Forum Turris
Fórum Turris Nápověda

Milí majitelé routerů Turris,

toto fórum bylo 9. 12. 2016 zmrazeno a nahrazeno naším novým Turris fórem. Ještě chvíli bude dostupné k prohlížení, ale již zde není možné přispívat. Více informací naleznete v oznámení o uzavření fóra.


Dear Turris routers users,

this forum has been frozen on Dec 9th, 2016 and replaced by our new Turris forum. It will be read-only accessible for some time after. For more information, read the announcement about closing the forum.

Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Měření teploty Turrisu
1 2 Předchozí Následující  
- - Od pavelhusek Dne 2015-06-03 19:59
Chtěl jsem se podívat, kolik má Turris v těchto teplých dnech teplotu uvnitř, ale nejspíš mi něco nefunguje. Když použiji příkaz thermometer, tak se mi zobrazí jenom "Specified sensor(s) not found!" a žádné hodnoty. (viz. obrázek)



Nevíte co s tím?
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2015-06-03 20:08 Hlasů 1
Hmm, zajímavé. Restart routeru by nepomohl? Zkoušel jste ho?
Na mém routeru funguje příkaz "thermometer" normálně, aktuální hodnoty mám Board: 54 a CPU: 90
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-03 20:23
Restart pomohl. Děkuji :wink:
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2015-06-03 20:29
Není zač. Apropo - jaké hodnoty jste naměřil na Vašem routeru?
Nadřazený - - Od pavelhusek Dne 2015-06-03 20:44
Řekl bych, že to není tak zlé...

Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2015-06-03 20:49
Jo, mate hodnoty vic nez dobre. Dosahujete techto hodnot prirozene, nebo mate na routeru nainstalovan nejaky pridavny system chlazeni - napr. vetracek?
Nadřazený - Od pavelhusek Dne 2015-06-03 20:53
Ne, nijak ho nechladím.
Nadřazený - - Od hybner Dne 2015-06-04 07:13
Pro zajimavost zde je muj graf. Turris je podtaktovany (myslim na 800Mhz), jinak neni nijak specialne chlazen.
Nadřazený - - Od navratil Dne 2015-09-07 13:21
Dobry den,
muzu poprosit postup jak dostanu teploty z thermometru do grafu, tak jako to mate vy.
Nadřazený - Od hybner Dne 2015-09-07 19:48
Zdravim,

ja to mam pres munin (jak pise commar). Doporucuji link co napsal commar http://linux.xvx.cz/2014/04/turris-openwrt-and-thermometers.html. Ja to mam udelane tak, ze mam druhy server s debianem, kde bezi munin. Ten sbira data a kresli grafy. Na turrisu pak bezi muninlite, do ktereho jsem si dopsal par radku, aby vracel teplotu viz nize. Problem je ze k tomu potrebujete ten druhy server s munin co kresli grafy, nebo munin nejak rozjet na turrisu, coz nevim jak by bylo narocne.

Munin lite na turrisu:

1) je treba nainstalovat muninlite a pak upravit soubor /usr/sbin/munin-node. Na radek 24 je potreba pridat do PLUGINS "plugindir_". Vysledek pak vypada takto:
PLUGINS="cpu if_ if_err_ load memory processes netstat uptime interrupts irqstats plugindir_"
2) pridat soubor /usr/sbin/munin-node-plugin.d/cpuboardtemp s pravy 755 a obsahem:
#!/bin/sh

if [ "$1" = "config" ]; then
  echo graph_title CPU and Board temperature
  echo graph_vlabel temp in °C
  echo graph_category sensors
  echo graph_info This graph shows the temperature in degrees Celsius of the CPU and the Board.
  echo CPU.label CPU
  echo CPU.max 120
  echo CPU.warning 100
  echo CPU.critical 110
  echo Board.label Board
  exit 0
fi
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-06-05 07:31


Fan 140 mm PWM / 450 ot/min - 1200MHz
Nadřazený - - Od Eskymák (>) Dne 2015-06-05 20:31
Board:  51
CPU:    87
Aktuální teplota bez chlazení. Koukám, že docela vysoká o proti vaší.

hybner: Já chci taky takovej pěknej graf! * de googlit*
Nadřazený - Od digiman (>) Dne 2015-06-05 20:50
Nadřazený - Od hybner Dne 2015-06-08 06:34
Ja to mam trochu jinak nez je popisovano zde https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?pid=147
Ja jsem si nainstaloval munin_lite (soucast openwrt) dopsal do nej plugin, ktery vraci ty dve teploty. Pak mam nekde virtualni server, kde je jiz nainstalovany munin a ten jiz sbira ty data (tj. v pravidelnych intervalech se turrise pta na hodnoty). Mam vic serveru, takze se mi to vyplati. Pro jeden turris bych to udelal asi dle toho navodu vyse. Ale je fakt ze se pres munin sbiraji i jine data (load, prihlaseni uzivatele, volna pamet, pingy, atd.).
- - Od commar (>>) Dne 2015-07-07 08:32
Jak jste na tom s teplotou v těchto letních dnech?
U mě docela stoupají...

Tady:
http://85.70.234.66:81
Nadřazený - Od fojtp Dne 2015-07-07 08:35
94 CPU / 54 Board
Nadřazený - Od Michal Dne 2015-07-07 08:58
root@turris:~# thermometer
Board:  46
CPU:    81
Nadřazený - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-07-07 12:09
Místnost  1: 31,3
Board:  43
CPU:    71
Nadřazený - - Od Jiri.Sko Dne 2015-07-07 17:19
Při větším využití CPU jsem se dostal na tyto hodnoty při teplotě 30,5°C v místnosti:
Board:  59
CPU:    103
Nadřazený - - Od digiman (>) Dne 2015-07-08 21:10
to už bych neváhal nad větrákem ani minutu ... z dlouhodobého pohledu není zrovana ideální provozní stav ...
Nadřazený - - Od Milosh Dne 2015-07-09 09:07
Záleží na tom, jaká verze procesoru je v turrisu použita. Například industrial verze iMX6 (taky Freescale) má ve specifikacích 10 let životnost při teplotě jádra 105st.
Nadřazený - - Od uzivatel1 (>>) Dne 2015-07-09 09:49
To že to vydrží CPU neznamená že to přežije router (deska, ...)
Osobně se mi nelíbí ani moje situace, load cca 35% při teplotě 70° cpu a 40° deska
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-07-09 09:53 Hlasů 1
Vše se to tu už řešilo vloni, nemá smysl rozvíjet takřka identické vlákno každé léto: https://www.turris.cz/forum/topic_show.pl?tid=48
Nadřazený - - Od Aftanas Dne 2015-07-09 10:57
Dobry den,
pokud si dobre pamatuji, tak se nekde resilo, ze novejsi turris ma, pro lepsi odvod tepla, jako chladic procesoru kvadrik, ktery spojuje procesor s krytem. Pokud si dobre pamatuji, tak vymena radiatoru na procesoru nebyla autorsky schvalena...
Presto bych poprosil, zda by bylo mozne uvest rozmer tohoto kvadriku. Jsem schopen vyrobit jej z medi, kvalitni teplovodnou pastu take mam (vcetne zkusenosti s pouzivanim/nanasenim). Jsem si jisty, ze na teploty to bude mit pozitivni efekt. Diky
Nadřazený - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-07-09 11:32
Dobrý den,

rozměry kvádru je možné uvést, je to 30x30x20 mm. Chlazení na novém Turrisu se ale neliší pouze tím kvádrem, rozdílů je tu více. Tak zaprvé - přestup tepla na kryt z kvádru je uskutečněn pomocí speciální teplovodivé gumy. Ta je také umístěna pod desku, v oblasti pod procesorem mezi deskou a vanou s distančními sloupky (pozn. - obě mají trochu jinou tloušťku). Kvádr samotný je pak připevněn pomocí teplovodivé oboustranné pásky, obyčejná teplovodná pasta by přinášela riziko pohybu chladiče při manipulaci.

Naše stanovisko k výměně je neutrální - pokud se ale rozhodnete původní chladič odstranit, činíte tak na vlastní odpovědnost - přece jenom ta páska pod ním drží poměrně silně a hrozí zde riziko poškození desky při pokusu chladič sejmout. Zároveň, jak plyne z výše uvedeného, zajištění přestupu tepla na kryt není úplně triviální a pokud nemáte vhodný materiál, nepodaří se Vám dosáhnout uspokojivých výsledků. Trochu se liší i vrchní kryt (děrovaný vs. plný na nové verzi), ale dle našeho testování už tady takový rozdíl při použití nového systému chlazení není. Jestli se tedy přese všechno rozhodnete chladič měnit, bránit Vám nebudeme. Dokonce Vám můžeme poskytnout i tu teplovodivou gumu, pokud se u nás zastavíte třeba na Večer s Turrisem.
Nadřazený - - Od digiman (>) Dne 2015-07-22 13:33
Velice pěkný článek o závislosti teploty a životnosti NAND pamětí, řekl bych v dnešních tropických dnech opravdu aktuální téma.
Nadřazený - - Od NONES (>>>) Dne 2015-07-22 15:21
Pěkný článek - díky za odkaz.

A jen tak za mně - tohle je jediná věc, na kterou prdím a kterou nebudu řešit i kdyby Turris tým na kolenou prosil. Jestliže je hardware navržený tak blbě, že standardní provozní teplota desky je 55°C a CPU 93°C (alespoň u mne to tak je) a oni tvrdí, že je to tak v pořádku, klidně tam ten router s rozbitou NAND pamětí znova odnesu na výměnu stejně tak, jako jsem tam odnesl po roce trvalého provozu ten svůj první router.

Abych řešil nějaký větráček - to ani náhodou.
Nadřazený - Od Aftanas Dne 2015-07-22 16:46
Clanek je napsany dost nestastne. Nezduraznuje, ze se jedna o selhani pameti, ktere nejsou pripojene k napajeni. Data zivotnosti jsou tedy neodpovidajici.
Nadřazený - Od Jiri.Sko Dne 2015-07-22 14:40
Zátěž na CPU byla pouze dočasná a test již neběží. Ale stejně jsem větrák nakonec radši přidal. S ním se teď dostávám na teploty:
Board: 30 - 39
CPU: 64 - 75
V místnosti: 22.5 - 30

To už je snad v pohodě. :smile:
- - Od OndraM Dne 2015-08-14 07:20
zdravím, včera mi přišel Turris 1.1, příkaz thermometer ukazuje:
Board 0
CPU 0
to asi není úplně v normě ne ? bylo měření teploty nějak změněno na této verzi ? díky
Nadřazený - - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-08-17 13:57
Má router nainstalované všechny aktualizace? Není na hlavním rozhraní Foris informace o tom, že bylo něco nainstalováno, ale zatím neproběhl restart?
Nadřazený - - Od OndraM Dne 2015-08-17 15:40
Router jsem několikrát dával do továr. nastavení, aktualizace se vždy nainstalovaly, reboot jsem provedl opakovaně. Není to nic co by nějak vadilo, jen by mě zajímalo proč to nic neukazuje :)

Nadřazený - - Od Martin Strbačka Dne 2015-08-17 15:56
Dobrý den,

to je podivné. Mohl byste mi prosím zaslat výstup příkazu "sensors" (psáno samozřejmě bez uvozovek)? Díky
Nadřazený - - Od OndraM Dne 2015-08-17 16:00
Nadřazený - Od Jan Čermák (>>) Dne 2015-08-18 14:40
Můžete prosím router otevřít (tedy vyšroubovat čtyři šrouby, které drží horní kryt) a podívat se, zda je čip teploměru správně osazen, případně jestli tam vůbec je? Je to ten čip s osmi nožičkami kousek od procesoru, označený U8, viz fotografie:

- Od OndraM Dne 2015-08-18 15:17
u8 tam je
http://imgur.com/K9pM3zj
- - Od kosi123 Dne 2016-02-08 18:18
Dobrý den,

věděl by prosím někdo, jak hodnoty výstupu zapisovat do mysql databáze?
Napadlo mě, zkusit to přes python, ale když zadám přes putty:
python
import os
os.system('thermometer')


Tak krásně dostanu výstup, ale tento výstup mi nejde uložit ani do proměnné, natož do mysql...
Koukal jsem, že tu řešíte malování grafů přes munin, ale zápis do mysql mi přijde vice praktický.
Kdyby někdo měl nějaký script, který by se dal pravidelně pouštět přes cron, byl bych mu vděčný.

Děkuji
Nadřazený - - Od machfilip Dne 2016-02-08 20:00
Viděl bych to na skript volaný Cronem. Např. scratch pro inspiraci:
#!/bin/bash

temp=$(thermometer | grep Board | sed -r 's/[^0-9]+//g')
echo "Teplota:" $temp"°C"

query="INSERT INTO db_name.tbl_thermo(time_stamp, temp_value) values (NOW(), "$temp");" 
echo $query  

mysql -u $username -p $pwd -e $query
Nadřazený - - Od kosi123 Dne 2016-02-09 00:43
Jelikož se mi nedařilo přes vámi navržený skript zapisovat do mysql, tak je to nakonec vyřešil celkem krkolomně, ale funguje to :-)
Kdyby někdo měl zájem, tak zde je můj postup:
Nainstalovat balíček bash
Mít funkční php, já pouze ještě doinstaloval balíček php5-cli


Ve složce /bin jsem vytvořil dva soubory tboard.sh a tcpu.sh:
tboard.sh:
#!/bin/bash

temp2=$(thermometer | grep Board | sed -r 's/[^0-9]+//g')
echo "$temp2"

tcpu.sh:
#!/bin/bash

temp=$(thermometer | grep CPU | sed -r 's/[^0-9]+//g')
echo "$temp"


Dále jsem přes putty zadal příkazy:
cd /bin
chmod a+x tcpu.sh
chmod a+x tboard.sh


Připojil jsem se přes Adminer do správy mysql, vytvořil jsem novou databázi s názvem "teploty", zde vytvořil tabulku s názvem "tbl_thermo" a sloupci "time, cpu, board"

V kořeni svého web serveru, kde mám funkční php jsem vytvořil soubor teplota.php:
<?php
require('Db.php');
Db::connect('127.0.0.1', 'teploty', 'root', 'mojeTajneHeslo');

$cpu = shell_exec('tcpu.sh');
$board = shell_exec('tboard.sh');
$datum = StrFTime("%Y-%m-%d %H:%M:%S", Time());

Db::query('
INSERT INTO tbl_thermo (time, cpu, board)
VALUES (?, ?, ?)
', $datum, $cpu, $board);
?>

Ve stejné složce mám ještě soubor Db.php, který mám z tutoriálu na: http://www.itnetwork.cz/php/databaze/php-tutorial-databaze-pro-zacatecniky-prvni-tabulka-mysql-ovladace

Poslední věc, co jsem udělal, bylo to, že ve složce /etc/cron.d jsem vytvořil soubor "teplota":
MAILTO=""
*/10  *  *  *  *  root  /usr/bin/php-cli /mnt/nas/Turris/www/teplota.php


Výsledkem je, že se mi každých 10 minut zapíše do Mysql databáze datum+čas a teploty cpu a desky.

Doufám, že jsem na nic nezapomněl. Kdyby měl někdo nějaký návrh, co vylepšit, tak jej uvítám.
Určitě by bylo dobré dát obsah souborů tcpu.sh a tboard.sh do jedno a z php poté volat pouze jeden .sh soubor, ale jelikož jsem takový amatér a nevěděl jsem, jak poté v php rozdělit tu hodnotu, tak jsem to udělal do dvou souborů.

PS: Vím, že by to šlo určitě udělat lépe, ale jelikož jsem v programování úplný začátečník a v podstatě skoro každý kousek kódu, který je zde použit, sem musel vygooglit, tak mě prosím neukamenujte.
Nadřazený - - Od machfilip Dne 2016-02-09 06:26
Supr, dobrá práce! :-)
Nečekal sem, že ten scratch (návrh) ode mě bude fungovat tzv. na první dobrou.

Nicméně tady je kdyžtak funkční vzor, kdyby se ti chtělo do předělání (použita jsou defaultní mysql hesla a účty, samozřejmě si změň dle dvého užití včetně interpretru (bash/ash) ):
#!/bin/bash

temp=$(thermometer | grep Board | sed -r 's/[^0-9]+//g')
echo "Teplota:" $temp"°C"

query="INSERT INTO db_temp.tbl_values(time_stamp, temp_value) values (NOW(), "$temp");"
echo $query | mysql -u root -pmysql
Nadřazený - - Od kosi123 Dne 2016-02-09 07:17
Super, tak už mi to funguje i s vaším návrhem :-) Hned jsem změnil #!/bin/bash na #!/bin/ash a odinstaloval jsem bash.
Vytvořil v databázi novou tabulku: tep_turris
A kód mi funguje takto:
#!/bin/ash

temp=$(thermometer | grep Board | sed -r 's/[^0-9]+//g')
temp2=$(thermometer | grep CPU | sed -r 's/[^0-9]+//g')
echo "Teplota desky a CPU:" $temp"°C" $temp2"°C"

query="INSERT INTO teploty.tep_turris(time_stamp, board, cpu) values (NOW(), "$temp", "$temp2");"
echo $query | mysql -u root -pmojeHeslo


Děkuji za pomoc
Nadřazený - - Od PabloRadegast (>) Dne 2016-02-09 12:25
Dobry den,

chtel jsem podekovat za vyborny napad. Nechal jsem se inspirovat, nicmene mi spusteni skriptu haze nasledujici chybu:

/data/temperature_sensors/temperature.sh: line 1: #!/bin/ash: not found

Nevite, v cem by to mohlo byt?
Nadřazený - - Od kosi123 Dne 2016-02-09 12:40
Zkuste na skript spustit ještě příkaz:
chmod a+x temperature.sh

Díky tomu by měl být skript spustitelný.
Nevím, zda není nutné mít skript ve složce /bin (já jej tam mám)
Nadřazený - - Od PabloRadegast (>) Dne 2016-02-09 13:20
Ne, ne. Situace porad stejna.
Navic se mi te skript sam nespousti.

V etc/cron.d jsem mam soubor "temperature" s obsahem:

MAILTO=""
*/10  *  *  *  *  root  /bin/temperature.sh

a skript se nespousti. Mam v tom nejakou chybu?
Nadřazený - - Od fojtp Dne 2016-02-09 13:47
nakej "bordel" na zacatku prvniho radku?

viz:
/bin/temperature.sh 2>&1 | hexdump -C
Nadřazený - - Od PabloRadegast (>) Dne 2016-02-09 13:57 Upraveno 2016-02-16 07:02 Hlasů 1
SUPER!!!! Bylo to tim.
Pred tim  #!/bin/ash se mi po zruseni unicode objevilo jeste ""
Ted uz se skript spousti bez chybove hlasky. Jeste si pockam, jestli se bude spoustet sam co 10 minut. Kazdopadne dekuji za nakopnuti.
Nadřazený - - Od kosi123 Dne 2016-02-09 20:44
Byl by někdo ochotný mi pomoci s napsáním skriptu.
Chtěl bych si do mysql zapisovat ještě teplotu procesoru na raspberry pi 2, kde mi běží osmc (nedaří se mi pod ním připojit do mysql na turrisu)
postup skriptu si představuji následovně:

ssh osmc@192.168.55.110
poté je vyžadováno heslo
teplotaosmc.sh
to vypíše hodnotu např. 492 (to znamená 49,2°C)
A tuto hodnotu bych tedy chtěl vydělit deseti a uložit do databáze.
Nejprve předpokládám, že bude nutné ukončit ssh spojení - na to mi funguje příkaz exit

A poté asi skriptem:
query="INSERT INTO teploty.tep_osmc(time, cpu) values (NOW(), "$temp");"
echo $query | mysql -u root


zapsat hodnotu do databáze.
Děkuji
Nadřazený - - Od machfilip Dne 2016-02-09 21:25
No, je to trochu složitější...
- V principu by se měl vytvořit uživatel, pod kterým se bude přistupovat z raspberry pi:
GRANT ALL PRIVILEGES ON *.* TO 'root'@'%' IDENTIFIED BY 'password' WITH GRANT OPTION;

- následně by se v /etc/my.cnf měl zaremovat #bind-address, čímž se mysql server vystaví do sítě (přístupy pak doporučuju řídit na úrovni firewallu)
#bind-address = 127.0.0.1

Sám sem si teď rozhodil konfiguraci mysql, abych to ozkoušel, ale mělo by to fungovat.

Následně na raspberry pi by mělo stačit (-h je přepínač host):

echo $query | mysql -u root -pSuperTajneHeslo -h IP_Adresa_Turrisu
Nadřazený - - Od kosi123 Dne 2016-02-10 08:09
Děkuji, po velkém úsilí už mi skript funguje i na raspberry, ale bohužel mi tam vůbec nefunguje cron. Zkoušel jsem už snad vše, co jsem našel a bohužel to nejde. Zkusím na to kouknout ještě večer.
Nahoru Téma Majitelé routerů / Technická podpora / Měření teploty Turrisu
1 2 Předchozí Následující  

Powered by mwForum 2.29.3 © 1999-2013 Markus Wichitill