TurrisTech na InstallFestu 2022 v Praze

9. června 2022

O víkendu se tým TurrisTech zúčastní konference InstallFest 2022. Navštivte náš stánek TurrisTech, pobavte se s vývojáři a podívejte se na technické novinky. V sobotu ve 14:30 se s Michalem Hrušeckým seznámíte s Bezpečností lokální sítě (nejen) s Turrisem v přednáškovém sále Track I. V neděli vývojář Josef Schlehofer ve 14 hodin v místnosti Track I pohovoří na téma "Open-source routery Turris v roce 2022". Ukážeme si, co jsme pro vás v minulém roce připravovali a na co se můžete těšit v letošním roce (Turris OS 6.0, aj.) Těšíme se na vás.

Sentinel View 1.0 Release

23. března 2022

Vydáváme Sentinel View 1.0

Uvádíme do provozu dlouho očekávanou verzi nového Sentinel View, jehož zrod doprovázel nejeden problém se čtením obsáhlé databáze a celá akce se nesla v duchu optimalizace. Autorem všech velikých změn je Martin Prudek, který sice již není součástí našeho týmu, nicméně tento jeho počin zanechal v našem projektu nesmazatelnou stopu. Velikou pomoc zajistil druhý kolega, se kterým jsme se museli rozloučit, Vojta Myslivec, jehož nezanedbatelný přínos pro hledání ideálního způsobu optimalizace zobrazovaných dat nelze opominout.

 

Co to je Sentinel View

Data, která do databází CZ.NIC v rámci projektu Sentinel proudí, je potřeba pro uživatele zobrazit a k tomu právě slouží Sentinel View. Nově umí zobrazit i specifické údaje pro uživatelem definovaná Turris zařízení s běžícími instancemi Sentinelu.

Ve zkratce

  • nový responzivní vzhled
  • zobrazování podle zvolených časových intervalů
  • přidání pohledů podle základní kategorizace
  • moje zařízení
  • caching, agregace

Další data, nový kabát

Sentinel View dostal nový kabát, který nejen dobře vypadá, ale také korektně zobrazuje vaše oblíbené tabulky a grafy na mobilních zařízeních.

Mobile

Zatímco prvků v složitějších grafech původního Sentinel View bylo patnáct a nebylo lehké se v nepřehledných nudlích vyznat, nově zobrazujeme pro lepší přehlednost prvků sedm.

Další důležitá vychytávka je …

"Bezpečnost modelů Turris prověřili odborníci z CSIRT.CZ" inSmart

23. prosince 2021

https://insmart.cz/cesi-vyrabi-opravdu-bezpecny-router-turris/

Český výrobce superbezpečných routerů Turris nechal otestovat zabezpečení svých zařízení Národním CSIRTem (Computer Security Incident Response Team). Výsledek potvrdil bezpečnost síťových služeb routeru včetně vlastního dynamického firewallu Turris a bezpečnostního systému Turris Sentinel. Během penetračního testování nebyla nalezena žádná kritická zranitelnost.

Napsali o nas na Heise Online: "Open-Source-Adventskalender: Turris-Router, sichere Schaltzentrale im Heimnetz."

23. prosince 2021

https://www.heise.de/news/Open-Source-Adventskalender-Turris-Router-sichere-Schaltzentrale-im-Heimnetz-6305501.html

Quelloffene Software ist gut; wenn sie auf offener Hardware läuft, ist das noch besser. Das dachte wohl auch das experimentierfreudige Entwicklerteam bei der tschechischen Registry cz.nic vor acht Jahren und begann damit, am Design eines eigenen Heimrouters zu arbeiten, gebaut in der Tschechischen Republik und bestückt mit OpenWrt, einer für CPE Router (oder andere embedded sytems) entwickelten Linux Distribution. So entstand das Erfolgsprojekt Turris.

Das ursprüngliche Motiv für das Projekt war mehr Sicherheit für Heimnetze durch eine verteilte Firewall. Nur war auf dem Markt kein Heimrouter zu finden, mit dem sich die cz.nic-Idee sicher realisieren ließ und der zugleich die längst bekannten sicheren Standards IPv6 und DNSSEC unterstützten. Daher bauten sie den ersten kleinen Turris, gewissermaßen eine Hardware-Probe, und gab ihn an cz-Nic-Nutzer aus, die interessiert waren. Der kleine blaue Turris wurde die Keimzelle des späteren Turris Omnia.

 

TurrisTech na konferenci OpenAlt 6.–7.11. 2021 online

4. listopadu 2021

Pozvánka na konferenci OpenAlt 2021

Rok se s rokem sešel a v projektu Turris je opět mnoho novinek. Chystáme nový hardware, ale ani software nezůstává pozadu. Migrujeme staré routery na nový Turris OS a pracujeme na migraci na nové OpenWrt. Máme i novinky v oblasti bezpečnostních funkcí routeru. Ať už se jedná o funkce dostupné přímo na routeru nebo našeho bezpečnostního programu Turris Sentinel.

Konference bude dostupná na odkazu: https://lnkd.in/dUDkKn_Z

Pozvánka na konferenci Internet a Technologie (21.2) 10.11.2021

26. října 2021

Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, pořádá 10. listopadu konferenci Internet a Technologie (21.2). Tato tradiční akce se uskuteční prezenčně, a to v konferenčním centru hotelu Grandior v Praze. Přednášky se budou týkat především novinek v klíčových projektech sdružení za uplynulý rok. Stranou ale nezůstanou ani témata věnovaná bezpečnosti nebo internetové regulaci. Můžete se také zastavit na stánku Turris a pohovořit s našimi vývojáři.

Přihlásit k účasti se můžete na stránce konference.

Těšíme se na vás

Váš tým Turris

TurrisTech na konferenci FrOSCon 2021

19. srpna 2021

TurrisTech na FrOSCon 2021 Cloud-Edition (online)

SW vývojář Martin Prudek z týmu Turris pohovoří na téma "Turris Sentinel: Výběr správné databáze":

https://lnkd.in/d9R69jqP

Dne: 22. 08. 2021
Začátek: 14:30 hod.
Délka trvání: 60 min
Místnost: HS4

"Turris Sentinel je projekt zaměřený na síťovou bezpečnost, který na routerech Turris udržuje síť honeypotům podobných sond. V posledních letech jsme pod jeho křídly vytvořili sadu opensource nástrojů pro zpracování dat a prozkoumali různé technologie pro jejich přenos a ukládání. V této přednášce bych Vás chtěl seznámit s našimi zkušenostmi s datábázemi Redis, InfluxDB a PostgreSQL, jejich výhodami a nevýhodami a s pozicí, jakou zaujaly v našem ekosystému."

 

 

 

Turris Academy #6 PaKon pro rodiče

7. července 2021

Další workshop Turris Academy #6 PaKon pro rodiče s Radovanem Hoškem 13.4.2021 od 17 hodin

Připojte se na stream v angličtině: https://lnkd.in/epSm-7z

Náš obchodní manažer Radovan Hošek představí PaKon, který je součástí bezpečnostního balíčku v routerech Turris.

PaKon jesoučástí bezpečnostního balíčku v routerech Turris. V našich předchozích lekcích Turris Academy jsme se věnovali několika tématům: balíčkování, zabezpečené připojení přes OpenVPN, WireGuard a dalším.
Nyní je čas ukázat další funkci, tentokrát zaměřenou na zabezpečení - PaKon.

Podle Radovanových vlastních slov:


"Na tomto workshopu představím službu pro monitorování připojených zařízení - Pakon. Správce routeru Turris dokáže vidět a kontrolovat čas, datum a přenos dat jakéhokoli připojeného zařízení. Jedná se případ z reálného života, v mém případě ji nazvěme monitorování rodinných zařízení.

Jsem otec dvou chlapců (8 a 12 let). Během opatření proti šíření COVID-19 jsme měli po mnoho týdnů doma online výuku. Ale jak ovlivnit, co děti dělají na internetu v době vyučování? Pak jsem dostal odpověď,  PaKon pro rodiče je silný nástroj, který zajistí soukromí jak pro zařízení tak  umožní  nastavit pravidla pro jednotlivé uživatele."

Turris Academy #5 Schnapps

28. června 2021

Turris Academy #5 - Schnapps - 30.06.2021 od 17 hodin s Michalem Hrušeckým
Připojte se na stream: https://youtu.be/bh_bdQHwc8s

Routery Turris využívají souborový systém Btrfs, který zajišťuje efektivní snímkování. Můžete si udělat momentku z aktuálně běžícího systému, uložit ji a později se k ní vrátit. Nebo si můžete vytvořit několik momentek, pohybovat se mezi nimi, exportovat je nebo dokonce i automaticky zálohovat.

Jak na to, co všechno se dá udělat stisknutím jednoho tlačítka, ale také jak získat ještě větší funkčnost od CLI, vám ukáže Michal Hrušecký.

MWC Barcelona 2021 začíná

28. června 2021

Naši kolegové Radek, František a Lucie právě připravují Turris stánek na barcelonském Mobile World kongresu. Akce se účastníme v části věnované inovativním technologiím a mladým společnostem s názvem 4YFN - 4 Years From Now, což česky znamená čtyři roky od nynějška.

Pokud jste na MWC / 4YFN 2021, přijďte nás pozdravit. Pokud jde o ostatní, sledujte nás na sociálních médiích (Twitter), kam kolegové posílají pravidelné informace. Užijte si s námi atmosféru první fyzické mezinárodní akce tohoto roku!

Mobile World Congress a 4YFN je největší globální setkání inovátorů a velkých korporací ze světa mobilních technologií a konektivity. Letošní událost je jedinečná tím, že umožňuje jak fyzickou, tak online účast. Výstava 4YFN představuje stovky společností z celého světa ze všech aspektů technologického průmyslu. Hlavním cílem je předvést novinky, propojit se s partnery, investory či dalšími inovátory.

4YFN každý rok podporuje začínající firmy a projekty, které pracují na inovacích ve čtyřech strategických oblastech - Connectivity, Digital Health, Fintech, Impact.