Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Podpora pro UPS APC (BackUPS ES 700) ?
- - Od omicron Dne 2015-08-29 13:41
Rád bych UPSku APC BackUPS ES 700 (na které mám pověšený Turris), datově k routeru přes USB připojil, tak aby mohl UPSku monitorovat.

LINUX bohužel neznám, proto se chci zeptat:
- je nějaký vhodný SW balíček pro LUCI a pro tuto UPSku (nevím, co je vše potřeba instalovat)?
- zůstane taková instalace na TURRISu i po automatických aktualizacích a updatech, dá se to nějak nastavit ?
- je možný nějaký "Messaging" (stačí ohlášení výpadku síťového napájení), např. přes e-mail, nebo lépe pro Pushover ?
- pokud ano, může někdo prosím popsat přesný postup instalace a konfigurace
Moc děkuji.

(omlouvám se, nejdříve jsem dal příspěvek do veřejné části, tam to asi mnoho lidí nečte, prosím admina o smazání tam)
Nadřazený - - Od rene.kliment (>) Dne 2015-08-29 18:37
Odpovím velmi krátce:
- pro LUCI nic není, je třeba konfigurovat "neklikace"; je přímo balíček apcupsd, alternativně lze využíž UPS sadu programů nut
- ano
- ano - typicky e-mail, jiné lze řešit vhodným skriptem

Zkuste googlit ohledně výše zmíněného softwaru.
Nadřazený - - Od omicron Dne 2015-08-30 11:31
Děkuji za odpověď, nicméně nejsem vůbec zběhlý v Linuxu, a tak se mě zatím podařilo jen nainstalovat balicek apcupsd z dostupného software přes System/Software, ale nevím co a jak dál, jak to nakonfigurovat, a jak na ten "messaging"... Děkuji za jakkoliv radu.
Nadřazený - - Od Elty (>) Dne 2015-11-15 16:00
Jsem na tom úplně stejně. Najde se nějaký dobrodinec?
Nadřazený - - Od omicron Dne 2015-11-15 17:26
Také jsem s tím nepohnul, nechce se mě věřit, že nikdo z místních Linux expertů nedokáže poradit tak, aby to laik mohl zpracovat. Pokud je to tak ojedinělý požadavek, pak už vůbec nechápu, jak mnoho lidí do routeru implementuje další věci počínaje NASem a konče automatizací, a přitom nemají router nezávisle zálohovaný...
Pomůže někdo fundovaně a kvalifikovaně ? Předem díky moc.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-15 19:14
Pánové, myslím že vám nikdo neodpovídá proto, že už se to tu řešilo.
Zkuste použīt hledánî. Třeba tady: https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=3050;hl=Ups
Nadřazený - - Od omicron Dne 2015-11-15 20:32
O tom příspěvku samozřejmě vím - našel jsem ho, ale asi jsi přehlédl "...nejsem vůbec zběhlý v Linuxu..." a "...aby to laik mohl zpracovat...".
Může to někdo prosím nějak převést do reálné pomoci či popisu instalace UPSky neLinux uživatelům Turrisu ?
Díky moc potřetí.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-11-15 20:47
A já mám zase obavy, źe step-by-step návod vám nikdo neudělá a alespoň základní znalosti Linuxu se budete muset naučit.
Věřte źe vám to velmi pomůže při dalších hrátkách s Turrisem.
Nadřazený - Od Elty (>) Dne 2015-11-15 20:55
Já jsem ve stádiu, kdy mi apctest píše toto:

root@turris:/etc/apcupsd# apctest

2015-11-15 20:32:59 apctest 3.14.7 (1 August 2009) unknown
Checking configuration ...
Attached to driver: usb
sharenet.type = DISABLE
cable.type = USB_CABLE

You are using a USB cable type, so I'm entering USB test mode
mode.type = USB_UPS
Setting up the port ...
apctest FATAL ERROR in device.c at line 71
Unable to create UPS lock file.
  If apcupsd or apctest is already running,
  please stop it and run this program again.
apctest error termination completed


Nicméně apcaccess vypisuje vše správně:

root@turris:/etc/apcupsd# apcaccess
APC      : 001,041,1006
DATE     : Sun Nov 15 20:35:50 CET 2015
HOSTNAME : turris
VERSION  : 3.14.7 (1 August 2009) unknown
UPSNAME  : ups1
CABLE    : USB Cable
MODEL    : Smart-UPS 750
UPSMODE  : Stand Alone
STARTTIME: Sun Nov 15 20:32:55 CET 2015
STATUS   : ONLINE
LINEV    : 231.8 Volts
LOADPCT  :  21.4 Percent Load Capacity
BCHARGE  : 100.0 Percent
TIMELEFT :  25.0 Minutes
MBATTCHG : 5 Percent
MINTIMEL : 3 Minutes
MAXTIME  : 0 Seconds
OUTPUTV  : 231.8 Volts
SENSE    : Medium
DWAKE    : -01 Seconds
DSHUTD   : 180 Seconds
LOTRANS  : 196.0 Volts
HITRANS  : 253.0 Volts
RETPCT   : 060.0 Percent
ITEMP    : 31.5 C Internal
ALARMDEL : Always
BATTV    : 27.4 Volts
LINEFREQ : 50.0 Hz
LASTXFER : No transfers since turnon
NUMXFERS : 0
TONBATT  : 0 seconds
CUMONBATT: 0 seconds
XOFFBATT : N/A
SELFTEST : NO
STATFLAG : 0x07000008 Status Flag
BATTDATE : 2012-05-28
NOMOUTV  : 230 Volts
NOMBATTV :  24.0 Volts
FIRMWARE : 651.12.I USB FW:4.2
APCMODEL : Smart-UPS 750
END APC  : Sun Nov 15 20:36:08 CET 2015


Teď jde o to, jak s těmi daty pracovat dál. Jak bylo výše zmíněno, něco pro úplné začátečníky.
Nadřazený - - Od omicron Dne 2015-11-16 10:45
to commar :
To je celkem škoda, že nikdo tak ochotný udělat podrobný návod pro instalaci APC UPS se nenajde, trochu tomu nerozumím.
Tento router si pořizovali NEJEN Linux nadšenci a lidé v Linuxu zběhlí, ale naopak i lidé, kteří chtěli větší bezpečnost a byli ochotni se na tomto projektu tímto podílet. Žádné další "hrátky s routerem" neplánuji, další obdobné funkce mám řešené jinými zařízeními. Toto je ale celkem důležité, a mohlo by to být podrobně popsáno a vysvětleno
Je škoda, že s k tomu nedokáží vyjádřit přímo lidé od Turrisu (CZ.NIC), ale ti mají nyní asi jiné starosti se startem Omnie...
Nadřazený - Od commar (>>) Dne 2015-11-16 11:20
Já jsem se také plno věcí musel naučit a byl jsem lama když jsem Turris dostal.
Myslím že ten polský návod je dost podrobný a s pomocí Google translátoru se to dá.
Můžete zkusit oslovit uživatele https://www.turris.cz/forum/user_info.pl?uid=789, ten to asi už rozchodil.
Důležité to asi je, to nedokážu posoudit. Pro někoho je důležitá VPNka, pro někoto webkamera, pro někoho SSH nebo boot po síti.

Já osobně už UPSku nepoužívám, měl jsem typ APC CS350, ale protože jsem už 2x vyměnil baterku a výpadky
jsem stejně žádné neměl (zřejmě dobrý poskytovatel :grin:), bohudík, je u ledu.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Podpora pro UPS APC (BackUPS ES 700) ?

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill