Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Pripojeni k Turris Dongle
- - Od Jakubv Dne 2015-07-15 07:11
Muze prosim nekdo posat step-by-step jak zahajit komunikaci s Turris Dongle?
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2015-07-15 07:28
No, já myslím, že první je potřeba si do nějakého volného USB portu na Turrisu připojit ten jablotronní USB dongl, což pro mne bude největší problém, protože mám Turris 1.0, který má pouze dva USB porty a ty už má dávno oba obsazené a použité na NAS. Tak teď přemýšlím, jak to udělat a co vypnout, aby se mi jeden USB port uvolnil. Jo, s Turrisem 1.1 by to bylo veselejší! :sad:
Nadřazený - - Od quick Dne 2015-07-16 18:25
A co připojit dongle přes USB HUB?
Sám mám přes HUB připojeno několik USB disků v NAS.
HUB je samozřejmě napájený...
Nadřazený - Od NONES (>>>) Dne 2015-07-16 18:39
No, asi si ho budu muset pořídit ...
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-07-15 13:31 Upraveno 2015-07-15 13:37 Hlasů 3
Dobrý den, Jakube,
k Turris Dongle lze přistupovat jako ke klasické sériové lince. Převodník mezi USB a sériovou linkou je od výrobce FTDI. Pro příklad použijeme čtení odpovědí z Turris Dongle pomocí terminálu.

- nainstalovat kmod-usb-serial
opkg install kmod-usb-serial
opkg install kmod-usb-serial-ftdi

- pokud nemáte, nainstalovat nějaký terminál
opkg install minicom

- zjistím, k jakému USB mám přiřazen Turris Dongle

- zadám příkaz. Např.:
echo "WHO AM I?" >/dev/ttyUSB0

- Přes terminál (Minicom) mi Turris Dongle odpoví:
"TURRIS DONGLE V1.4"

Nadřazený - - Od Gorole Dne 2015-07-24 08:57 Upraveno 2015-07-24 09:46
Jak zjistím ke kterému usb jej mám připojen?
Koukám že to budu potřebovat vysvětlit trochu polopatě :cry:
Nadřazený - - Od rene.kliment (>) Dne 2015-07-24 15:49
Pokud nemáte jiný USB-to-serial převodník, pravděpodobně bude dongle jako /dev/ttyUSB0.
Pro vypsání seznamu takových zařízení můžete použít příkaz níže. Případně můžete kouknout, co vám jádro poví (dmesg), když dongle připojíte.
root@tu:~# ls -l /dev/ttyUSB*
crw-r--r--    1 root     root      188,   0 Jul 24 13:59 /dev/ttyUSB0
root@tu:~#

root@tu:~# dmesg | grep ttyUSB
[342834.152142] usb 1-1.2.4: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0
root@tu:~# 
Nadřazený - - Od Gorole Dne 2015-07-24 16:03 Upraveno 2015-07-24 16:05

upload images free

Asi jsem LAMA:evil:
Nadřazený - Od rene.kliment (>) Dne 2015-07-24 16:05
Odkážu vás na vlákno vedle. Problém je, že minicom pouštíte pravděpodobně bez parametrů. Je třeba nastavit port, rychlosti a jiné parametry.
Nadřazený - Od jtousek (>) Dne 2015-07-24 17:13
Lze si nechat vypisovat kernel log pomocí tail -f /dev/kmsg a zapojit do Turrisu USB dongle - poté je vidět kam ho jádro (resp. modul usbserial) přiřadil.
- - Od Filip Vyskočil Dne 2015-07-15 09:16 Upraveno 2015-07-15 09:37 Hlasů 1
předpokládal bych
cd /mnt/sd
mkdir cd gadgets_demo
git clone git://github.com/CZ-NIC/gadgets_demo.git
cd gadgets_demo
python gadget_command.py

ale nefunguje to, nemám zařízení

Traceback (most recent call last):
  File "gadget_command.py", line 21, in <module>
    device = Device(device="/dev/ttyUSB0")
  File "/mnt/sd/gadgets_demo/device.py", line 16, in __init__
    self.fd = self.open_device(self.device)
  File "/mnt/sd/gadgets_demo/device.py", line 24, in open_device
    fd = os.open(device, os.O_RDWR)
OSError: [Errno 2] No such file or directory: '/dev/ttyUSB0'

opkg update
opkg install kmod-usb-serial
opkg install kmod-usb-serial-ftdi
reboot

python gadget_command.py "WHO AM I?"
SENDING: WHO AM I?
REPLY: TURRIS DONGLE V1.4
Nadřazený - Od Jakubv Dne 2015-07-15 20:29
Diky, takto jiz komunikace s Donglem bezi.
Nadřazený - - Od Chemik582 Dne 2015-09-09 07:50
Ahoj. Chtěl jsem vyzkoušet tvůj postup pro vyzkoušení komunikace s donglem, ale po git clone.... dostanu toto:

-ash: git: not found

co mě schází? a jak to napravit?
Děkuji.
Nadřazený - - Od Filip Vyskočil Dne 2015-09-09 11:54 Upraveno 2015-09-09 11:56
Ahoj,
ten GIT jsem použil, protože jsem si myslel, že se soubory budou často měnit, vyvíjet.
Pokud ho chceš použít, nainstaluj ho opkg install git, ale asi je to zbytečné.
Prostě si stáhni soubor ručně. Asi nejjednodušší je v prohlížeči internetu zkopírovat odkaz na soubor a pak ho na routeru přes putty stáhnout, např.
wget https://github.com/CZ-NIC/gadgets_demo/blob/master/device.py
(wget je snad nainstalovaný z výroby)
No asi ještě chmod 700 device.py
Nadřazený - - Od Chemik582 Dne 2015-09-10 08:29 Upraveno 2015-09-10 08:56
Wget jsem použil přímo z turrise na stažení obou souborů. A pokud jde o chmod tak po stažení mají oba dva 777.
Pokusím se tam ty soubory dostat jinak.

Tak už se mě tam povedlo nahrát a unzip-nout celý balíček těch py skriptů.
Po opravě mojí chyby kdy jsem za ...py zapoměl napsat co po něm chci, čili "WHO AM I?" už se mě  dongl ozval. Tedy aspoň v terminálu. Ufffffff.
Nadřazený - - Od Jerry Dne 2015-09-10 08:56 Upraveno 2015-09-10 09:03 Hlasů 1
Tak už nic ....

původní text:
A zadáváš celý příkaz ? .... python gadget_command.py "WHO AM I?"
pokud zadáš jen python gadget_command.py tak se asi nic neděje, protože neposíláš žádný příkaz .....
Nadřazený - Od Chemik582 Dne 2015-09-10 09:41
Ano, omlouvám se ale nevěděl jsem jak na něj. Ale nakonec mě to přeci jen docvaklo ;)
Děkuji za trpělivost. Takhle to z něho lezlo. Jak z chlupaté deky:

root@turris:/mnt/mikrosd/gadgets_demo# python gadget_command.py "WHO AM I?"
SENDING: WHO AM I?
REPLY: TURRIS DO1.4
root@turris:/mnt/mikrosd/gadgets_demo# python gadget_command.py "WHO AM I?"
SENDING: WHO AM I?
REPLY: S DONGLE V1.4
root@turris:/mnt/mikrosd/gadgets_demo# python gadget_command.py "WHO AM I?"
SENDING: WHO AM I?
REPLY: TURRIS DONGLE V1.4

A sotva začal odpovídat dongl tak tak se nemožu dostat do domoticzu :) je to jedna veeelká radost ;) ale třeba to blbne jen když do něj chci z venku. Vyzkouším.
- - Od jro Dne 2015-07-29 11:47
kdyz jenom nainstaluji

opkg install kmod-usb-serial
opkg install kmod-usb-serial-ftdi
opkg install minicom

a zastrcim dongle do USB, tak by mi
ls -l /dev/ttyUSB*
uz mel neco odpovedet? (mi tvrdosijne vraci /dev/ttyUSB* no such file or directory, i pres reboot)

diky
Nadřazený - - Od jro Dne 2015-07-29 14:10
dokonce ani
dmesg | grep USB
nevrati vubec nic ... ?
Nadřazený - - Od rene.kliment (>) Dne 2015-07-29 14:17
A co se vypíše po připojení Donglu? Jak psal již kolega nahoře: tail -f /dev/kmsg
Nadřazený - - Od jro Dne 2015-07-29 14:30
vubec nic: kdyz spustim tenhle prikaz a strcim dongle do USB tak se neobjevi ani jeden znak
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-07-29 14:45
Poprosím o vyzkoušení po připojení do USB přímo v PC. Vyzkoušet např. terminál "Termite". Tam by měl Dongle fungovat. Vyloučíme tím možnost selhání Dongle.
Nadřazený - - Od jro Dne 2015-07-29 18:06
mam dostupne jenom W7 a v nich se mi ani nenainstaluje driver: v 'device manager' vidim other devices a tam FT230X Basic UART jako zarizeni, ktere nefunguje spravne (zluty vykricnik). Update driver nepomuze, leda bych zadal nejaky soubor na lokalnim pocitaci. Na https://www.turris.cz/gadgets/manual jsem ale zadnou zminku o potrebe instalace ovladace nenasel ... divam se spravne?
diky
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-07-30 07:43 Upraveno 2015-07-30 07:49
Standardně by si měl Dongle najít ovladač sám. Pokud se toto ve Vašem případě nestalo, zkuste ještě stáhnout ovladač na stránkách výrobce http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT230X.html a nainstalovat jej ručně.
Nadřazený - - Od jro Dne 2015-07-30 15:18 Upraveno 2015-07-30 15:21
porad nic - ovladac se uspesne nainstaloval, ale potom skoncim takhle: http://i.imgur.com/OES6XAa.png a http://i.imgur.com/5puwlpr.png (tj driver snad je ok, ale neco se mu nelibi na COM)
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-07-31 07:28
To už vypadá opravdu na vadný Dongle. Nejlepší by bylo, pokud byste nám jej poslal na opravu. Napište mi prosím mail na tousek@jablotron.cz.
Nadřazený - Od jro Dne 2015-08-03 20:08
jen drobna aktualizace: dongle mi nakonec pres termite funguje po rucni instalaci ovladacu jen na W10 (!), na W7 ani na Turrisu jsem ho nezprovoznil. Nicmene diky Jablotronu mam na ceste druhou sadu (dik!), takze doufam, ze bude fungovat lepe ... a ze se neukaze, ze nejakou hloupou chybu nedelam ja :)
- - Od huhla Dne 2015-10-07 10:28
Prosím o radu, dongle jsem úspěšně nainstaloval s Domoticz komunikuje, ale nedaří se mi s ním komunikovat přes minicom, základní nastavení jsem zkusil upravit jak je v referenčním manuálu Sériový port musí být inicializován v režimu 57600 8N1. Na dotaz  WHO AM I? mi neodpoví, ale stav periferií přenáší i když trochu divně kaskádově, jak už někdo psal. Mohl by mi někdo polopaticky napsat jak spustit správně minicom, přihlašuju se přes putty  do routeru, otevřu minicom, pak znovu otevřu konfigurační rozhraní routeru? Možná si někdo řekne proč to řešit, když komunikace s Domoticz funguje. Jsem asi mastodont a potřebuji vědět kde dělám chybu
moc děkuji za pomoc
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-10-08 06:29
Domoticz zabírá sériovou linku k donglu. Buď jedno nebo druhé. Pro připojení k donglu přes minicom nutno zastavit proces Domoticz.
Nadřazený - Od huhla Dne 2015-10-08 07:34
toto se ale dělo před instalací Domoticz, chtěl jsem sice otevřít komunikaci s donglem tím nejednodušším způsobem, ale nakonec jsem zvolil postup viz. post  Filip Vyskočil 2015-07-15 09:16, tímto mu děkuji, aspoň jsem se naučil přepnout na SD kartu, vytvořit si adresář a stáhnout balíček, sice mi z něj nefungují všechny funkce ale aspoň si dokážu vyčíst slot, vím že pro někoho je to triviální záležitost ale pro človíčka odkojeného widlema je to aspoň nějaký posun, nevím čím to je, zda má v sobě python gadget_command.py obsažen nějaký příkaz si seriove rozhraní zabrat pro sebe, ale po spuštění Domoticz se mi objevila stránka že je offline, stačilo službu restartovat přes LuCi
Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Pripojeni k Turris Dongle

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill