Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Moje vyuziti sady Gadgets
- - Od milanroubal (>) Dne 2015-10-27 00:58
Ja jsem se pokusil realizovat rozsvecovani a zhasinani 2 svetel v terariu u zelv.
Puvodni stav:
Zarovka rozsvecovana a zhasinana automaticky pomoci zasuvkoveho casovace v pevne dany cas kazdy den.
Umele slunce rozsvecovane manualne

Soucasny stav:
Kazdych 5 minut se vyhodnocuje situace:
Vstupy:
- aktualni teplota v terarku, vstup TP-82N
- aktivita otresoveho senzoru, vstup JA-82SH
- pocasi stahovane z internetu, konkretne z http://openweathermap.org/, extrahovana informace "sky is clear" pro slunecni svit v konkretni cas
- kazdy den aktualni informace o casu vychodu a zapadu slunce
Vystup:
Pokud je cas mimo cas vychodu + 1h a cas zapadu - 1h, obe zasuvky jsou vypnute
Pokud je teplota nizsi nez 23, zapina se zarovka
Pokud je teplota vyssi nez 25, vypina se zarovka
Pokud neni v predpovedi "Sky is clear", zapina se umele slunce od 14:00 do 14:30
Pokud neni zadna udalost od otresoveho cidla a cas je vice nez 15:00, vse se do dalsiho dne vypne

Vse je naprogramovane 2 scripty v bashi, jeden kontrolni skript se stara o vlastni beh a spousti druhy script, ktery provadi generovani prikazu a pak spousti ten vygenerovany soubor prikazu + posloucha udalosti

Co zatim nechodi podle predstav:
- nefunguje mi korektne jedna zasuvka, viz jine vlakno
- optimalni nastaveni teploty spinani zarovky se ted hleda v zavislosti podle predpovedi, urcite je jine podle zatazeno/slunecno
- Rad bych spoustel umele slunce podle pohyboveho cidla, aby kdyz zelva odleze pryc, tak aby se zhaslo, ale to mi zatim nefunguje.
Nadřazený - - Od milanroubal (>) Dne 2015-10-27 01:00 Hlasů 1
Jeste obrazek
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-10-27 08:28
Dobrý den,
děkuji za sdílení Vaší realizace osvětlení terária. Mohu tento nápad zařadit mezi soutěžní?
Nadřazený - Od milanroubal (>) Dne 2015-10-27 11:17
urcite
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-10-27 12:30 Upraveno 2015-10-27 12:32
Pěkné. Jeden by čekal, že Gadgets budou primárně sloužit ke spínání lamp obýváku pro lenochy, ale jak to tak vypadá, nejlépe slouží chovatelům. Možná, že dobře slouží i pěstitelům, ale ti se zde "nějakého" důvodu nechtějí svým projektem chlubit... :twisted:

Se snímáním pohybu želvy PIR sensorem to nevidím růžově, jak již ostatně zaznělo. To by bylo asi lepší použít webkameru s detekcí pohybu.

Nebo želvě na bříško přilepit magnet a pod vyhřívací místečko dát magnetický senzor... :grin:
Nadřazený - Od commar (>>) Dne 2015-10-27 12:36
A to tý želvě jako nestačí obyč vypínač? :grin:
Nadřazený - Od saky (>) Dne 2015-10-27 13:08
Taky si to toho všímám, asi bude s domácími mazlíčky víc práce než s lampou :D :twisted:
Nadřazený - - Od milanroubal (>) Dne 2015-10-27 14:01
Zatim jsem to vyresil tak, ze po zapnuti toho umeleho slunce se 10 minut pocka, aby mely obe zelvy cas nalezt na misto. Zelvy si lehnou a vyhrivaji se, v ten okamzik se zacina vyhodnocovat aktivita toho otresoveho senzoru a kdyz se zelva zvedne a odplazi, tak to umele slunce vypne, nejpozdeji ale za 30 minut. Funguje to zatim myslim nad ocekavani, mozna jeste lepe nez s tim zamyslenym pohybovym detektorem.

Zatim nejlepsi by byl ten napad s tlakovym senzorem, kde bych pri vhodnem rozliseni dokazal i rozlisit zda odlezla zatim jen jedna zelva nebo obe, ale protoze mezi senzorem a zelvou by musel byt substrat, tak je to take nerealne.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2015-10-27 14:23
A nešlo by to řešit nějakou optickou bránou?
Nadřazený - Od milanroubal (>) Dne 2015-10-27 14:36
no opticka brana funguje dobre pri jednosmernem provozu, tedy ze neco proslo. To samozrejme zelva nezvlada, ta je schopna se v miste toho paprsku 10x otocit kolem sve osy a tim spolehlive zmast jakykoliv pokus o logicke vyhodnoceni situace. Pohybujici se zelva se nejlepe hleda sluchem, protoze klepe krunyrem o terarko :) Mozna vyzkousim, jak by se choval ten senzor pripevneny nikoliv na domecku, ale primo na terarku - 2 po sobe nasledujici otresy v dostatecne kratkem intervalu by znamenaly, ze obe 2 zelvy jsou v pohybu (no a nebo taky ze jedna zelva nasla roh terarka :) Zatim je ten senzor na domecku schvalne, protoze pripevneny na terarku vnimal obcas i otresy zpusobene clovekem kdyz kolem terarka prosel.
Nadřazený - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-10-27 14:33
A nešlo by jí do vyhřívacího prostoru umístit nějaký kámen, který by překrýval tlačítko? Ona bude mít radost, protože kámen bude určitě hřát i zespodu a substrát nebude muset být přímo na tlačítku.
Nadřazený - - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-10-27 09:18
Dobrý den

Obávám se, že pohybové čidlo na želvu reagovat nebude. Ono se snaží vnímat (pokud jsem dobře četl nějaký návod nebo něco tady na fóru) pohybující se objekty teploty blízké teplotě lidského těla.

Od takové želvy moc nejde očekávat tu teplotu lidského těla. A s tou rychlostí pohybu, aby to vzalo to čidlo, to taky nevidím moc žhavě.

Možná by šlo dát pod místo, kde se želva vyhřívá, nějaké tlačítko s pružinkou, spojit to s tím univerzálním rozhraním a brát želvu na hmotnost. Želvy jsou těžké docela dost.
Nadřazený - - Od jtousek (>) Dne 2015-10-27 09:23 Hlasů 1
To je pravda, vůbec mi nedošlo, že že želva "chladnokrevná". Možná by na želvu šel nalepit nějaký magnetický materiál a využít JA-83M...
Nadřazený - Od Michal Vaner (>>) Dne 2015-10-27 09:41 Hlasů 1
:D

To je ale přece nevzhledné! Co takto jí nasypat ten magnetický materiál do jídla? Želvy běžně pojídají kameny, které jim pomáhají v trávení. Když jí je těžko od žaludku, slupne kamínek a jak se převaluje uvnitř, pomáhá trávit. Stačí, aby kamínky byly z magnetové hory a problém je vyřešen ;-)
Nadřazený - Od milanroubal (>) Dne 2015-10-27 13:49
lepit cokoliv na zelvu mam od manzelky striktne zakazano, takze tudy cesta nevede. Ten otresovy senzor funguje zatim docela dobre, pro detekci toho, zda se uz zelva zahrabala nebo tam jeste pobiha.
Nadřazený - Od Jakub Dne 2015-10-27 12:03
Já mám žárovku v želvíně na teplo a světlo ovládanou pomocí bezdrátově ovládané Jablotroní zásuvky tak, že se rozsvítí v 8:30 a zhasne 45 minut po západu Slunce. Domoticz.
- Od Jakub Dne 2015-10-27 13:19
Jedna z mých TODO: Objednat tlačítko (zvonek) = zařazení dalšího komponentu do chytré domácnosti, umožní - mimo jiné - “zmeškané” zvonění. ( + obrázek z kamery → e-mail?)
- - Od milanroubal (>) Dne 2015-11-03 00:00
tak drobna statistika z mereni: Otresovy sensor sepne behem dne v prumeru 20x, pocitano vzdy jednou v 5 minutovych intervalech. Je krasne videt, jak zelvy maji prvni otres stale pozdeji a pozdeji jako pripravu k zimnimu spanku. Dale je videt, ze vecerni sviceni v mistnosti je castecne probudi a nekolik otresu probehne i mezi 22:00 a pulnoci, i kdyz posledni pohyb pred tim byl zaznamenan kratce po pate odpoledne. Dnes mi byly zelvy odebrany a ulozeny k zimnimu spanku, takze dalsi zajimave statistiky budou zase az na jare.
Nadřazený - Od Eskymák (>) Dne 2015-11-03 12:33
Úplný vědecký projekt s otřesovým senzorem a želvama! Super. :-)

Musím někam rozumně namontovat ten svůj a vyzkoušet, zda zvládne detekovat i zemětřesení. :-)
Nahoru Téma Majitelé routerů / Gadgets / Moje vyuziti sady Gadgets

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill