Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Integrace s io-homecontrol
- - Od JiriMuron Dne 2015-08-31 12:57 Upraveno 2015-08-31 13:03
Nezkoušel někdo najít způsob jak z Turrisu ovládat Velux okna a příslušenství? Velux dálkový ovladač používá "standart" io-homecontrol, což je rádiové spojení na frekvenci  868 MHz až 870 MHz. Tohle bezdrátové spojení je jediné možné, do okna vede jen kabel napájení.
Takže by to chtělo nějaký mezikus který připojím do sítě nebo do USB Turrisu a budu rádiem ovládat okna. Nějaký nápad?

Myšlenka je použít termostat od Jablotronu jako vstup a podle toho otvírat okna...
Nadřazený - Od Eskymák (>) Dne 2015-09-01 09:07
USB dongle pro io-homecontrol jsi googlit zkoušel?

Velux nabízí i nějaké další interface prvky, jako třeba tlačítka do zdi, kterými lze okna ovládat. Osobně bych zkusil napřed kontaktovat Velux, zda přímo něco nemají.
Nadřazený - - Od saky (>) Dne 2015-09-01 09:16
Asi bych zkusil cestu, jak navrhuje Eskymák.. Pokud nabízejí nějaké ovládací prvky, třeba zmíněné tlačítko, nebyl by asi problém využít jejich rádiový modul a tlačítko připojit k GPIO portu Turrise. Případně jedině zjistit, jakým způsobem to komunikuje a najít vhodné rádio někde v číne.
Nadřazený - - Od JiriMuron Dne 2015-09-01 09:44
Ono právě ta komunikace prý má být poměrně dobře zabezpečená, používají 128bit kryptování...Takže nějaké bastlení z komponentů z číny moc reálně nevidím.

Našel jsem jenom toto: http://egrasland.blogspot.cz/2014/01/control-your-velux-roller-shutter-with.html
Je to určitě cesta, nicméně pro ovládání více oken mám ovladač s celkem 9 tlačítky, takže by to bylo docela komplikované. Navíc se musí tlačítky vybírat v menu na displeji ovladače a to by bez zpětné vazby o tom v jakém je ovladač stavu bylo dost náročné.

Jiné řešení jako USB dongle nebo třeba WiFi gateway jsem zatím nenašel. Proto se ptám tady jestli to už někdo neřešil. Velux okna jsou přece jenom dost rozšířená.
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-09-01 11:06
Mrkni na toto, třeba najdeš něco užitečného, zabívají se tam i protokolem. Nečetl jsem to však celé a všechny výsledky.
https://groups.google.com/forum/#!searchin/openhab/velux
Nadřazený - Od JiriMuron Dne 2015-09-01 11:35
četl jsem a závěr je ten, že zatím je to cesta neprobádaná... Resp. bádání je tam dost, ale chybí řešení.
Řeší tam reverse engeneering protokolu včetně generování plovoucího kódu s 128bit šifrováním...
Nadřazený - Od jtousek (>) Dne 2015-09-02 21:06
Řešení by mohlo být, jak je tady v jednom odkazu, rozebrat ovladač a napojit na RPi. Poté s tím jde dělat cokoliv. Šlo by to i s Arduinem, popř. s nějakým obyčejným AVR/PICem.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Integrace s io-homecontrol

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill