Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora - web / Turris - uživatelská dokumentace - wiki (uzamčeno)
- - Od ODra Dne 2016-06-28 13:12 Hlasů 2
Dobrý den,

dnes jsem si chtěl nahrát sdcard-rescue image na kartu a přeinstalovat systém, bohužel však v dokumentaci chybí návod jak použít nástroj dd (nebo jemu podobný) na Windowsu.
Tento fakt mě přivedl k nápadu, jestli by nebylo možné upravit současnou dokumentaci na wiki, podobnou třeba wiki.ubuntu.cz. Bylo by skvělé, kdyby registrovaní uživatelé (majitelé turrisů) měli možnost přidávat/vytvářet vlastní návody na tyto stránky. Myslím, že by tento způsob správy návodů byl pro ostatní daleko pohodlnější, než je tomu dosud (viz. sekce Uživatelská vylepšení, která vás přesměruje na kdejaké jiné weby, fóra).

Nejideálnější by bylo mít sekce:
1. Oficiální návody (read-only pro majitelé turrisu)
2. vlastní pískoviště - wiki uživatelských vylepšení s možností editace.

Co si o tom myslíte? Jinak samozřejmě, rozhodující slovo zde mají lidi z CZNIC. :evil:
_____
PS: návod jak použít nástroj dd na Windows rád doplním.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-06-28 13:23
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-06-28 14:04 Hlasů 1
A to je přesně ten důvod proč bych uvítal wiki - nač googlit/hledat po příspěvcích na fórech, když to může být vše na jednom místě přehledné i aktuální. :smile:
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-06-28 14:29
Jde spíše o to, že zkušený uživatel si s tím poradí a laik ani netuší k čemu to je dobrý a nějakými experimenty kterým nerozumí
a jen opíše co přečte v návodu může více pokazit než vylepšit.
Když něco sepíšete a bude to prospěšné i pro jiné, nevidím důvod proč by to tým nevystavil třeba v těch DOC.
Už se tak myslím i někdy stalo.
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-06-28 14:46
Já myslím, že většina, jenž si zažádala o Turris, se mezi zkušené uživatele rozhodně zařadit může.
Vystavené to v těch DOC samozřejmě je, viz můj předchozí příspěvek (uživ. vylepšení), bohužel se mi formát moc nelíbí. Šlo by to udělat lépe a ušetřil by se čas i mnohým zkušeným uživatelům, kteří by tak nemuseli procházek několikastránkové vlákna řešící tutéž věc.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-06-28 15:04
No já jsem pro. Teď už jen "ukecat" někoho na CZ.NIC aby nám poskytl nějaký prostor u nich na serveru a spustil to. :grin:
Nadřazený - - Od JFila (>>) Dne 2016-06-28 16:48
Také jsem pro ale jak jsem psal, netrpělivě čekám na dalšího tučňáka do hejna :-) a pokud by to mělo čekání protáhnout, tak bych to radši odložil.
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-06-28 17:59
Pokud máš na mysli Omnii, tak jen tiše závidím (hlavně z důvodu ARMu!). Nicméně proč už pomalu nerozjet wiki (klidně i v angličtině), ať se to nemusí bastlit na poslední chvíli. :smile:
Pochopitelně nemá smysl, přepisovat OpenWRT wiki, ale pouze sepsat vylepšení/odlišnosti, která na OpenWRT wiki nejsou (viz. třeba tvé příspěvky na blogu :cool: ).
Nadřazený - - Od JFila (>>) Dne 2016-06-28 18:06
Na OpenWRT jsem již něco málo vytvořil ale nějak není čas a nejsou lidi. A proč zrovna nepokračovat tam? Obohatilo by to i ostatní uživatele z komunity původního rodiče TurrisOS.

Například série návodů na Build je výborná a často ji používám.

https://wiki.openwrt.org/toh/turris/turris
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-06-28 18:33 Hlasů 1
Aha! Na tuhle stránku už jsem narazil, ale taky zapomněl. :lol: Asi by to taky šlo, ale přeci jen je TurrisOS jeho forkem a v jistých věcech se liší.
Nemá smysl přepisovat wiki.OpenWRT, pouze vidím potenciál ve vlastní malé wikině s možností vkládání vlastních příspěvků na web turris.cz (nezávisle na týmu CZ.NIC a čekání než je zveřejní.)
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-06-28 20:03 Upraveno 2016-06-28 20:18 Hlasů 2
A co tedy vzít VPS, nainstalovat třeba "MediaWiki" a spustit to na nějaké doméně třeba zkušebně na rok.
Pak se uvidí. Buď se to rozeběhne a bude žít, nebo to samo umře.
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-06-28 21:14
Taky řešení. Možná bych ještě počkal na vyjádření někoho z týmu CZ.NICu, případně je zkusím přímo kontaktovat. Pokud o toto řešení nebude z jejich strany zájem, ale komunita by to ocenila, nemám problém hostovat takovou wikinu na vlastním serveru. Snad jen koupím nějakou doménu. :wink:
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-06-28 22:24
Prima. :wink:
Nadřazený - - Od Peterek Dne 2016-06-29 09:08
Pokud chcete mohu nabídnout subdoménu (neco.vzhost.eu) případně koupit doménu a místo pro MediaWiki na VPS :)

Stačí napsat :)

Také bych ocenil tento nápad a návrh :)
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-06-29 09:14
Trochu jsem pátral a jsou v nabídce VPS s 1-click řešením WikiMedia...
Na doménu a VPS jsem připraven přispět...
Jen by se to asi mělo konzultovat s CZ.NIC...
Nadřazený - - Od Peterek Dne 2016-06-29 09:17
Na VPS mám nainstalovaný webhosting (provozuji tam více domén a jedna navíc by nepřekážela) Jojo počkáme na vyjádření :)
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-06-29 09:20 Hlasů 1
Počkáme co kolega ODra, možná už někoho kontaktoval...
Nadřazený - Od ODra Dne 2016-06-29 15:01
Pánové, díky moc za vyjádřenou podporu!
CZ.NICu už jsem napsal a ohledně odpovědi Vás budu samozřejmě informovat. :wink:
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2016-06-29 15:14 Hlasů 7
Téma tu aktivně sledujeme a snažíme se přijít s nějakým řešením. Byli bychom rádi, kdyby komunitní wiki vznikla, ale zároveň si udržela nějakou kvalitu, proto by bylo dobré, kdyby se například našel někdo, kdo by měl čas na nějakou redakční práci a udržoval wiki v kultivovaném stavu. Pak by nebyl problém zajistit doménu, případně celé technické řešení. Aktuálně používáme DokuWiki (stejně jako ta zmiňovaná Ubuntu wiki), a tak by nemuselo být moc práce nasadit právě tu, pokud by vyhovovala i vám, kteří chcete psát návody.

Otázka ale je - jsou tu nějací dobrovolníci, kteří by se odpovědnosti redaktora ujali? I bez nároku na odměnu, kromě nehynoucí slávy? ;)
Nadřazený - Od ODra Dne 2016-06-29 15:26 Hlasů 2
V prvé řadě děkuji za bleskovou reakci na email. :evil:
Jinak když už jsem s takovou myšlenkou přišel, rád ji dotáhnu do konce. Momentálně mám čas a rád se tomu budu aktivně věnovat.
S Dokuwiki mám zkušenosti právě z wiki.ubuntu, takže zde nevidím problém.
Nadřazený - Od machfilip Dne 2016-06-30 06:47
Hlásím se mezi dobrovolníky :)
Nadřazený - Od saky (>) Dne 2016-06-30 08:59
Taky rád přispěji a to klidně jak pořízením VPS, domény a certifikátu, tak průběžnou správou :wink:
Nadřazený - Od Peterek Dne 2016-06-30 09:24
Taky Rád přispěji pro vznik této myšlenky a její údržbu :)
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-07-11 21:33 Hlasů 2
*bump* Zdravím, už to budou pomalu 2 týdny co jsem založil toto téma a rád bych se zeptal, zdali bude wiki otevřena i pro vlastníky TurrisOS, nebo si má komunita založit raději vlastní? :smile: Bude do budoucna zpřístupněno komunitě celé technické řešení?
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2016-07-12 09:59 Hlasů 3
Omlouvám se za rádiový klid. Padlo finální rozhodnutí, že po technické stránce komunitní wiki zajistíme. Ještě bylo potřeba dořešit nějaké otevřené problémy (např. technické možnosti lokalizace do dalších jazyků), ale pomalu se to rýsuje. Hned, jakmile to bude připravené, dáme vědět.
Nadřazený - Od commar (>>) Dne 2016-07-12 11:37
Super. Tato odpověď stačí, víme že se to řeší... Děkujeme...
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-07-12 07:33
Myslel jsem že 14 dnů (hájení) na přípravu přežijeme, chápu že jsou dovolené,
vyhlížel jsem wiki.turris.cz, trochu by se ta adresa nabízela, ale bohužel nic...
Nadřazený - Od ODra Dne 2016-07-12 08:55
Jasně, že přežijeme. Prioritu má teď hlavně nejspíš Omnia, nicméně jsem doufal, že dostaneme odpověď CZNICu o tom, jak se rozhodli. :cool:
Nadřazený - Od ODra Dne 2016-09-28 21:01 Hlasů 1
*bump2* Nakonec mi to nedalo a musím se taktéž zeptat - jaká je situace kolem připravované wiki?
Zájem zdejší komunity byl značný a jsem si jistý, že by mnoho z nás rádo pomohlo i s překladem již napsaných návodů viz. https://discourse.labs.nic.cz/t/what-about-documentation/28/5
Pokročilo už se nějak? :cool:
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-08-01 08:50 Hlasů 4
Měsíc utekl jako voda, bohužel mám po dovolené.
A tak se ptám: "Je nějaký posun?"
Nadřazený - - Od ODra Dne 2016-08-02 16:00
Commare, já myslím, že odpověď zněla jasně - jakmile připraví technicné zázemí, dají nám vědět.
Podle mě není kam zas až tak spěchat.
Nadřazený - - Od commar (>>) Dne 2016-08-02 18:52
Sem se jen zeptal... 🙄🙄🙄 ... promiň... vzlyk...
Nadřazený - - Od Václav Zbránek Dne 2016-11-07 15:27 Hlasů 1
Zdravím, pánové,
ve Vašich mailových schránkách očekávejte milý zvací dopis :twisted:

S přátelským pozdravem
Václav Zbránek
Turris Community Manager
Nadřazený - - Od Pepe (>) Dne 2016-11-29 16:36 Upraveno 2016-11-29 22:59 Hlasů 1
Ví už někdo nějaké nové podrobnosti k wiki? Proběhlo osobní setkání? Dozvíme se více informací na konferenci IT 16.2?

// -> https://forum.turris.cz/t/forum-organization-started-more-to-come/1895
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2016-11-30 22:23
No, právě dneska se na fóru dosud určeném pro Turris Omnia objevila vysvětlující informace ...
Nadřazený - - Od Pepe (>) Dne 2016-12-01 14:03 Hlasů 1
Důležité pro nás: https://www.turris.cz/doc (na které je možné najít rozdělení na oficiální a komunitní dokumentaci)
Z komunitní části: "První obsah a otevření registrací můžete očekávat nejpozději 9.12.2016."
Nadřazený - - Od Václav Zbránek Dne 2016-12-01 16:04 Hlasů 2
Dobrý den všem,
omlouvám se, že jsem Vás zde chvíli zanedbával. :confused:

- Osobní setkání neproběhlo, ale chystám jej. Kdo se přijde podívat na IT 16.2, rád se s ním potkám i tam, většinu dne budu na stánku Turrisu Omnia.
- Co se posunu komunity týče, na sobotní konferenci nebudeme nic velkého ohlašovat.

-Informace na novém fóru je správně odkázaná, děkuji. Je pravda, že bychom byli rádi, abyste se postupně stali aktivními tam. Primárním jazykem je angličtina, abychom podporovali co největší šíření znalostí a poznatků napříč celou komunitou, ale i tam jsou české sekce pro ty, kdo anglicky neumí nebo nechtějí komunikovat. Toto fórum bude brzy zamrazeno. Informace zde zůstanou, ale nebude zde již možné přispívat. Byli bychom rádi, kdyby se jejich co největší část stala obsahem na novém fóru a především komunitní wiki, kterou najdete na stejné stránce, jako oficiální část dokumentace.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2016-12-01 21:22
Vy jste mne pobavil. Komunitní manager a hned v první větě příspěvku věta o tom, že jste nás zanedbával a zatím moc nekomunikoval!!! :-) Ale nic ve zlém ... věřím, že v tichu komunikace se připravovaly a uzrávaly ty velké nápady, které teprve přijdou. Díky Vám a ať se daří!
Nadřazený - Od Václav Zbránek Dne 2016-12-01 22:02
Jsem rád, že jsem pobavil :twisted:
K místní úžasné komunitě jsem přišel teprve nedávno a ano, v tichu se toho děje hodně. Bohužel je to tak, zatím mě více zaměstnává podpora, než rozvoj.

Omluva je na místě a je určená především účastníkům tohoto vlákna.

Díky za přání a těším se na novém fóru a wiki ;) Ať se vám u nás i nadále líbí!
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora - web / Turris - uživatelská dokumentace - wiki (uzamčeno)

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill