1 již nefungují. Je tedy vhodné změnit konfiguraci podle nové verze souboru a zpracovat svoje změny. Žádný automatický systém na to pokud vím není.
Nadřazený - Od tr3027 Dne 2015-04-01 11:26
Pravda - toho jsem si neveiml ... nejspis proto, ze synchronizuji cas vuci jinemu stroji. Ale pro jistotu jsem ty stare IP stejne vymenil a /etc/init.d/sysntp restart :smile:
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Konfigurační soubory xxxxx-opkg

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill