Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / "Chyba" wizardu po factory reset
- - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-06-14 11:18 Upraveno 2015-06-14 11:29 Hlasů 1
Zdravím,

z důvodu několika změn infrastruktury v domácí síti, jsem uvedl Turris do továrního nastavení. Při prvotním nastavení jsem se bez problému dostal ke kroku  5/9 - instalace aktualizací. Při instalaci balíku updater 121 vyskakuje hláška o nedostupnosti připojení k internetu nebo jiné chybě. Internet při tom na 100 % fungoval. Po třech pokusech se stejným výsledkem jsem přeskočil průvodce a tak získal možnost přihlášení do Forisu, ve kterém se objevila výzva o nutnosti restartu zařízení. Po restartu jsem se vrátil ke kroku 5/9, kde pokračovala instalace aktualizací. Opět s hláškou o nedostupnosti netu, nebo jiné chybě. Opět jsem tedy přeskočil průvodce a na výzvu restartoval router. Teď se router jeví jako funkční.

https://www.dropbox.com/s/3cmm1yz5gdf8p48/2015-06-14%2011.55.46.jpg?dl=0

Otázka pro vývojáře: Je možné tento "hladký" postup upravit, aby prvotní instalace probíhala jako za dob třeba OS 1.5? Děkuji
Nadřazený - Od Drx001 Dne 2015-06-14 13:32 Hlasů 1
Dělal jsem reset minulý týden a potvrzuji přesně stejnou chybu s přesně stejným postupem "opravy".
- - Od pavelhusek Dne 2015-06-15 12:00 Upraveno 2015-06-15 12:13
Dnes jsem provedl nastavení Turrisu do továrního nastavení a mám úplně stejný problém. Nemohu projít průvodce až do konce kvůli této chybě:



Zkusil jsem tedy tovární nastavení několikrát a vždy to skončilo stejnou chybou. Internet ale funguje. Proto jsem průvodce ukončil ve 4. kroku, kde se synchronizoval čas a pokusil jsem se router aktualizovat přes SSH pomocí "updater.sh -n", což problém zdánlivě vyřešilo, ale podle Administračního rozhraní Foris se neodesílají data.



Co s tím mohu dělat?
Děkuji
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-06-15 14:30
Postup "opravy" jsem zmiňoval v předchozím příspěvku.
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-16 06:16
Zkoušel jsem to několikrát a opravdu až na několikátý pokus se mi to podařilo zprovoznit. Sice se mi to pořád nějak nezdá, ale data to odesílá, tak do toho nebudu rýpat. :D
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-06-16 09:22
Zdravím, mám to chápat tak, že v krocích 5/9 a 6/9 nešel přeskočit průvodce klikátkem v pravém horním rohu wizardu?
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-16 09:24
Přeskočit šel, ale nefungovalo odesílání dat.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-06-16 09:28
Odesílání dat začalo u mne fungovat až po zmíněných restartech které chtěl Foris při přeskočení průvodce a následně po rerstartu třetím, po dokončení nastavení.
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-16 09:37
Já jsem ty aktualizace stahoval přes SSH a ani jsem si nevšiml kdy se odesílání dat zase chytlo. Snad funguje vše tak jak má. Každopádně je škoda, že se o to turris nepostará sám, jak tomu bylo dříve. Nejsem, co se týče konfigurace routeru, tak zběhlý a proto, když se v něm rýpu a nefunguje to podle mých představ, tak ho radši uvedu do továrního nastavení. Jsem rád, že tam ta funkce uvedení do továrního nastavení je, ale mohla by fungovat zase normálně.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2015-06-16 09:49
Dovolil bych si tipnout, kde by mohl byt problém. Po factory resetu se router dostává do stavu Turris OS 1.0, kdy se ještě data odesílala na api.turris.cz port 5678.
Od určité doby a samozřejmě i v současné verzi Turris OS se již odesílá na port 5679.
Proto pokud vám řádně nedoběhne aktualizace OS po factory resetu, odesílání nefunguje. Za čas, jak píšete, se to odesílání samo opraví, pravděpodobně poté, co na routeru zapracuje Updater a uvede ho do aktuálního stavu.
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-16 10:00
Myslíte, že by pomohlo tohle? https://www.turris.cz/doc/troubleshooting/obnova_systemu_z_sd
Je tam napsáno:
 
"Dále je možné touto metodou aktualizovat všechny softwarové součásti routeru Turris na nejnovější verzi. Tím se rozumí i ty součásti, které se běžně neaktualizují (např. z bezpečnostních důvodů), jako například zmíněný záchranný systém."

Tedy jestli se do paměti NOR nahraje aktuální verze a po factory resetu bude odesílání ihned funkční?
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2015-06-16 10:10
Nevím, ale nemyslím si. V poslední době jsem to nezkoušel, ale někdy v únoru, březnu, jsem si s tím také zkusil pohrát. A jak jsem zjistil, ten image není vždy image aktuální verze TurrisOS, ale u mne to byla myslím verze Turris OS 1.5. Pak stejne probíhala automatická aktualizace updaterem na aktuální verzi Turris OS 2.x

Abych pravdu řekl, myslel jsem si, že ta image je image aktuální verze Turris OS, ale mýlil jsem se. Tedy aspoň tenkrát, nevím, jak je tomu nyní.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-06-16 10:16
Dobrý den

Vaše úvaha je částečně správná. Aktualizoval by se i záchranný systém a běl by v sobě čerstvější obraz, jak má vypadat systém po obnově. Tento obraz ale neobsahuje ucollect ani jiné sběrače dat, jednak proto, že velmi rychle zastarává a jednak kvůli úspoře místa. Ty se vždy stahují prvotními aktualizacemi.

Ale s novějším obrazem by nebyl potřeba ten restart uprostřed aktualizací. Ten je tam proto, že některé součásti nejde prostě za běhu „vyměnit“ a jiné závisí na těch nových. On by si to router vyřešil po nějaké době sám (když si žádosti o restart dostatečně dlouho nevšímáte, on se nakonec restartuje sám), ale s ručním restartem je to rychlejší.

Určitě opravíme tu chybu v průvodci. Ono totiž updater samotný funguje, chyba je někde po cestě mezi ním a webovým rozhraním.
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-20 17:38
Dobrý den,
dnes jsem ve volné chvíli zkoušel aktualizovat turris pomocí SD karty, vše proběhlo úspěšně (řekl bych :smile:), router funguje. Ze zvědavosti jsem ho uvedl do továrního nastavení, abych zkusil, jak se bude chovat. Problém s průvodcem to nevyřešilo. Při kontrole aktualizací se jich pár stáhlo a poté to zase napsalo, že jsem odpojen od WAN a musel jsem průvodce přeskočit a router restartovat. Prostě tak jako předtím. Je nějak ověřené, že by to po obnově z SD karty mělo fungovat?
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-06-20 20:13
Zdravím, obnovoval jste z nového (aktuálního) zavaděče?
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-20 20:21
Použil jsem odkaz uvedený zde https://www.turris.cz/doc/troubleshooting/obnova_systemu_z_sd a stáhl jsem soubor sdcard.img 2015-06-01 13:32 17M, tak předpokládám, že odkazuje na aktuální verzi.
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-06-20 20:26
Takže je jasné, že ani aktuální verze zavaděče nezaručí "hladký průběh" reinstalace OS. Zajímavé ...
- - Od Drx001 Dne 2015-06-15 16:48
No, dneska došlo k nějakému posunu. Po připojení na router se automaticky spustí Wizard, který spadne hned po prvním kroku (zadání hesla), takže do Forisu se vůbec nedostanu. Restart routeru nepomáhá, LuCi běží normálně.

Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-06-16 08:49
Můžete nám prosím poslat ten kompletní protokol o chybě na uvedenou adresu? Takhle tam chybí ty informace, které by mohly napovědět, co se děje.
Nadřazený - - Od Drx001 Dne 2015-06-16 09:02
No tak teď už tomu nerozumím vůbec. Dneska mi naskočí normální přihlašovací obrazovka Forisu, po wizardovi ani stopa. Včera jsem to zkoušel z několika počítačů, z různých prohlížečů a všechno marné. S Turrisem jsem nic nedělal...
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-06-16 13:37
Protože nemám k dispozici kompletní informace, tak můžu jen hádat, ale uvedená chyba nastává v případě, kdy chybí nějaký konfigurační soubor v /etc/config. Pokud to bylo při nastavování hesla, znamená to, že asi chyběl (nebo byl poškozený) soubor /etc/config/foris. Samo se to mohlo napravit tehdy, pokud se nainstalovala nová verze Forisu a tím se ten soubor vytvořil. Ale jak říkám, bez kompletního chybového protokolu vařím z vody.
Nadřazený - Od Drx001 Dne 2015-06-16 13:45
Každopádně díky za info, kdyby se to náhodou vyskytlo znovu, uložím všechny informace hned. Nečekal jsem, že se to "opraví samo", takže jsem to odložil s tím, že je stáhnu v případě potřeby.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / "Chyba" wizardu po factory reset

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill