Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / WiFi prodlužovací kabel
- - Od pari68.mojeid.c Dne 2014-05-25 10:45
Řeším následující problém:
1. Turris je v technické místnosti ve sklepě
2. První patro je pokryto jakž-takž slušně, avšak (tchýně) zcela zbytečně
3. Druhé patro (já) je pokryto zcela ostrůvkovitě, takže pokud nemám ntb na kabelu v dockině, tak musím nahodit sekundární WiFi v patře

Rád bych se zbavil té sekundární wifiny, bo je to otrava.

Napadlo mě, že bych dal dvě z antén na prodlužovačky a vytáhl je bývalým sopouchem komína na úroveň jednotlivých pater. Délky kabelů odhaduji na 3 a 6 metrů max., třeba něco takového:
http://www.suntech.cz/produkt/92090-wifi-prodluzovaci-kabel-pigtail-5ghz-r-sma-sma-4m/

Jedu výhradně 2.5 GHz, G i N. Tady na vsi je, a asi i dlouho bude, celkem rádiový klid.

A nyní otázky:
1. bude to fungovat?
2. bude nějaké omezení (tuším, že N asi nepůjde, nebo jen někdy)
3. jsou tam nějaké další pasti?
4. jaký typ konektorů je vhodný? Tuším, že dva typy jsou si celkem podobné, tak ať to nemusím moc znásilňovat...
Nadřazený - Od Ondřej Caletka (>>>) Dne 2014-05-25 11:02
Bál bych se, že to fungovat nebude. Kabely k anténám mají obrovský útlum, snad kromě H1000, k němu jsou ale potřeba konektory a pigtaily. Dále, antény mají pracovat v režimu MIMO, což nejspíš moc nebude fungovat, když bude každá anténa úplně jinde.
Nadřazený - - Od Jiří Kunc Dne 2014-05-25 15:08
Přečtěte si třeba toto: http://www.zive.cz/clanky/wi-fi-jak-si-zajistit-velke-pokryti-rychlost-a-silny-signal/wi-fi-standardy-nastaveni-kanalu-rozsireni-rozsahu/sc-3-a-172347-ch-90932/default.aspx#articleStart

A proč nepřemístíte turris k sobě do patra? Když už táhnout kabely, tak lepší než koaxy k anténám (s nejistým výsledkem) vytáhněte UTP kabel z tech. mistnosti k sobě do patra. No a pokud máte v tech. místnosti nějaký server, tak znovu UTP kabel od turrise zpět do tech. místnosti :-)
Nadřazený - Od pari68.mojeid.c Dne 2014-05-25 20:01
Útlum je cca 0.5 dB/m, tedy to bude lepší než stropy a stěny. O přemístění Turrisu jsem uvažoval, ale sežralo by mi to obě zásuvky v patře (jedna tam, druhá zpět) a elektrika tam taky není po ruce. UTP z celého baráku mám staženy právě do sklepa do switche. U Turrisu jsem uvítal, že má pár dalších 1GB portů, s jejichž počtem kapku bojuji. Definitivně to asi vyřeší až rekonstrukce patra (el+voda+atd).

Každopádně vám děkuji za rady. Pochopil jsem, i z doporučovaných článků, že je to velká věda s poněkud nepredikovatelným výsledkem, takže použiji metodu přímého pokus. Prostě to vyzkouším.
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2014-05-26 11:48
1) Druhá WIFI může jet pořád - proč ji nahazovat a shazovat?
2) Pokud budete mít stejný SSID, zabezpečení i klíč, zařízení budou sama roamingovat mezi AP s lepším signálem
3) Elektrika se dá dotáhnout dalším kabelem, takže není problém Turris přeunout kamkoliv, ne?
Nadřazený - - Od pari68.mojeid.c Dne 2014-05-26 14:13 Upraveno 2014-05-26 19:52
1. čím méně WiFi, tím méně Adidas, prostě když něco jede zbytečně, což po většinu času je, tak je to vypnuté.
2. to jsem nevěděl, díky, určitě se bude někdy hodit
3. tys u nás ještě nebyl, co?

Nějak se nám ta diskuse odklonila od původního tématu, a to je: budou nějaké problémy s prodlužovačkou na WiFi? Bourání, sekání, vrtání, omítání, zateplování, malování jsem si vloni užil dost. Letos chci mít klid :cool:

Takže ještě jednou, a pomalu:
Pokud bude fungovat vytáhnutí antén(y) provázkem do sopouchu komína na úroveň patra, tak to udělám. V opačném případě holt tu wifinu občas zapnu ručně. Je to sice nepohodlné, ale dá se to přežít. Často si totiž vzpomenu, až když jsem zamotaný do deky, s noťasem na klíně, pusu od marmelády, v jedné ruce rohlík, v druhé čaj :lol:
Nadřazený - Od Eskymák (>) Dne 2014-05-26 15:06
1) Já tomu rozumím, taky Wifi vypínám, ale nestěžuju si, že je mi to na obtíž :-)
3) Až půjdu kolem tak se zastavím :P

Pokud chcete mít anténu v komíně na kabelu, mohlo by to fungovat, ale ty kabely fakt mají docela útlum signálu. Ale to Vám těžko někdo řekne, zda to půjde či nikoliv, když jak jste podotkl, jsme u Vás nebyli :-)
Nadřazený - Od lzita (>) Dne 2014-05-26 16:33
Pokud Vám jde hlavně o to 3. patro, pak bych vytáhnul dvě z antén na úroveň toho 3 patra a nastavil bych jednu kolmo a druhou šikmo.
- Od kolul.mojeid.cz Dne 2014-06-04 21:20
https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=302
Nahoru Téma Majitelé routerů / Uživatelská vylepšení / WiFi prodlužovací kabel

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill