Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Měření vzdálenosti?
- - Od JiriMuron Dne 2015-08-03 09:55
Obávám se, že znám odpověď, ale nenapadlo někoho jak pomocí gadgets měřit vzdálenost?
Jde mi o to, že bych chtěl sledovat výšku hladiny v zásobníku s peletami. Podobné zajímavé použití by bylo v současné době měření hladiny vody ve studni :grin:

Díky
Nadřazený - Od fojtp Dne 2015-08-03 10:30
vysku ve studni pomoci gadgets asi ne, ale pomoci 1wire + AD prevodniku a tlakoveho cidla v trubce ano
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-08-03 10:48
Zajímavý nápad, osobně bych využil magnetický detektor, kdy na plováku ve studni bude samotný detektor (zvoděodolněný) a na okraji studně bude stupnice vytvořená z magnetů. Pochopitelně musíš zajistit, že detektor bude stále zarovnán s magnety. Když se pak hladina pohne, detektor ti nahlásí, že detektor minul magnet a hladina se pohnula o jeden stupeň (je na tobě, kolik bude jeden stupeň) a ty si pak podle počáteční hodnoty dokážeš určit, o kolik se hladina pohnula. Problém je v tom, že takto nedokážeš určit směr pohybu. To by šlo ale spojit s funkcí bezdrátové zásuvky, kdy by si čerpadlo ve studni spínal přes ni. Pak bys si věděl, že pokud čerpadlo čerpá vodu ze studně tak hladina bude (nejspíše) klesat a pokud čerpadlo nečerpá, bude (s největší pravděpodobností) stoupat.

U pelet nevím, tam těžko budeš mít plovák. To bych asi zbastlil pomocí nějakého ultrazvukového měřiče vzdálenosti.
Nadřazený - - Od JiriMuron Dne 2015-08-03 10:54
V této chvíly mně víc zajímají ty pelety, nedostatkem vody zatím netrpíme.

Napadlo mě jen taková jednoduchá signalizace toho, že je zásobník skoro prázdny. Magnetický senzor u dna zásobníku, magnet je pružinou odtlačován od stěny. Při nasypání pelet musím magnet přimáčknout, váha pelet ho zafixuje. Pokud hladina pelet klesne pod sensor, pružina magnet odtlačí a máme signál.

Nicméně to moc elegantní není...
Nadřazený - Od Eskymák (>) Dne 2015-08-03 11:19
To je jako se škrábat levou rukou z pravým uchem, no... :-)

Asi bych z toho ty gadgets vynechal. Bude to pracné a nespolehlivé.
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-08-03 14:13
Dobrý den,

šlo by dokoupit LD-81, ten se dá připojit na vstup JA-81M, který je v sadě. LD-81 není určen k trvalému ponoření, proto je vhodné na elektrody připájet prodlužovací dráty.

U pelet mě také moc nenapadá, jak to řešit pře Gadgets. Optimální by bylo např. využít optozávoru. Nebo možná nějakou váhu s indikací přednastavené hmotnosti.
Nadřazený - - Od JiriMuron Dne 2015-08-03 14:29
K té optozávoře, vrací pouze signá přerušení paprsku nebo i nějaký detail o tom jak daleko od senzoru došlo k přerušení? Předpokládám, že to je jen přerušeno/nepřerušeno....

Obecně k dokoupení dalších komponent... Pokud jsem to správně pochopil, Jablotron prodává jen certifikovaným montážním firmám. Jak mám v případě zájmu o dokoupení komponent postupovat?
Nadřazený - Od Jiří Mrázek Dne 2015-08-03 19:45
- - Od B0iorix Dne 2015-08-05 10:01
Pokud se nepletu, tak co chodí na Arduinu, mohlo by na Turrisu chodit taky:
Není to sice od Jabloronu, ale může to určitě přes API s Jablotroníma gadgetama spolupracovat.

http://aukro.cz/ultrazvukovy-senzor-vzdalenosti-hc-sr05-ultrasonic-i5468736000.html
Nadřazený - - Od JFila (>>) Dne 2015-08-05 16:11
Jen pro zajímavost, jak je možné tento detektor k Turríkovi připojit?
Nadřazený - Od B0iorix Dne 2015-08-06 08:12
Dobrá otázka. Asi si to budu muset koupit a vyzkoušet :-) Hlouubka vody ve studni čeká na změření..
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-08-06 08:17
Přes Arduino nebo jen přes nějaký malý mikrořadič by to připojit šlo. Ovládá se to tak, že se cca na 40 kHz vysílá vlna, která se po odrazu přijme mikrofonem a vyhodnocuje se zpoždění, resp. fázový posuv mezi vlnou odeslanou a přijatou. Při použití s nějakým PIC nebo AVR doporučuji komunikaci přes FTDI převodník obdobně jako u Dongle.
Nadřazený - - Od B0iorix Dne 2015-08-06 13:18
Ono nakonec to Arduino možná bude nejjednodušší. A s Turrisem si to popovídá sériově, nebo ethernetově.
Nadřazený - - Od JFila (>>) Dne 2015-08-06 17:54 Hlasů 1
Jojo, tento měřič vzdálenosti znám. Pinem pošlu pulz a čekám na odpověď, mám ho dokonce v šuplíku ale ještě nebyl čas ani vůle něco realizovat. Zaujalo mě toto "Není to sice od Jabloronu, ale může to určitě přes API s Jablotroníma gadgetama spolupracovat." :lol:
Nadřazený - - Od B0iorix Dne 2015-08-07 08:50 Hlasů 1
Bylo to myšleno ve smyslu "na základě změřené hodnoty poslat přes dongl příkaz relátku, nebo zásuvce" :-)
Nadřazený - Od JFila (>>) Dne 2015-08-07 10:36
:lol:
Nadřazený - Od jtousek (>) Dne 2015-08-09 20:17
Nejsem si jistý 100% spolehlivostí řešení. Někdy bývají problémy s různě zpožděnými odrazy vln.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Měření vzdálenosti?

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill