Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / O2 a pevná IPv6 adresa
- - Od Pavel Dvořák Dne 2015-05-24 11:02
Dobrý den,
mám dotaz na IPv6 nastavení statiských adres.

Dnes mě byl přidělen rozsah IPv6 adres od O2 a to 2a00:1028:c200:XXXX:0:0:0:0/64 s tím, že poslední 4 bajty si mám řešit sám.

Jak se to nyní chová:
pokud restartuji modem O2 a Turris tak se náhodně všem PC přidělí adresa z toho rozsahu ale pokaždé všem zařízením jiná. Například mému PC 2a00:1028:c200:XXXX:c851:9f3b:a9ad:99f9

Potřebuji docílit toho, aby se mě na Turris přidělila IP 2a00:1028:c200:XXXX::1, na jiný PC s MAC Y ::2, další PC s MAC X ::3 atd.

jak toho mám docílit v nastavení Turrisu?

Děkuji
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2015-05-24 17:20 Hlasů 1
Těmi čtyřmi bajty myslíte ty čtyři nuly na konci adresy, nebo ty XXXX? V prvním případě jde o 8 bajtů, ve druhém o dva :) Předpokládám první variantu.

Co se týče posledních 64 bitů IPv6 adresy, tak ty jsou skutečně ve vaší režii, dokonce je nepřiděluje ani Turris, ale zařízení si je volí sama. A z jistých podivných důvodů má většina zařízení povoleno generování náhodných adres pro ochranu soukromí (RFC 4941). Kromě toho ale má každé zařízení svou pevnou adresu, která zůstává v čase konstantní a kterou můžete klidně použít ke kontaktování daných zařízení. U rozumných zařízení je odvozena z MAC adresy a poznáte ji tak, že uprostřed obsahuje ff:fe.

Další možností je přidělování adres pomocí DHCPv6, což Turris automaticky také dělá. Tady můžete vyhrazení určité IP adresy určitému zařízení provést obdobně jako u IPv4 DHCP. Postup je třeba zde. Pokud v síti nemáte zařízení s Androidem (který jako jediná současná platforma DHCPv6 nepodporuje), můžete dokonce vypnout bezestavovou autokonfiguraci, čímž se vám situace zásadním způsobem zpřehlední.

Vypnutí bezestavové konfigurace je možné příkazy:

# uci set dhcp.lan.ra_management=2
# uci commit
# /etc/init.d/odhcpd restart

Pro opětovné zapnutí použijte místo dvojky číslo 1, to je výchozí nastavení. Číslo nula pak značí pouze bezestavovou autokonfiguraci, bez DHCPv6 serveru.
Nadřazený - Od Pavel Dvořák Dne 2015-05-25 07:24
Ondřeji moc Vám děkuji za pomoc. Funguje to přesně jak jsem potřeboval. Díky!
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / O2 a pevná IPv6 adresa

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill