Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nastavení NAS sdílení + DLNA - já už fakt nevím...
- - Od Pillowrecker Dne 2015-08-31 16:24
Zdravím,

čerstvě jsem přešel na Turris z Asusu RT-N56U, kde jsem byl zvyklý na Padawan. Tam bylo zprovoznění SAMBY a miniDLNA dílem okamžiku. Na Turrisu se trápím už druhý den a ne a ne to rozjet.

1) Revize Turris s USB 3.0, disk USB 3.0 WD My Passport 2TB, FS: exFAT
2) Postupuji podle návodu na https://www.turris.cz/doc/navody/domaci_nas

Maximum čeho jsem u disku dosáhl je, že se SAMBA spustí, PC v síti jej vidí a otevřou, ale je prázdný, což pochopitelně není.
Pokud jsem takto pokusně připojil obyčejný 3.0 flash disk, formátovaný na FAT32, vše normálně fungovalo. Je problém ve filesystému? U disku mám u přípojných bodů v položce souborový systém "exfat" (bez uvozovek, doplněno ručně, v roletce nebyl).

Mám disk přeformátovat na jiný FS, nebo dělám něco blbě? V návaznosti na to pochopitelně nemůžu rozjet miniDLNA. Složky s multimédii už na disku jsou (miniDLNA u Padawanu) ale nevím si rady s konfigurací, samozřejmě nejdřív musím nějak rozjet to předešlé :)

Díky všem kteří budou ochotni pomoct začátečnické lamě ....
Nadřazený - - Od jakubskrz Dne 2015-08-31 20:59 Hlasů 1
Jak tak koukám, tak OpenWRT nemá (aspoň zatím) podporu pro exFAT, tekže bude nutné použít jiný filesystém.
Nadřazený - - Od Pillowrecker Dne 2015-08-31 22:14
Už to tak bude. Tak dlouho jsem se v tom hrabal, až mi dokonce odmítal login do SSH :) Přitom do LuCI jsem se v pohodě lognul. Následoval tedy factory reset, následně jsem to zkusil nastavit na USB 3.0 flashdisku na FAT32. Zde jsem jel podle dokumentace a NAS jsem rozjel na první pokus.

DLNA už mi běží také po doinstalování ffmpeg:

opkg update
install ffmpeg


následně vyplnit tabulku pro miniDLNA v LuCI, poté přes SSH:

killall -9 minidlna
/usr/bin/minidlna -R -f /tmp/minidlna.conf


Stav miniDLNA sice hlásí že poskytuje 0 souborů, nicméně všechna zařízení jej vidí a soubory se evidentně indexují. Uvidíme až tam natalčím vše co chci, přeci jen někde teď musím splašit 1TB abych mohl změnit FS na disku který jsem chtěl původně použít :)
Snad nenastanou komplikace, pokud ano, doplním.
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-08-31 22:22 Hlasů 1
Stav miniDLNA sice hlásí že poskytuje 0 souborů, nicméně všechna zařízení jej vidí a soubory se evidentně indexují.

viz. zde
Nadřazený - - Od Pillowrecker Dne 2015-09-01 11:34
Jaký podle tebe bude vhodný FS pro 2TB disk? Do FAT32 se mi nechce kvůli omezení <4GB a je náchylný na chyby. S NTFS by mohly být problémy a ext(x) se zas blbě čtou Widle kdybych jej potřeboval přečíst. Jde mi o 100% kompbatibilitu a relativní bezchybnost. Díky za radu.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-09-01 11:38
100% řešení neexistuje, volil bych EXT4 (NAS) a z win četl třeba sambou.
Nadřazený - Od commar (>>) Dne 2015-09-01 12:16
Mohu doporučit ext4 a používat Sambu...
Dosud bez problému...
Nadřazený - - Od jakubskrz Dne 2015-09-01 14:12
Taky bych doporučil ext4. Když bude nutnost disk připojit a přečíst v PC, tak to sice ve Win nepůjde, ale dá se použít nějaké linuxové live distro spustitelné z USB flashky. Je to sice trochu kostrbaté řešení, ale pokud bude disk primárně připojený k Turrisu, tak je to asi takhle nejlepší.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-09-01 14:21
Dobré ráno

Ono by to z windows přečíst jít mělo, vizte například
http://www.howtogeek.com/112888/3-ways-to-access-your-linux-partitions-from-windows/

Sám jsem to však nezkoušel, windows nemám.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-09-01 14:51
Celé,celé :smile:

Ext2Fsd jsem zkoušel v praxi asi před půl rokem. Pro test jsem kopíroval 40GB mkv (domácí video) sem a tam. Pokaždé jsem jej ve zdroji smazal. Po 13 pokusech jej VLC označilo za bad file. I poté jej ale Pot player přehrál. Po dalších třech pokusech již ani ten.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-09-01 15:14
No, já myslel opravdu jen v módu pro čtení. Stejně jako si netroufnu dělat zápisy na ntfs z linuxu, tak bych si to netroufl ani opačně. A tam by to mělo být bezpečné.
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-09-01 15:22
Jj, já pochopil. Čtení probíhalo přes Ext2Fsd, následný zápis UNIX>UNIX.
Nadřazený - - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2015-09-01 12:07

> čerstvě jsem přešel na Turris z Asusu RT-N56U, kde jsem byl zvyklý na Padawan. Tam bylo zprovoznění SAMBY a miniDLNA dílem okamžiku.


Takže ten Padawan firmware si s exFAT poradil? To by mě docela zajímalo, protože obecně podpora exFAT v Linuxu není moc dobrá.
Nadřazený - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-09-02 16:05
Také mě to zaujalo, a podle jeho repozitáře tam je nacpaný exFAT driver od Samsungu: https://code.google.com/p/rt-n56u/source/browse/trunk/linux-3.4.x/fs/exfat/?r=ab8999318450010324c2221ebdebbc4caebb4515

Zkušenost s ním ale žádnou nemám a nedokážu ani říct, zda bychom se odvážili ho zahrnout do kernelu u nás...
Nadřazený - Od Pillowrecker Dne 2015-09-06 22:11
Ano, Padavan skutečně s exFAT neměl problém, aspoň se čtením. Fakt je, že zápis sem tam selhal, což ovšem nemuselo nutně na něj ...
- - Od Pillowrecker Dne 2015-09-06 22:18
Tak už jsem přeformátoval disk na ext4, vše nakonfiguroval a ... :

Audio Files : 0
Video Files : 4589
Image Files : 0

Všechno by bylo v pohodě, kdyby adresáře s foto a audio byly opravdu prázdné, což NEJSOU. Složky mám nastaveny takto:

A,/mnt/NAS/MEDIA/Audio
V,/mnt/NAS/MEDIA/Video
P,/mnt/NAS/MEDIA/Foto

Proč jde Video a ostatní ne? :confused: Díky ...
Nadřazený - - Od Pillowrecker Dne 2015-09-08 11:38
Odpovím sám - vyřešeno. Opět bylo nutné restartovat přes killall.

Teď ale ještě jedna věc. Všiml jsem si, že knihovny se při každém rebootu routeru re-scanují. Dá se tomu zabránit a dělat refresh "nějak" na vyžádání? U Padawanu to šlo ...
Nadřazený - Od machfilip Dne 2015-09-11 14:41
Na vyzadani by to melo jit udelat pres /etc/init.d/minidlna force-reload
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Nastavení NAS sdílení + DLNA - já už fakt nevím...

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill